Papp Lacit gyászolja a sportvilág

Vágólapra másolva!
2003.10.17. 21:14
Címkék
Ami lassan másfél évtizede nem sikerül a politikusoknak, azt Papp Laci  sajnos a halálával  megoldotta. A pártok végre nem egymást marják, hanem egységesen fellépnek azért, hogy a Budapest Sportaréna 2004. március 25-től (a legendás bajnok születésének napja) Papp László nevét viselje. A kezdeményezés Gyurcsány Ferenc sportminisztertől származik, s Mádl Ferenc köztársasági elnök és a Fidesz Magyar Polgári Szövetség országgyűlési képviselőcsoportja teljes mellszélességgel támogatja az ötletet. Laci bácsi, ezt is köszönjük!
Háromszor a csúcson: a profi Európa-bajnoki cím megszerzésekor
Háromszor a csúcson: a profi Európa-bajnoki cím megszerzésekor
Háromszor a csúcson: a profi Európa-bajnoki cím megszerzésekor
Háromszor a csúcson: a profi Európa-bajnoki cím megszerzésekor
Háromszor a csúcson: a profi Európa-bajnoki cím megszerzésekor
Háromszor a csúcson: a profi Európa-bajnoki cím megszerzésekor
Hogy milyen hatalmas sportoló, milyen legendás figura volt Papp László, azt jelzi számos újság, internetes fórum megemlékezése. Jellemző, hogy a világ egyik legtekintélyesebb napilapja, a La Gazzetta dello Sport weblapjának címoldalán közli a halálhírt.
"Gyászban a boksz” felcím és "Meghalt Papp, a kesztyűs legenda”, illetve "Isten veled, Papp, aki egy korszakot világítottál be” cím alatt kezdi a megemlékezését, amely "belül” egy teljes oldalas, képekkel és adatokkal gazdagon illusztrált összeállításban folytatódik. Az alábbiakban ebből az összeállításból idézünk, amelyet a legtekintélyesebb olasz ökölvívó-szakírók jegyeznek.
"Amikor 1948-ban Londonban bemutatkozott az ötkarikás játékokon, úgy nézett ki, mintha Molnár Ferenc egyik regényéből szökött volna meg. Olyan volt, mint a Pál utcai fiúk egyike…
Papp László 1926. március 25-én született Budapesten, a Duna partján, és három okból vált sporttörténeti alakká: ő volt az első öklöző, aki három egymást követő olimpián nyert aranyérmet, ő volt az első, aki profivá lett a szovjet blokk versenyzői közül, és 1956. december 1-jén Melbourne-ben úgy nyert olimpiai aranyat, hogy közben szovjet tankok közlekedtek szülővárosa, Budapest utcáin. Egy sötét korszakban világította meg országa nevét, akárcsak a kardozók vagy a vízilabdázók…

A melbourne-i arany megnyerése után, már idehaza
A melbourne-i arany megnyerése után, már idehaza
A melbourne-i arany megnyerése után, már idehaza
Mindenki sajnálhatja, hogy Papp László nem mérhette magát össze a korszak legjobb profijaival. Tényleg kár, hogy akkoriban a kelet-európai sportolókat nem engedték a profik közé, illetve amikor Papp esetében – későn és csak rövid időre – megtették, akkor is csak a kontinensen gyarapíthatta a sikereit és a pénzét. Napjainkban egy Papp László-kaliberű sportoló világbajnoki címek garmadáját gyűjtené be, és milliárdossá válna…
Papp. A neve egyetlen szótag volt. Száraz, mint a jobbja. Fájt… Számára a boksz művészet volt. Balkezes volt, de a jobbjában is dinamit robbant.”
Végül pedig még két emlékezés egy-egy olasz öklözőtől:
"Életem legemlékezetesebb napja volt, amikor ellene bokszolhattam.Talán még jobb is voltam nála, talán ki is üthettem volna, de a szemében olyan különös tűz lobogott, hogy nem volt meg hozzá a bátorságom. Azt hiszem, hogy ő volt minden idők legnagyobb ökölvívója” – mondja Giancarlo Garbelli, aki profiként döntetlent vívott Papp Lászlóval 1960 decemberében.
"Tizenkét évvel fiatalabb voltam nála, és ki akartam hívni, mert fiatalon az ember senkitől sem fél. Szerencsére a menedzserem másként gondolta, és nem lehetek elég hálás neki. Később volt szerencsém látni őt bokszolni: kegyetlen volt a balja, és mesterien tudott hátrálás közben is ütni. Nagyon fáj a halála, mert úgy gondoltam, hogy ha valaki, ő biztosan sohasem fog elhagyni minket” – emlékezik Nino Benvenuti, minden idők legnagyobb olasz középsúlyú ökölvívója.

