20 YARD – 15 ÉVE NEM LÁTOTT VENDÉGSIKEREK, BRUTÁLIS MÁSODIK FÉLIDŐKKEL
A Baltimore Ravens és a San Francisco 49ers egyaránt idegenben diadalmaskodott a konferenciadöntőben, előbbi a New England Patriots otthonában 28–13-ra, utóbbi az Atlanta Falcons vendégekén 28–24-re győzött. Legutóbb az 1997-es szezon rájátszásában fordult elő, hogy mindkét alacsonyabban rangsorolt, ezért idegenbe kényszerülő csapat nyert, és akkor is ugyanezek voltak a kiemelések. Igaz, a 49ers akkor a Nemzeti Főcsoport elsőjeként ezt akkor kevésbé élvezte, a második legjobb alapszakaszmérleggel záró Green Bay Packers viszont annál inkább, mint ahogy a negyedik kiemelést begyűjtő Denver Broncos is a 2. (Pittsburgh) otthonában ment tovább. Akkor a Denver végül 24–21-re megnyerte a döntőt...
Érdekesség, hogy kifejezetten jó ómen negyedik kiemeltként konferenciadöntőt vívni, eddig 7–1 a mérlege ezeknek a csapatoknak az utolsó előtti lépcsőn.
Érdekesség, hogy a Super Bowl érában Tom Brady és Matt Ryan kezdte legjobban a pályafutását hazai pályán, előbbi 85.1, utóbbi 85 százalékban diadalmaskodott saját stadionjában, ehhez képest a konferenciadöntőben pár óra leforgása alatt mindketten vesztesen hagyták el saját szentélyüket!
Persze, úgy nem könnyű, ha a csapat támadó a második félidőben csak a yardokat szerzik, a két hazai csapat ugyanis a konferenciadöntőkön a szünet után nem szerzett pontot. Nem úgy a vendégek! Az Atlanta Falcons 24–14 után 0–14-gyel, a New England Patriots 13–7 után 0–21-gyel hozta le a második félidőt. Ja igen, Brady hazai mérlege korábban a rájátszásmérkőzéseket is belevéve 67–0 volt félidei vezetés után.
A 47. Super Bowl a második olyan finálé lesz, amelyben két olyan csapat méri össze erejét, amely egy évvel korábban egyaránt az utolsó előtti akadályban (konferenciadöntő) hasalt el.
A csapatok adatlapja |
Az alapszakasz menetrendje |
A csoportok végeredménye |
A konferenciák végeredménye |
A rájátszás menete |
19 YARD –VERNON DAVIS, AKIBŐL A BUKOTT EDZŐ CSINÁLT TOPJÁTÉKOST
Tavaly nem Vernon Davisen múlt, hogy a San Francisco lemaradt a Super Bowlról, s a 49ers 85-öse az idén is tartja kiváló formáját. A főcsoportdöntőben megszerzett 106 yardjával az első négy playoffmeccsén 442 elkapott yardot jegyzett, többet, mint bármelyik tight end az NFL történetében. S az Atlanta legyőzése után sem felejtette el, kinek köszönheti a játék iránti alázatát, sokadszor mondott köszönetet Mike Singletarynek, a 49ers korábbi vezetőedzőjének.
A korábbi remek linebacker kinevezése utáni első mérkőzésén, 2008-ban az öltözőbe zavarta a buta szabálytalanságot elkövető Davist, majd a meccs utáni sajtótájékoztatón magából kikelve magyarázta el, hogy nem tűri, ha bárki saját érdekeit a csapaté elé helyezi. Singletary 2010-ben megbukott vezetőedzőkként, de Davis nem felejtette el.
„Amikor idejöttem, úgy éreztem, én vagyok a világ közepe, nem érdekelt a csapat, csak saját magam. Köszönöm istennek, hogy ideküldte Singletary edzőt, aki helyre tett, és sok mindenre megtanított. Neki köszönhetem, hogy amikor felnőtté váltam, jó irányba kerültem. Most már tudom, hogy a csapat az első" – mondta Davis.
Vernon Davis amúgy finoman szólva sem tartozott Kaepernick kedvenc célpontjai közé: a konferenciadöntőt megelőző hét mérkőzésen összesen 7 elkapást és 105 yardot tudott felmutatni. A Falcons elleni NFC-fináléban 5/106-tal zárt.
