Az NSO hasábjain is megjelent a hír, miszerint a Newcastle United kapuját minimális – kizárólag kényszerű – kihagyásokkal 12 évig őrző kapus, Séamus John James „Shay” Given Twitter oldalán bejelentette visszavonulását az ír válogatottból. Elnézve a korát, és a pályafutása során egyes csapatoknál eltöltött idejét, egyértelmű, hogy e blog hasábjaira is kívánkozik ez a hír.NSO hasábjain is megjelent a hír, miszerint a Newcastle United kapuját minimális – kizárólag kényszerű – kihagyásokkal 12 évig őrző kapus, Séamus John James „Shay” Given Twitter oldalán bejelentette visszavonulását az ír válogatottból. Elnézve a korát, és a pályafutása során egyes csapatoknál eltöltött idejét, egyértelmű, hogy e blog hasábjaira is kívánkozik ez a hír.
A kiváló kapus 1997-ben érkezett a Tyne partjára, és 2009. február 1-én távozott. Meggyőződésem, hogy tavasszal vele is kiesett volna a csapat, de ettől függetlenül Milner előző nyáron bekövetkezett eligazolása, és N’Zogbia pár héttel korábbi lelépése után Given volt a harmadik alapember, aki elhagyta a süllyedő hajót.
Newcastle-ben 462 mérkőzésen állt a gólvonalon, és hogy mennyire egyértelmű volt az ő helye a kapuban, arról a mögötte padozó Steve Harper mesélhetne a legtöbbet.
Bevallom, én nagyon csípem Given-t. Hihetetlen bravúrokra képes, a Newcastle rengeteg pontot köszönhetett az ő védéseinek. Sajnos a Sir Bobby Robson éra BL szereplése óta nem sok dicsőség jutott neki. A Newcastle-nél utolsó éveiben a biztos bennmaradásért kellett harcolnia, a Manchester City-ben angol nemzeti érdek volt, hogy Ian Hart védjen, az AstonVilla-ban pedig az elmúlt évek egyik legrosszabb csapatának összeállítása kezdődött a nevével.
Az ír nemzeti csapat? Nos, 125 alkalommal (VB-n és EB-n is) szerepelt egy nagyon szerethető, de peches válogatottban. Az íreknek ritkán jön ki a lépés, és ha mégis, még akkor is belenyúlnak (Henry szó szerint, Platini képletesen) a sikerükbe.
Amikor a Newcastle-ben volt, többször felröppent a hír, hogy Seaman , majd pár év múlva Lehmann helyére vinné az Arsenal. Más klubok is képbe kerültek, de Given mindig maradt, mindig harcolt a csapat sikeréért. Végül 2009. január 2-án egy Liverpool elleni 1:5-ös zakó után jelezte, hogy távozni szeretne. Az előző évben a Manchester United ellen 1:5 és 0:6 volt a mérleg, de mégis ez a meccs tette be a kaput. Valahol érthető, hogy a BL szereplés után 3-4 évig még hitt benne, hogy a Newcastle régi fényében csilloghat, aztán pedig már nem. A Manchester City körülbelül Ł6 millióért megszerezte, és az éppen akkor arab kézbe kerülő klubnál úgy nézett ki végre komolyabb célokért küzdhet, mint a bennmaradás. A fenti okok miatt azonban Hart-tal szemben hátrányba került és végül 2011 nyarán Ł3.5 millióért az Aston Villa-ba távozott. Igaz, hogy ott 36 évesen is kirobbanthatatlan lett a csapatból, de ismét egy középcsapatban találta magát, miközben régi klubja újjászületett.
Mert Newcastle-ben eleinte – főleg tavasszal, majd a kiesés után – nagyon hiányzott a kapuból, de aztán Harper és a fiatal Tim Krul remekül lehozták a Championsip évadot. Mostanra pedig az egész keret sokkal jobb lett, ráadásul egy olyan Tim Krul-ja lett a csapatnak, akit figyelnek, kóstolgatnak a gazdagabb klubok pont, mint anno Given-t.
Shay tehát a válogatottban átadta a stafétát, viszont az Aston Villa-ban még egyáltalán nem, és kívánok neki még 3-4 remek évet a pályán, jó játékkal, nagy védésekkel, természetesen kivéve a Newcastle elleni meccseket. :)
Mark29