Omar Sívori Buenos Airestől 200 kilométerre, San Nicolás de los Arroyosban született, Argentínában nem ritka módon olasz bevándorló családban. Túl azon, hogy ennek majdani Európába költözésekor lett jelentősége, érdemes a figyelemre, hogy apai nagyapja, Giulio Sívori Cavi di Lavagnából, Genoa mellől, míg édesanyja, Carolina egyenesen Pescara környékéről érkezett meg Dél-Amerikába.
A kis Omar futballtehetsége hamar kitűnt, tizenkilenc évesen megkapta első profi szerződését a River Plate-től. Itt a negyvenes évek végének legendás csatársorából („La Máquinának”, azaz Gépnek nevezték a nagy ötöst, a vége felé Alfredo Di Stéfano is tagja volt) még megmaradó Ángel Labruna és Félix Loustau mellé beverekedte magát a kezdőbe, és mindhárom itt töltött felnőtt idényében bajnoki címet ünnepelhetett, a River Plate történetében a 11.-et, a 12.-et és a 13.-at.
Született: 1935. október 2., San Nicolás (Argentína) Elhunyt: 2005. február 17., San Nicolás (Argentína) Válogatottság: Argentína (1956–1957, 19 mérkőzés/9 gól), Olaszország (1961–1962, 9/8) Klubjai játékosként: River Plate (1954–1957), Juventus (1957–1965), Napoli (1965–1969) Klubjai edzőként: Rosario Central (1969–1970), Estudiantes de la Plata (1972), Argentína (1972–1973, szövetségi kapitány), Vélez Sarsfield (1978), Racing Club de Avellaneda (1979), Toronto Italia (1983) Legjobb eredményei játékosként: Copa América-győztes (1957), 3x argentin bajnok (1955, 1956, 1957, 3x olasz bajnok (1959, 1960, 1961), 3x Olasz Kupa-győztes (1959, 1960, 1965), olasz gólkirály (1960) Elismerése: aranylabdás (1961) |
Az '56-os pánamerikai bajnokságon Mexikóvárosban megszerezte első gólját az argentin válogatottban: éppen a már győztes brazilok ellen egyenlített a 85. percben a mexikóvárosi Estadio Olímpico Universitarióban.
Az 1957-es Copa Sudamericanát (a mai Copa Américát) Argentína nyerte meg, Sívori ekkor már igazi vezér volt. A válogatottat kedvesen Los Carasuciasnak, azaz Mocskos arcú angyaloknak becézték, egy 1938-as, Kertész Mihály (azaz Michael Curtiz) által rendezett, James Cagney, Pat O'Brian és Humphrey Bogart főszereplésével forgatott amerikai gengszterfilm után, amely Magyarországon „A villamosszék felé” címmel ment.
A hétcsapatos, körmérkőzéses perui tornát Argentína öt győzelemmel és a Peru elleni, már tét nélküli utolsó meccsen elszenvedett vereséggel abszolválta, Sívori három gólt vállalt a 25-ből, a vele együtt a nyáron Olaszországba szerződő Antonio Valentín Angelillo (a Boca Juniorsból az Interbe) és Humberto Maschio (a Racing Clubból a Bolognába) összesen 17-et... De ettől még a Nagyfejűnek becézett Sívori kelt el közülük a legdrágábban, a Juventus 10 millió pesót (több mint 90 ezer fontot) fizetett érte, és ezzel ő lett a világ legdrágább játékosa. Jellemző, hogy az érte kapott pénzből a River Plate végre befejezte stadionja, az El Monumental építését, és a negyedik kanyart rögtön el is nevezte Sívoriról. Viszont nélküle a csapat a következő 18 évben képtelen volt bajnokságot nyerni.
Nem úgy a Juventus! „Sívorival tökéletesen hoztuk a nagyember-kisember csatárpárost, hihetetlenül technikás volt, senkivel sem élveztem annyira a játékot, mint vele” – mondta róla örökös torinói párja, John Charles. A walesi gólvadász volt a Juve támadásaiban a célszemély, Sívori visszavontabban játszott, és folyamatosan őrületbe kergette a védőket. Lehúzott sportszárral futballozott, ezzel direkt jelezve az ellenfelek hátvédjeinek, hogy nem fél tőlük.
A Juventusban megállíthatatlan volt, a catenaccio hazájában első négy évében 22, 15, 28 és (1960–1961-ben) 25 gólt jegyzett, de második idényének egyharmadát sérülés miatt kihagyni kényszerült. 1955 és 1961 között csak 1958-ban nem lett bajnok, előtte a River Plate-tel, után a Juvéval triplázott.