18 YARD – DÖNTŐ A TELEVÍZIÓBAN: TÖBB MINT 800 MILLIÓ FORINT 30 MÁSOPERCNYI REKLÁMÉRT
A Super Bowlt az idén a CBS közvetíti az Egyesült Államokban, a csatorna a Foxszal és az NBC-vel váltja egymást a nagydöntőkön. A csatorna megkéri a reklámok árát, a tavalyi 3.5 millió dollárról 3.8 millióra (közel 815 millió forintra) emelkedett egy 30 másodperces hirdetés ára. A General Motors azonnal jelezte, hogy nem fog hirdetni, de azért így is elkeltek az erre szánt percek, amelyekből bőven adódik majd a játékmegszakítások során.
Más országokba, így hazánkba is az NFL Network közvetítése ér majd el, a Sport1 azt veszi át. A 0.30-kor kezdődő mérkőzést Faragó Richard Udvardi Gyula nemzetközi vizsgával rendelkező játékvezetővel közösen közvetíti. A felvezető műsor 22 órakor kezdődik, de aki nem bír addig várni, az ESPN Americán 16 órától követheti az amerikai csatorna négyórás élő felvezető műsorát.
A Ravens és a 49ers sem kikövezett úton jutott el a Super Bowlig |
17 YARD – IDEGENBEN FÉLELMETES A HOLLÓ-BANDA – A 49ERS MÁR JÓVAL KEVÉSBÉ
A Ravens kilencedik sikerét aratta már a rájátszásban idegenben, ezzel már csak a Green Bay Packers (10) előzi meg az 1996-os alapítású marylandi együttest a vonatkozó ranglistán. A Baltimore mellett még a Dallas Cowboys is kilenc vendégként aratott playoff-sikernek örülhetett eddig.
A „lilák" másodszor jutottak be a Super Bowlba (a 2000-es szezonban meg is nyerték), a második olyan csapat lettek a történelemben, amely ugyanabban a rájátszásban Peyton Manninget és Tom Bradyt is kiejtette (a 2010-es idényben ez a New York Jetsnek sikerült), 13–7-re állnak a playoffban, ez a 65 százalékos győzelmi mutató pedig a legjobb az NFL históriájában.
A kaliforniai együttes a Ravensszel ellentétben nem brillírozott eddig idegenben az utószezonban, a mostani győzelemmel immár 9 vereség mellett 3 siker szerepel az örökmérlegben.
16 YARD – A RAVENS MÁSIK MECCSE: BEKERÜL-E ART MODELL A HÍRESSÉGEK CSARNOKÁBA?
A Baltimore Ravens, azon túl, hogy megnyerje a Super Bowlt önmagának, Ray Lewisnak, John Harbaugh-nak és a szurkolóinak, még egy fontos aspektusa van a vasárnapi mérkőzésnek. A klubalapító Art Modell előtti tisztelgés. A tulajdonos 1996-ban a Cleveland Brownst költöztette át Baltimore-ba, ahol a Colts 1983-as Indianapolisba költözése óta vágytak NFL-csapatra.
Clevelandben persze a nép ellenségévé vált Modell, aki nem győzte hangsúlyozni, hogy nem volt más választása ahhoz, hogy életben tartsa az egyesületet. Korábbi városában szeptemberi haláláig gyűlölték a sportvezetőt, aki nagyrészt az ohiói sajtó rosszindulatú cikkei miatt nem került be ezidáig a Hírességek Csarnokába. 2002-ben felterjesztették a tagságra, de a voksolók leszavazták. Az idén ismét a jelöltek között van, szombaton New Orleansban körülbelül nyolcórás procedúra során fogja 46 szakíró eldönteni, hogy azok közé kerül-e, akiknek az emlékét a cantoni (Ohióban van, akárcsak Cleveland...) csarnokban megörökítik.
15 YARD – TOM BRADY(ÉK) RÉMÁLMA
Még egy adalék a New England elleni sikerhez: Tom Brady 8 kezdő mérkőzésén 8 TD-passzt adott csak a Hollók ellen, ezzel szemben 10-szer is eladta a labdát interception formájában, ennél rosszabb mérlege pedig egy csapat ellen sincs az irányítónak.
A védelem sem kedveli éppen a Baltimore-i támadókat, ebben a szezonban négy olyan TD-t engedtek Joe Flaccóéknak, amely során legalább 87 yardot kellett megtennie a hat pontért az ellenfél offense-ének. A többi 16 mérkőzésen összesen három ilyen TD-t kapott ezeken kívül az együttes.
Beyoncé lesz a Super Bowl félidei show-jának sztárja |
Alicia Keys énekli a himnuszt a Super Bowl előtt |
Dögös Kate Upton-reklám a Super Bowlra |
14 YARD – A VETERÁN AKERS VAGY AZ ÚJONC TUCKER LEHET A NYERŐEMBER – VAGY ÉPPEN A BŰNBAK
Ha rendesen teszik a dolgukat, legfeljebb akkor vesszük észre őket, ha a meccs végén nekik kell eldönteniük a mérkőzést. Ekkor válhatnak hőssé vagy bűnbakká a rúgók, akik között ezen a nagydöntőn nem is lehetne nagyobb különbség. A San Franciscó-i oldalon a rutinos, karrierje vége felé járó David Akers, a baltimore-in az első éves Justin Tucker áll majd a labda mögé.
A ligában 1998-ban bemutatkozó, 38 éves Akers fizetése több mint három és fél millió dollár (közel 800 millió forint). Az első NFL-idényét taposó, 23 éves Tucker 390 ezret (85 millió forintot, ez volt a 2012-es minimálbér az NFL-ben) keresett ebben a szezonban, nagyjából a tizedét. Mégis, sokan inkább utóbbira bíznák csapatuk sorsát New Orleansban, hiszen sokkal kiegyensúlyozottabb idénye volt, mint a 29/42-es mérleggel záró Akersnek (aki pedig NFL-rekordot jelentő 63 yardos mezőnygóllal kezdte a szezont).
Akers a Philadelphiával járt már a Super Bowlon, de ott egy mezőnygól-kísérlete sem adódott, az Eagles pedig kikapott a New Englandtől. A Patriotsban a négyszeres bajnok Adam Vinatieri volt a rúgó – Tucker minden edzés végén az ő 11 évvel ezelőtti 48 yardos, SB-t eldöntő rúgását játssza el.
13 YARD – FEHÉR HOLLÓK NEW ORLEANS-BAN, A FRISCO A KLASSZIKUS PIROS-ARANY KOMBINÁCIÓT VISELI
New Orleansban, akárcsak a Ravens eddigi egyetlen Super Bowl-szereplésekor, fehér mezben fog játszani a Baltimore. Ray Lewis a 12 évvel ezelőtti, New York Giants elleni meccsen fehér nadrágot is viselt társaival, ám ezúttal – ahogy az idei playoff legutóbbi két meccsén, fekete nadrágot vesznek majd fel.
A San Francisco piros felsőben és arany nadrágban fut majd ki a pályára. Az eddigi öt SB-fellépésből (és egyben győzelemből) hármat jegyzett ebben a kombinációban – ezen tehát biztosan nem fog múlni.
KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!
12 YARD – BELTERJES AFC, ELKÉPESZTŐEN VÁLTOZATOS NFC
A 49ers döntőbe jutása azt jelenti, hogy a Nemzeti konferencia oldaláról az elmúlt 12 szezonban már a 11. különböző csapat jutott be a Super Bowlba – az egyetlen duplázó a New York Giants. Ugyanez a szám az Amerikai főcsoport esetében a Ravens döntőjével ötre emelkedett. Ennek köszönhetően öt év után először fordult elő, hogy mindkét csapatot Super Bowl-tapasztalattal nem rendelkező irányító vezet majd a döntőben. Az elmúlt 12 szezonban az AFC-ből a Patriots 5, a Steelers 3, a Colts 2, a Raiders és a Ravens pedig egy alkalommal jutott a Super Bowlba. Ráadásul a Ravens a 12 évvel ezelőtti fináléban is érdekelt volt, hogyhogy nem, pont a New York Giants ellen.
11 YARD – MÉG A SZAKIK IS BAJBAN VANNAK – ÚJABB SZOROS DÖNTŐ A LÁTHATÁRON
Az AccuScore nevű sportelőrejelzésekkel foglalkozó cég 10 000 Super Bowl-szimulaciót végzett el, és ezek alapján a Ravens 51.1 százalékban nyerte meg a mérkőzéseket. Mindkét csapat 22 pontot átlagolt ezeken a szimulációkon.
