„Küldetés teljesítve. Ezt a címet nagyon vissza akartam hódítani, de ebben a számban most úsztam utoljára. Szörnyű belegondolni, mi lett volna, ha nem sikerül, biztosan a pokolban éreztem volna magam” – mondta minden idők legeredményesebb olimpikonja, aki négy évvel ezelőtt Londonban kikapott az ezúttal negyedikként célba érő dél-afrikai Chad Le Clos-tól.ebben a számban most úsztam utoljára. Szörnyű belegondolni, mi lett volna, ha nem sikerül, biztosan a pokolban éreztem volna magam” – mondta minden idők legeredményesebb olimpikonja, aki négy évvel ezelőtt Londonban kikapott az ezúttal negyedikként célba érő dél-afrikai Chad Le Clos-tól.
Phelps vidáman nevetett a dobogón és szórakoztatta a barátait huszadik ötkarikás aranyérmével a nyakában. A közönség felé „O”-betűt mutatva ünnepelt, utalva a Baltimore Orioles baseballcsapatra. A lelátón jelen voltak az amerikai kosárlabda-válogatott tagjai, akik megnézték a versenyt, és miután Phelps kiment a közönséghez, az érmet is megcsókolták.
Végül futott egy tiszteletkört a medence szélén párjával és kisfiával, Boomerrel.
A 200 méter pillangó volt az első szám, amelyben olimpián indult: bár 2000-ben a sydneyi játékokon medált nem nyert, mindössze 15 évesen ötödik lett. A 2004-es athéni és a 2008-as pekingi olimpián viszont győzött ebben a számban.
Phelps ezúttal szoros küzdelemben diadalmaskodott, mindössze négy századdal előzte meg a japán Szakai Maszatót, a harmadik Kenderesi Tamás lett, akinek éppen az amerikai a példaképe. Cseh László világbajnoki címvédőként a hetedik helyen végzett.
Phelps a 200 méter pillangó után a 4x200 méteres gyorsváltó befejező embereként is első lett, ezzel 25. ötkarikás érmét, közte 21. aranyát nyerte.
FÉRFI 200 M PILLANGÓ, A VÉGEREDMÉNY
1. Michael Phelps (Egyesült Államok) 1:53.36
2. Szakai Maszato (Japán) 1:53.40
3. Kenderesi Tamás 1:53.62
4. Chad Le Clos (Dél-Afrika) 1:54.06
5. Szeto Daija (Japán) 1:54.82
6. Viktor Bromer (Dánia) 1:55.64
7. Cseh László 1:56.24
8. Louis Croenen (Belgium) 1:57.04