A sorban a hatodik, 1961-es Aranylabda-szavazáson nyilván sokat nyomott a latba nem csupán a Serie A góllövőlistáján 25 góllal elért második hely és a Juventusszal megnyert scudetto, hanem az is, hogy az olasz válogatottban is szépen termelt, az 1962-es vb-részvételről döntő Izrael elleni selejtezőn 1961. november 4-én Torinóban például négy gólt rúgott. Már az 1960-as szavazáson kilencedik lett, és 1961-et követően további három éven át kapott mindig szavazatot. 1961 végén az előző évben éppen Puskás Ferencet megelőző spanyol Luis Suárezt sikerült hat pont különbséggel maga mögé utasítania.
AZ 1961-ES ARANYLABDA-SZAVAZÁS VÉGEREDMÉNYE: 1. Omar Sívori (olasz-argentin, Juventus) 46 pont, 2. Luis Suárez (spanyol, Barcelona/Internazionale) 40, 3. John Haynes (angol, Fulham) 22, ...5. Puskás Ferenc (Real Madrid) 16, ...10. Grosics Gyula (Tatabánya) 5, ...28. Tichy Lajos (Bp. Honvéd) 2 |
A Népsport az első négy helyezettről, így a dobogóról épp leszoruló szovjet kapusról, Lev Jasinról még beszámolt, de az ötödik Puskás Ferenc természetesen már nem fért be a hírbe, igaz, az egyaránt itthon futballozó Grosics Gyula és Tichy Lajos helyezései sem érték el a szerkesztő ingerküszöbét. Sívori nemcsak a Juventus, hanem a komplett olasz futball első aranylabdása is, mi több, előtte egyetlen újdonsült honfitársa sem végzett az első háromban, éppen Omar Sívori 1960-as kilencedik helye volt a legjobb. (Bár az Aranylabda a kezdetekkor kizárólag európai játékosnak járt, az exargentin Sívori előtt kétszer a spanyollá lett, ám Buenos Aires-i születésű Alfredo Di Stéfano is megkapta, míg Sívori torinói csatártársa, John Charles 1959-ben lett éppen Di Stéfano és Raymond Kopa mögött bronzlabdás.)
Nyolc torinói idény után Nápolyba szerződött, a brazil-olasz José Altafini oldalán 1966-ban bajnoki ezüst-, majd a kapuban Dino Zoff-fal 1968-ban bronzérmesek lettek, innen vonult vissza 34 évesen, 1969-ben. Pályafutása során a barátságos meccseket is beleszámítva 432 gólt szerzett, rettegtek tőle a kapusok, bármerre is járt.
Magyar csapat ellen csak egyszer lépett pályára, 1961 augusztusában gólt is lőtt az MTK elleni 3:3-as meccsen a Népstadionban. Pedig később is játszhatott volna ellenünk, hiszen a Juventus a Sívori-éra alatt 1962-ben felkészülési meccset játszott a vb-re igyekvő magyar válogatottal (2:0 ide), a Ferencvárossal pedig a Közép-európai Kupában (1. csoport: 0:1, 1:1), a VVK-híres 1965-ös döntőjében (Fenyvesi góljával itt született meg a mindmáig egyetlen magyar kupasiker Európában) pedig Torinóban csapott össze – de Omar Sívori ezekről az összecsapásokról hiányzott. A válogatottunk elleni mérkőzésen épp a chilei vb-n volt a squadra azzurával (ahová csak a legmagasabb szövetségi szintről érkező könyörgésre volt hajlandó repülővel menni, annyira félt a levegőben...), a Vásárvárosok Kupájának 1965. júniusi döntője idején pedig már kegyvesztetté lett az iramfutballt játszató spanyol mesternél, Heriberto Herreránál. Nem véletlen, hogy nem marasztalták, amikor 30 évesen bejelentette, hogy a Napolihoz szerződik.
Rögtön visszavonulása után edző lett, hazautazott Argentínába, ahol elsőként a Rosario Central kínált neki állást. Az 1974-es vb selejtezőjében Argentína élén is remekül helyt állt, még nem volt 37, amikor kapitány lett, tulajdonképpen saját magát is pályára küldhette volna. Csapata Paraguay és Bolívia előtt így is simán megnyerte a csoportját, és kvalifikálta magát a nyugat-németországi tornára – ott azonban már nem Sívori, hanem Vladislao Cap volt a főnök.
Marcello Lippi úgy emlékezett rá, hogy bármikor is került szóba a Juventus, Sívorinak felcsillant a szeme. Robert Bettega, a hetvenes-nyolcvanas évek Juve-klasszisa a bátyjának tekintette, aki bálványból közeli barátja lett, amúgy pedig Bettega szerint minden idők egyik legnagyobb labdarúgója.
Imádott olasz klubjának játékosmegfigyelőjeként dolgozott a hetvenes évek közepétől, szülővárosában, San Nicolásban telepedett le, itt vitte el hasnyálmirigyrák. Még nem volt 70 éves.