10 YARD – TIZEDSZER NEW ORLEANSBAN – 5–4-RE VEZET AZ NFC AZ AFC ELLEN
Ez lesz a 10., New Orleansban megrendezendő Super Bowl, s a 7., amelyet Mercedes-Benz Superdome-ban (korábbi nevén Louisiana Superdome) játszanak. Az eddigi kilenc New Orleans-i nagydöntőből ötöt a Nemzeti főcsoport képviselője nyert meg (az 1985-től 1997-ig tartó időszakban, amikor az NFC mindent besöpört, három Super Bowl volt a fesztiváljairól híres városban), de a legutóbb a New England révén (az eddigi legszorosabb itteni döntőben) az AFC-s csapat örülhetett.
1969–1970 | Kansas City Chiefs–Minnesota Vikings | 23–7 | AFC |
1971–1972 | Dallas Cowboys–Miami Dolphins | 24–3 | NFC |
1974–1975 | Pittsburgh Steelers–Minnesota Vikings | 16–6 | AFC |
1977–1978 | Dallas Cowboys–Denver Broncos | 27–10 | NFC |
1980–1981 | Oakland Raiders–Philadelphia Eagles | 27–10 | AFC |
1985–1986 | Chicago Bears–New England Patriots | 46–10 | NFC |
1989–1990 | San Francisco 49ers–Denver Broncos | 55–10 | NFC |
1996–1997 | Green Bay Packers–New England Patriots | 35–21 | NFC |
2001–2002 | New England Patriots–St. Louis Rams | 20–17 | AFC |
A 47. Super Bowl a második mérkőzése lesz csupán a Baltimore-nak a Superdome-ban, az előjelek ugyanakkor nem rosszak, 2006-ban a Ravens 35–22-re legyőzte a házigazda New Orleans Saints gárdáját.
9 YARD – RANDY MOSS: ÉN VAGYOK MINDEN IDŐK LEGJOBB ELKAPÓJA – A BAJNOKI GYŰRŰ AZONBAN MÉG HIÁNYZIK
„Nem szeretem a statisztikákat, a számok nem mindent árulnak el. Számomra az a fontos, ki milyen hatással van a csapatára és a játékra, mire képes a pályán. Ebben a tekintetben valóban úgy gondolom, hogy én vagyok minden idők legjobb elkapója. Elég rutinos vagyok már ahhoz, hogy átlássam ezeket a dolgokat" – a mondatokat a héten New Orleansban halálos komolysággal fűző Randy Mossnak nem kell a szomszédba mennie önbizalomért. A karrierjéből valóban már csak a Super Bowl-gyűrű hiányzik, azt még a 2007–2008-as idényben egészen a döntőig hibátlanul menetelő New Englanddel sem tudta megszerezni. Talán most sikerül, de a minden idők legjobbjának járó, nem létező címre szintén esélyes, háromszoros bajnok Jerry Rice-nak vannak kétségei.
„Azt hiszem, nekem nagyobb szerep jutott néhány megnyert Super Bowlon. Randy még mindig az elsőt próbálja megnyerni, amihez szurkolok is, de meglep a kijelentése. Szerintem hagyjuk a szurkolókra, hogy eldöntsék, ki a legnagyobb" – mondta az ESPN szakértőjeként dolgozó Rice.
8 YARD – A FUTÓKIRÁLY, BETONVÉDELMŰ FRISCÓNAK JÓ ÓMEN AZ AFC EAST NULLÁZÁSA
A 49ers a rájátszás eddigi két mérkőzésén 236 yardot futott – átlagban! Ennél jobb mutatót csak az 1941-es szezonban a Chicago Bears volt képes felmutatni legalább két mérkőzésen (242).
A Friscónak az alapszakaszban 17.1 pontot engedélyezett csak átlagban az ellenfeleknek, ezzel pedig a második helyen végzett a rangsorban. A második legkevesebb pontot kapó csapatok mérlege a Super Bowlban nem top5-ös védelmű ellenféllel szemben (a Ravens csak a 12.) 16 siker és mindössze 5 vereség. Mondjuk a Ravenst a számok a szezon során nem annyira érdekelték, a szerzett yardokat tekintve csak a 16., engedetteket tekintve csak a 17. legjobb csapat volt a Baltimore az alapszakaszban. Legutóbb arra példa, hogy egy csapat mindkét kategóriában top10-en kívülre szoruljon és Super Bowlba jusson a Patriots volt képes (a 2001-s idényben).
Ha a 49ers nyer, sorozatban negyedik alkalommal diadalmaskodik az NFC képviselője. Eddig csak három alkalommal fordult elő, hogy az egyik konferencia ekkora dominanciát érjen el, az NFC az 1984–1996-as szezonok mindegyikét megnyerte (13), az AFC pedig egy ötös (1972–1976-os bajnokságok) és egy négyes győzelmi szériát (2003–2006-os idények) tud felmutatni.
Jó ómen a 49ers számára, hogy 2005 óta az a csapat, amelyik az AFC keleti csoportját lenullázta (Patriots, Jets, Dolphins, Bills), minden esetben megnyerte a bajnoki címet (a 2006-os idény végén az Indianapolis Colts, a 2009-es szezon során a New Orleans Saints, az előző bajnokságban pedig a New York Giants nyerte a Super Bowlt).
7 YARD – „KOPERNIKUSZ" EGOCENTRIKUS VILÁGKÉPE
Túlzás lenne azt állítani, hogy minden Colin Kaepernick körül forog a Super Bowl kapcsán, dehogy őt is kitüntetett figyelem övezi, az biztos. A szezont még csereirányítóként kezdő játékos a 2003-as idény óta az első, aki az idénynyitón még tartlék volt, a nagydöntőn pedig kezdőként lép pályára, akkor ez a Carolina Panthers irányító Jake Delhomme-nak sikerült – igaz, a végső győzelem neki nem jött össze a két évvel korábban hasonló utat bejáró Tom Brady vezette Patriots ellen.
Colin Kaepernick ráadásul mindössze a hatodik olyan passzmester, aki a szezon első öt mérkőzésén nem volt kezdett az együttesében, később mégis Super Bowlig vezette együttesét, ez korábban rajta kívül Terry Bradshaw-nak (Pittsburgh Steelers – 1974), Vince Ferragamónak (Los Angeles Rams –1979), Jim Plunkettnek (Oakland Raiders –1980), Jeff Hostetlernek (New York Giants – 1990) és Trent Dilfernek (Baltimore Ravens –2000) sikerült, ezek közül pedig csak Hostetlernek és Ferragamónak volt kevesebb kezdő mérkőzése első Super Bowl-szerepléséig, mint Kaepernicknek – neki kilenc van eddig.
A San Francisco fiatal játékosa az ötödik, legfeljebb másodéves irányító, aki kezdhet a Super Bowlon. Előtte Dan Marinónak, Kurt Warnernek, Tom Bradynek és Ben Roethlisbergernek adatott meg, hogy harmadik szezonja előtt már nagydöntős kezdőtapasztalatot szerezzen. Kaepernick a hatodik legfiatalabb irányítóként kezdhet a Super Bowlban, és a harmadik legfiatalabbként nyerhet Big Ben és Brady után.
Kaepernick lesz a negyedik irányító, aki az első olyan szezonjában kezdőként lép pályára a Super Bowlban, amelyben karrierje első kezdő mérkőzését jegyeze – Brady, Warner és Ferragamo után.
A San Francisco játékosa a hatodik QB-ként kelt el a 2011-es drafton, rajta kívül viszont senkinek nincs rájátszásbeli győzelme ebből az „osztályból", és egyedül Andy Dalton tud pozitív győzelem-vereség mérleget felmutatni.
Elkészült az amerikai futball magyar terminológiája, a sportággal kapcsolatos szakkifejezések sajátos gyűjteménye! |
6 YARD – FLACCO ELI(T) MANNING NYOMÁBAN
Joe Flacco pályafutása során már hatodik idegenbeli sikerét aratta a rájátszásban, ezzel pedig egyedül áll a vonatkozó rangsor első helyén, megelőzve a kétszeres bajnok Eli Manninget. Ha a Super Bowlban diadalmaskodni tudna együttesével, akkor a New York Giants irányítójával holtversenyben héttel állna az élen a playoff során idegenben vagy semleges pályán aratott sikerek tekintetében.
Flacco az ötödik irányító lett, aki három TD-passzt adott a Patriots ellen rájátszásmérkőzésen Pastorini, Delhomme, McNabb és Sanchez után.
Ha megnyeri a Super Bowlt a Ravens, Flacco csatlakozik Bradyhez, akinek eddig a Super Bowl-érában egyedüliként sikerült 9 rájátszásbeli mérkőzést nyernie az első öt szezonjában.
Joe Flacco a legutóbbi két playoffban eddig 12 TD-passz mellett csak egy interceptiont dobott. Ha csak az idei mérlegét nézzük, akkor ez a két szám még lenyűgözőbb, 8–0. Eddig Mind az öt irányító, aki a rájátszásban legalább 8 TD-átadást jegyzett nulla interception mellett, megnyerte a Super Bowlt. Két irányító adott legalább 9 TD-passzt 0 interception mellett eddig, Joe Montana és Steve Young – a 49ers két korszakos legendája...
5 YARD – A HIBÁTLAN SAN FRANCISCO BEÉRHETI A PITTSBURGHÖT AZ ÉLEN
Azt mondjuk nem lehet állítani, hogy a 49ers ritkán látott vendég lenne a konferenciadöntőben, az Atlanta Falcons elleni ütközet már a 14. mérkőzése volt az utolsó előtti szakaszban, ez pedig holtversenyben a második legtöbb (Dallas Cowboys), és csak eggyel van lemaradva a ranglistát vezető Pittsburgh Steelerstől (15). Ezek után annyira nem is meglepő, hogy a végső sikereket tekintve is teljesen hasonló a helyzet, a Steelers 6 SB-sikere után a Cowboys és a 49ers érte el a legtöbbet (5-5).
Ha viszont a Super Bowl-szerepléseket nézzük, már csak a negyedik helyen áll a gárda, miután a 21. században a New England Patriots öt nagydöntős szereplést is fel tudott mutatni, más kérdés, hogy összességében 7 alkalomból csak háromszor nyert. A Steelers és a Cowboys 8-8 esetben jutott be a döntőbe (az 1975-ös, az 1978-as és az 1995-ös szezon utolsó mérkőzésén is egymás ellen játszottak), míg a 49ersnek ez csak a hatodik Super Bowl-fellépése lesz, ez viszont egyben azt is jelenti, hogy eddig hibátlanul szerepeltek a sportág csúcsmérkőzésén (5/5 győzelem). Hogy ez mekkora teljesítmény? A 49ersön kívül még olyan csapat sincs, amely legalább 2 döntő esetén hibátlan teljesítménnyel állna.
2001 óta a playoffmérkőzések is beleszámítva, a 49ers csak a 2011-es Philadelphia Eagles elleni mérkőzést tudta megnyerni azt követően, hogy az első félidőben legalább 17 pontos hátrányba kerültek. Az Atlanta elleni fordítással már kettőre emelkedett a sikerek száma a jelzett időszakban – 27 vereség mellett.
Ez a siker a harmadik legnagyobb hátrányból történő fordítás volt idegenbeli csapattól a rájátszás történetében, a rekord szintén a 49ershöz fűződik még az 1957-es idényből, amikor 20 pontos előnyből kapott ki otthon a Detroit Lionstól.
A speciális egységek és a secondary |
A linebackerek és a védőfal |
A támadófalak és a tight endek |
Naponta frissül! |
4 YARD – AZ ÖRÖKMÉRLEG A RAVENS MELLETT SZÓL, LEGUTÓB IS A RAVENS NYERT
A két együttes eddig négyszer találkozott, és eddig a Ravens felé billen az örökmérleg nyelve (3–1). A Hollók ráadásul a legutóbbi három mérkőzésen összesítve 69–19-et értek el a 49ers ellen.
Legutóbb 2011 novemberében, a hálaadásnapi játéknapon csaptak össze, akkor már a Harbaugh fivérek álltak a csapatok élén. Baltimore-ban a Ravens szinte megsemmisítette Alex Smitht, a 49ers akkori kezdő irányítóját (aki helyett már Colin Kaepernick fog játszani): kilencszer sackelték, miközben a kaliforniai védőegységnek egyszer sem sikerült ez Joe Flaccóval szemben. A meccset a negyedik negyedig a védők és a rúgók uralták, nem esett touchdown, viszont Billy Cundiff és David Akers két-két mezőnygól-kísérlete célba ért.
A záró 15 percben aztán Flacco Dennis Pittának adott nyolcyardos TD-passza, majd Cundiff újabb mezőnygólja eldöntötte a meccset. 16–6-ra nyert a Baltimore – vajon mennyivel lesznek hatékonyabbak most a támadóegységek?
3 YARD – OHER ÉS KRUGER: OSCAR-DÍJ, ILLETVE ÉLETMENTŐ MŰTÉTEK A RAVENS-HŐSÖK MÚLTJÁBAN
A Baltimore Ravens két játékosa is megjárta a poklot, mielőtt eljutott a ligába. Michael Oher támadó falember és Paul Kruger linebacker életében is volt olyan szakasz, amikor fikarcnyi esély sem mutatkozott arra, hogy az NFL-ben játsszanak, nemhogy a Super Bowlig jussanak.
A gettó kilátástalanságából egy család segítségével kitörő Oher története jól dokumentált, a róla szóló, Sandra Bullock (többek között) Oscar- és Golden Globe-díjas alakításával sikerfilmmé vált Blind Side (A szív bajnokai) minden NFL-rajongó számára alapfilmnek mondható.
Kruger kétszer került a halál torkába: 13 éves korában bácsikájával autóbalesetet szenvedett, életveszélyes sérülésekkel került kórházba, a lépét és az egyik veséjét is elveszítette. 2008 januárjában Salt Lake Cityben (a utah-i egyetemen játszott) őt és a fivérét megtámadta egy 12 fős banda, késsel 16 centiméteres vágást hasítottak a mellkasába. A tüdeje összeomlott, négyórás életmentő műtétre volt szüksége. Az orvosok megdöbbentek, amikor két héttel később már a saját lábán hagyta el a kórházat.
Meg sem állt a Super Bowlig, amelyen Ray Lewis és Terrell Suggs mellett sokat tehet a Ravens sikeréért.
2 YARD – A KORSZAKOS ZSENI, RAY LEWIS AZ UTOLSÓ TÁNCÁRA KÉSZÜL
A szezon végén visszavonuló Ray Lewis a harmadik játékos, akinek két Super Bowl-szereplése között legalább 12 évet kellett várnia, ezzel csatlakozott a Junior Seau, Darren Sharper kettőshöz. Ha a Ravens nyer magyar idő szerint hétfő hajnalban, akkor 12 év után ismét felér a csúcsra, ez pedig a legnagyobb időkülönbség lenne két Super Bowl-győzelem között.
S, hogy mennyire nem rossz az öreg a háznál? A rájátszásban eddig 44 szerelést mutatott be, ez Dan Morgan 2003-as 45-je óta a legtöbb, amelyet egy játékos egy playoff alatt bemutatott – és neki még hátra van a Super Bowl...
A linebackerlegenda emellett az egyetlen olyan játékos, aki karrierje során legalább 40 sacket és legalább 30 interceptiont elért (41.5, 31). Hogy ki ellen volt pályafutása első sackje? Jim Harbaugh, a jelenlegi elleni mestere ellen...
Ray Lewis egyébként még egyike annak a nyolc játékosnak is, aki védőként kaparintotta meg a nagydöntő legjobbjának járó MVP-címet. A játékosról bővebb portréval hétfőn jelentkezünk!
1 YARD – A TESTVÉRHÁBORÚ
A Harbaugh-fivérek eddig egyszer találkoztak, a 2011-es alapszakasz 12. fordulójában a John Harbaugh vezette Ravens nem túl pontgazdag mérkőzésen 16–6-ra legyőzte Jim együttesét, a 49erst.
Mindkét testvérnek kifejezetten jó a mérlege azokon a mérkőzéseken, amelyet legalább kéthetes felkészülés előzött meg, John Harbaugh együttese 6–0-val hozta le a pihenőhét utáni mérkőzéseket – ebbe beletartozik a rájátszás is –, de Jimé sem kapott ki, három sikere mellett a Rams elleni döntetlen rontja a mérleget (3–0–1).
Jim Harbaugh lehet a harmadik vezetőedző, aki első két NFL-szezonjában (a rájátszásmérkőzéseket is beleértve) legalább 28 győzelmet ért el. Az élen ebben a kategóriában a korábban szintén a 49erst irányító George Seifert áll, aki első két évében 32 győzelmet aratott csapatával – közte a 24. Super Bowl megnyerésével –, míg a második a Dallas Cowboysszal 28 sikert (közte a 30. SB) elérő Barry Switzer. Jim Harbaugh az első szezonjában az alapszakasz során 13, a rájátszásban egy sikert aratott, a mostaniban pedig 11 reguláris győzelem után már kettőt a playoffban.
John és Jim Harbaugh csatája lesz az NFL rájátszásnak történetében az első, amelyen két testvér vezetőedzőként csap össze. De továbbmegyünk. Az első, úgynevezett major sportok rájátszásban, ugyanis korábban az NBA-ben (kosárlabda), az NHL-ben (jégkorong) és a MLB-ben (baseball) sem csapat össze vezetőedző testvérpár a rájátszásban, nem hogy mindjárt a nagydöntőben!
John Harbaugh az egyetlen vezetőedző a liga krónikájában, aki első öt éve mindegyikében nyert mérkőzést a rájátszásban. A fivérekről vasárnap külön portréval jelentkezünk!
TD – BÁTOR JÓSKA
Utolsó, szezonbeli jóslatunk inkább kívánság, de merésznek merész. Először is szoros mérkőzésben reménykedünk, amelynek olyan amerikai vége lesz, mint a csuda. Nem mondjuk meg, ki fog nyerni, de felvázolunk néhány opciót: ha a Ravens nyer, az utolsó negyed döntő jelenete Ed Reed intercepitionből visszahordott touchdownja lesz. A 49ersnek David Akers legalább 45 yardos mezőnygólja jelenti majd a győzelmet, vagy Randy Moss TD-elkapása, amellyel az utolsó pillanatokban fordít a San Francisco.
A KONFERENCIADÖNTŐK LEGJEI | |||
A legtöbb passzolt yard: | Matt Ryan (Atlanta Falcons) | –San Francisco 49ers | 396 |
A legtöbb futott yard: | Frank Gore (San Francisco 49ers) | –Atlanta Falcons | 90 |
A legtöbb elkapott yard: | Julio Jones (Atlanta Falcons) | –San Francisco 49ers | 182 |
A KATEGÓRIÁK RÁJÁTSZÁSBELI LEGJOBBJAI | ||
A legtöbb passzolt yard: | 853 | Joe Flacco (Baltimore Ravens) |
A legtöbb futott yard: | 247 | Ray Rice (Baltimore Ravens) |
A legtöbb elkapott yard: | 276 | Anquan Boldin (Baltimore Ravens) |
A legtöbb szerelés: | 44 | Ray Lewis (Baltimore Ravens) |
A legtöbb sack: | 3 | Clay Matthews (Green Bay Packers) |
A legtöbb interception: | 2 | Sam Shields (Green Bay Packers), Earl Thomas (Seattle Sehawks), Corey Graham (Baltimore Ravens), Cary Williams (Baltimore Ravens) |
WILD CARD-MÉRKŐZÉSEK (2013.01.05–06.) | |
AFC | |
Houston Texans (3.)–Cincinnati Bengals (6.) | 19–13 |
Baltimore Ravens (4.)–Indianapolis Colts (5.) | 24–9 |
NFC | |
Green Bay Packers (3.)–Minnesota Vikings (6.) | 24–10 |
Washington Redskins (4.)–Seattle Seahawks (5.) | 14–24 |
KONFERENCIA-ELŐDÖNTŐK (2013.01.12–13.) | |
AFC | |
Denver Broncos (1.)–Baltimore Ravens (4.) | 35–38 – kétszeri hosszabbítás után |
New England Patriots (2.)–Houston Texans (3.) | 41–28 |
NFC | |
Atlanta Falcons (1.)–Seattle Seahawks (5.) | 30–28 |
San Francisco 49ers (2.)–Green Bay Packers (3.) | 45–31 |
KONFERENCIADÖNTŐK (2013.01.20–21.) | |
AFC | |
New England Patriots (2.)–Baltimore Ravens (4.) | 13–28 |
NFC | |
Atlanta Falcons (1.)–San Francisco 49ers (2.) | 24–28 |
SUPER BOWL (XLVII), 2013.02.04. | |
Baltimore Ravens–San Francisco 49ers* | 2013.02.04. 0.30 |
* Mercedes-Benz Superdome (New Orleans) |