David Beckham lett a kínai labdarúgás globális nagykövete: azaz a jövőben ő fogja népszerűsíteni a játékot a hatalmas ázsiai országban, valamint segít piacot találni a kínai bajnokság színvonalát kinövő jövendőbeli sztároknak.
A jelenleg a francia Paris Saint-Germain csapatában játszó angol világsztár szerdán érkezett meg Pekingbe, ahol lelkes és kíváncsi tömeg várta már a repülőtéren is. David, szokás szerint, csupa mosoly és kedvesség volt, akár az úttörökkel kellett pózolni, akár futballistapalántákkal kellett passzolgatni, akár a sajtó kérdéseire kellett válaszolni. Pedig utóbbiak között azért akadt kellemetlen is, de David kivágta magát:
„Nem azért vagyok itt, hogy bármit is megtisztítsak. Az én feladatom, hogy tanítsam a gyerekeket és megadjam nekik a lehetőséget, hogy futballsztárok legyenek" – válaszolta arra a kérdésre, ami a közelmúltban kirobbant fogadási csalások témakörét feszegette.
Akkor is ilyen diplomatikus volt, amikor azt kérdezték tőle, hogy játszana-e egy napon a kínai bajnokságban?
„Ki tudja? Az ember gyakran mond olyat, hogy ez utolsó klubom, ez az utolsó szezonom. Én azonban még szeretnék játszani, mert élvezem a focit. Szóval, majd meglátjuk."
Egyelőre annyi biztos, hogy Beckham novemberben pályára lép egy bemutatkozó mérkőzésen. Ha úgy dönt, hogy nyáron lejáró szerződését nem hosszabbítja meg a PSG-nél, és máshol sem ír alá, akkor ez a mérkőzés lehet az egyik búcsúfellépése – hiszen biztosak vagyunk benne, hogy ebben az esetben minden korábbi munkaadója (azaz a Manchester United, a Real Madrid, az AC Milan és a Los Angeles Galaxy) kirukkol valamivel.
Beckham elsődleges feladata azonban egyelőre az lesz, hogy segítse a 8000 fiatalt mozgósító központi képzési program fejlesztését.
Beckham tapasztalat, és egy központilag irányított, kézben tartott rendszer jól is jön az ország futballjának, ahol ez a szektor meglepően gyenge lábakon áll. Egyöntetű vélemény, hogy a felnőtt válogatott gyenge nemzetközi szereplésének (a világ második legerősebb gazdaságának képviselői eddig csupán egyszer, 2002-ben vettek részt világbajnokságon) az utánpótlás majdnem teljes hiánya, és az egész labdarúgást átszövő korrupció a két legfőbb okozója.