Az Évszázad sportolója díjátadógálán az utód Kovács Istvánnal (Fotó: Meggyesi Bálint)
Az Évszázad sportolója díjátadógálán az utód Kovács Istvánnal (Fotó: Meggyesi Bálint)
Az Évszázad sportolója díjátadógálán az utód Kovács Istvánnal (Fotó: Meggyesi Bálint)
A tekintélyes Sports Illustrated hosszabb írásban méltatja a csütörtökön elhunyt nagy bajnokot, és korábbi interjúiból is idézget. Érdemes néhányat e helyütt is citálni.
"Úgy gondolom, ha az amatőrök között maradok, megnyerhettem volna a negyedik olimpiai aranyérmemet is, de szerettem volna egy kis pénzt keresni.” Tudni kell: Papp szegény családban nőtt fel, nem kényeztette el a sors.
"A melbourne-i olimpián számos ajánlatot kaptam, hogy maradjak kint, és álljak profinak, én mégis hazajöttem” – nyilatkozta 1996-ban az AP-nek. Köztudott, idehaza is megkapta az engedélyt, s 1957-től hivatásosként bokszolhatott, igaz, csak külföldön.
"Úgy gondolom, jó esélyem lett volna a világbajnoki cím megszerzésére, hiszen olyanokat győztem le, akik legyőzték Joey Girardellót, akivel bokszolnom kellett volna. Ez az egyetlen nagy hiányérzetem az életben.” Egyébként – talán sokan emlékeznek rá – néhány évvel ezelőtt egy televíziós show-műsorban találkozott a két hajdani bajnok.
A WBC vezetői is úgy érezhették egyébként, hogy Papp Laci megérdemelte volna a címet, ugyanis 1989-ben utólagosan tiszteletbeli világbajnokká avatták.
A BBC Sport honlapja is terjedelmes cikkben számol be a bokszlegenda haláláról. Sikerei mellett megemlíti, hogy a kommunista vezetés nem engedte Joey Giardello ellen a világbajnoki címért bokszolni, s idézik Medgyessy Péter miniszterelnököt, aki elmondta, hogy gyerekként és fiatalemberként is nagyon szorított a sikereiért. "Személyében az én generációm egyik példaképét veszítettük el.”
A fightnews.comon Alessandro Ferrarini a nekrológban arra is emlékeztet, hogy a WBC világszervezetnél minden idők legjobb amatőr és hivatásos középsúlyú bokszolójává választották meg.
Jellemző, hogy a fightworld.us fórumán "Minden idők legnagyobb amatőr bokszolója, Papp László” címmel indítottak topicot.
A Neue Züricher Zeitung "Magyarország legendás bokszolója, Papp László halott” címmel emlékezik, s már az alcímben megemlíti, hogy "Laci volt a keleti blokk első profija”. A szerző felsorolja minden jelentős sikerét amatőrként és profiként egyaránt, s nem felejti el megemlíteni, hogy három olimpiai aranyat ő nyert először.

Jacques Rogge NOB-elnök is részvétét nyilvánította

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság őszinte sajnálattal értesült Papp László haláláról. "Papp László hosszú, eredményes pályafutásával gazdagította a nemzetközi olimpiai mozgalmat. Rendkívüli módon fog hiányozni – írta Schmitt Pálnak, a Magyar Olimpiai Bizottság elnökének küldött részvétüzenetében Jacques Rogge NOB-elnök. – Kérem, fogadják az egész olimpiai család legőszintébb részvétét.”
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik