Egy deszka elég a boldogsághoz

LIPICZKY ÁGNESLIPICZKY ÁGNES
Vágólapra másolva!
2005.01.20. 22:00
Címkék
Előző Sí Extra-cikkünkben az alpesi sízés rejtelmeiről írtunk, ezúttal a snowboardozás, magyar fordításban hódeszkázás érdekességeit szeretnénk megosztani az olvasókkal. Főként azért, mert nemcsak külföldön, hanem idehaza is a fiatalok körében jóval népszerűbb téli sporteszköz a hódeszka, mint a sí. Hogy miért?
Élvezetes program, amikor szûz hóban síelhet az ember
Élvezetes program, amikor szûz hóban síelhet az ember
Élvezetes program, amikor szûz hóban síelhet az ember
Élvezetes program, amikor szûz hóban síelhet az ember
Élvezetes program, amikor szûz hóban síelhet az ember
Élvezetes program, amikor szûz hóban síelhet az ember

Könnyebben kezelhető, remekül irányítható, a kanyarodás sokkal kisebb erőkifejtéssel elérhető, és látványos trükköket lehet kivitelezni vele. Ha már a trükköknél tartunk, akkor eláruljuk: nem is igazi síparadicsom az, ahol a deszkások számára nincs külön funpark, amelyben ügyességi mutatványokkal szórakoztathatják magukat a fiatalok.

De ne rohanjunk ennyire előre, menjünk vissza az 1960-as évekbe, amikor is az amerikai Sherman Poppen kezdetleges ötletéből Jake Burton Carpenter a mai formájára alakította a snowboardot. Az első deszkákat még szíjakkal rögzítették, ma már azonban széles a választék kötésekből, attól függően, hogy kemény vagy lágy bakancshoz használjuk-e őket.
A mai snowboardokat is több csoportba lehet sorolni, a kérdés az, hogy alpesi terepen vagy éppen egy funparkban freestylos trükkökre kívánjuk-e használni. De nézzük csak meg milyen kategóriák közül választhatunk.

Freeride és backcountry: Irány az érintetlen természet! A snowboardozás ezen ágaiban elsősorban a szűz hó megkeresése a lényeg, így a deszkások nem a kiépített pályákon, hanem erdőkben, vadregényes tájakon, a fák között kanyarogva küzdik le a hegyet. A tehetősebbek helikopterrel vitethetik fel magukat a csúcsra, a természeti körülményeket kedvelők speciális backcountry deszkákkal mászhatnak fel a hegytetőre, amelyről akár száguldva, akár nyugodt tempóban, a természet neszeit hallgatva ereszkedhetnek le a völgybe. Fontos, hogy az elindulás előtt tájékozódjunk a helyi időjárási viszonyokról és a lavinaveszélyről, valamint gondoskodjunk védőfelszerelésről.

Freestyle és jump: A freestyle snowboardozásban a technikai kivitelezésen és a trükkökön van a hangsúly, éppen ezért szélesebb, rövidebb, puhább, tompább deszkára, puha kötésre és cipőre van szükségünk. A freestyle ugrásokkal, trükkökkel tarkított mozgássor, amelyeket a funparkokban található félcsövekben, akadályokon, korlátokon (slide) mutathatnak be a riderek. Ebben az irányzatban többféle deszkát is kifejlesztettek már, nagyon népszerűek a snowskate-ek, amelyek egy kerék nélküli gördeszkára hasonlítanak, s a kötés nélküliségnek köszönhetően ugyanolyan trükközést lehet vele előadni, mint a gördeszkával a betonon.

Freecarve, alpine és race: Ezek a szakágak állnak a legközelebb a hagyományos síeléshez. Az alpin versenyszámok között találhatjuk a nemzetközi versenyeken szereplő "műfajokat", úgymint szlalom, óriásszlalom (mindezek parallel változata), a szuper-G vagy a boardercross. Ezeknél a számoknál merev deszkát, kötést és cipőt használunk. A freecarving hosszan végigvezetett kanyarokkal megtűzdelt lesiklást jelent, amelyhez szintén kemény felszerelés szükséges. ---- Az elmúlt évek fejlesztési programjainak köszönhetően az Alacsony-Tátra legkedveltebb sírégiója, Chopok-Jasná (észak) az uniós csatlakozás útjára lépett. A szlovák és nemzetközi tőke bevonásával véghezvitt beruházásoknak köszönhetően jelentősen megemelkedett a síterep által nyújtott szolgáltatások színvonala.

A fejlesztés egyik fő iránya a felvonók cseréje és fejlesztése volt. Jelenleg a 2003 decemberében átadott egy hatüléses, három négyüléses, egy kétüléses, egy kabinos és 16 hagyományos felvonó működik csúcsidőben. A felvonókapacitás így 20 150 fő/órára emelkedett, ami nemzetközi viszonylatban sem rossz adat. Az ország leghosszabb (42 km-es) pályarendszerét folyamatos karbantartják, ebből 11 kilométer hóágyúzott, 1.5 kilométer pedig éjszakai világítással ellátott rész.
A kiegészítő szolgáltatásokban is hasonló javulást figyelhetünk meg. Három fedett uszodát, két fitneszközpontot, két internetkávézót és számos szálláslehetőséget találhatunk itt a turistaszállástól a luxushotelig. A fejlesztéseknek köszönhetően Jasná megkapta a legmagasabb, "ötcsillagos" síközpont minősítést, és jelenleg a szlovák síterepek toplistáján az előkelő második helyet foglalja el.

Az Európia Unióhoz való csatlakozás nemcsak közelebb hozta Jasnát Magyarországhoz, hanem fokozta a síközpont Magyarország iránti érdeklődését is. Ennek köszönhető, hogy a sírégió magyarországi főképviseletet nyitott Budapesten, a Campus Club utazási irodában, ahol kedvezményesen lehet szállást bérelni és elővételben bérleteket vásárolni, továbbá részletes információval tudnak szolgálni a síközpont szolgáltatásairól. Az iroda az interneten is elérhető a www.sicentrum.hu címen. ---- Ridehouse Slide Jam
Időpont: 2005. január 21-23.
Helyszín: Schladming
Versenyszámok: SL

DHBP
Időpont: 2005. január 28-29.
Helyszín: Westend City
Versenyszámok: BA

FDG Big Air+Slide
Időpont: 2005. február 12-13.
Helyszín: Kékestető
Versenyszámok: BP, SL

Ridehouse gyerekverseny
Időpont: 2005. február 25-27.
Helyszín: Schladming
Versenyszámok: GS

Magyar bajnokság
Időpont: 2005. március 11-15.
Helyszín: Murau
Versenyszámok: PGS, DU, SJ, BX, HP, BP, SL

Részletes tájékoztatót a Magyar Snowboard Szövetség lapján a www.snowboard.hu-n kaphatnak
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik