Meglepetés a javából! A Mainz három gólt lőve legyűrte a Leipziget

K. T. I.K. T. I.
2021.01.23. 15:20
Barreiro élete első Bundesliga-gólját szerezte. Gulácsi Péter pechjére (Fotó: AFP)
Az utolsó előtti helyen álló Mainz hazai pályán 3–2-re nyert a második pozícióban álló RB Leipzig ellen a német élvonalbeli labdarúgó-bajnokság 18. fordulójában. A Mainz története során csupán másodszor győzte le a lipcsei csapatot, ezzel november 22-e óta tartó bajnoki nyeretlenségi sorozata végére tett pontot. Három magyar válogatott is pályára lépett a meccsen, a Leipzigben Gulácsi Péter és Willi Orbán is végigjátszotta a találkozót, a házigazdánál Szalai Ádám csereként beállva bő 25 percet kapott.

NÉMET BUNDESLIGA

18. FORDULÓ

Mainz–RB Leipzig 3–2 (2–2)
Mainz, Opel Aréna. Vezette:Dingert
MAINZ: Zentner – St. Juste, Bell, Niakhaté – Da Costa, Latza (Öztunali, 66.), Barreiro (Burkardt, 86.), Kohr (Tauer, 80.), Mwene (Stöger, 66.) – Onisiwo, Quaison (Szalai Á., 66.).Vezetőedző: Bo Svensson
LEIPZIG: Gulácsi – Orbán, Upamecano, Halstenberg (Nkunku, 55.) – T. Adams (Mukiele, 77.), A. Haidara (Samardzic, 61.) – Olmo (Hvang Hi Csan, 77.), Sabitzer, Angelino – Forsberg (Kluivert, 60.), Sörloth.Vezetőedző: Julian Nagelsmann
Gólszerző:Niakhaté (24., 35.), Barreiro (50.), ill. T. Adams (15.), Halstenberg (30.)

Egészen szürreális első félidőt hozott a Mainz és a Leipzig összecsapása. Addig még papírformának tűnt a történet, hogy a lipcseiek kezdtek aktívabban, sőt, az sem okozott nagy meglepetést, hogy az első lövéseket a remek technikájáról híres Marcel Sabitzer engedte el. No de az már igen, hogy az egyik ilyen Sabitzer-bomba után Tyler Adams érkezett a lehető legjobb ütemben az ötösnél, és hálóba perdítettea keresztlécről kivágódó labdát (0–1) – ez volt az amerikai középpályás legelső gólja a Bundesligában.

Váratlanul gyorsan egyenlített a Mainz, a 24. percben Gulácsi Péter bravúrja után a sárga lapjairól híres Moussa Niakhaté (a meccset megelőzően már hat figyelmeztetése volt a franciának, ez a legtöbb a Bundesliga-idényben) a kapuba pofoztaa kipattanót (1–1).

Tizenegy perccel később is döntetlen állt az Opel Aréna eredményjelzőjén, csakhogy nem 1–1, hanem már2–2. Előbb egy újabb védő, Marcel Halstenberg szerezte vissza a vezetést a vendégeknek, majd Niakhaté érkezett megint jó ütemben, és teljesen üresen, kettő méterről a hálóba passzolhatta a Mainz második egyenlítő gólját. A bekk korábbi 81 Bundesliga-meccsén szerzett összesen két gólt, most egyetlen találkozón ugyanennyit.

A váratlan fordulatoknak pedig az első félidő zárultával sem szakadt végük.

Az 50. percben a Mainz újonca, Danny Da Costa becsapta a jobb szélen Halstenberget, és a centerezése nyomán a luxemburgi Leandro Barreiro Martinsbevette Gulácsi kapuját (3–2). A változatosság kedvéért, ő is élete első Bundesliga-gólját szerezte.

A folytatásban a Leipzig nyomott, brusztolt, de leginkább küszködött, újabb gólt szerezni viszont nem tudott. A Mainz sikerének Münchenben örülhetnek igazán, hisz a Bayern akár hét ponttal elhúzhat legközelebb álló üldözőjétől a forduló végére.

A TÖBBI MÉRKŐZÉSEN

Augsburg–Union Berlin 2–1
A hazaiak Floran Niederlechner góljával jutottak előnyhöz a 17. percben, majd Marcus Ingvarsten kiegyenlített. Niederlechner a második félidő elején aztán újra beköszönt, megnyerve a meccset az Augsburgnak.

Bielefeld–Frankfurt 1–5
A Bielefeld a héten 3–0-s sikert aratott a Stuttgart ellen, ezúttal azonban nagy pofonba szaladt bele. Bő fél óra elteltével a Frankfurt már 3–0-ra vezetett – André Silva duplázni tudott. A szünetig még szépített a hazai csapat, de a második játékrészben újabb két gólt kapott. Luka Jovics is betalált.

Freiburg–Stuttgart 2–1
Sallai Roland
sérülés miatt nem léphetett pályára a Stuttgart ellen, csapata azonban így is nyerni tudott. A vezetést a vendégek szerezték meg a 7. percben, de a Freiburg még az első félidőben fordított. A Stuttgart a 45. percben egyenlíthetett volna, de Nicolás González büntetőt hibázott.

Leverkusen–Wolfsburg 0–1
A Leverkusen nem tudta kihasználni a Dortmund és a Leipzig botlását, sőt. A gyógyszergyáriak a 35. percben kerültek hátrányba: Bote Baku volt eredményes, ezt követően pedig nem tudtak egyenlíteni. A Wolfsburg ezzel a sikerrel pontszámban beérte a Leverkusent, és már negyedik.

18. FORDULÓ
Augsburg–Union Berlin 2–1(Niederlechner 17., 47., ill. Ingvartsen 25.)
Bielefeld–Eintracht Frankfurt 1–5(Córdova 36., ill. André Silva 25., 33., Kostic 27., J. Nilsson 51. – öngól, Jovics 75.)
Freiburg–VfB Stuttgart 2–1(Demirovic 14., Dzsong Vu Jong 37., ill. Wamangituka 7.)
Bayer Leverkusen–Wolfsburg 0–1(Baku 35.)
Később
18.30:Hertha BSC–Werder Bremen (Tv:Sport2)
Vasárnap
15.30:Schalke–Bayern München (Tv:Sport2)
18.00:Hoffenheim–1. FC Köln (Tv:Sport2)
Korábban
Mönchengladbach–Dortmund 4–2 (Elvedi 11., 32., Benszebaini 49., M. Thuram 78., ill. Haaland 22., 28.)

VÉGE!

90+6. perc: Most Upamecano bukkan fel egészen váratlanul az 16-os bal csücskénél, beadná, de nem elég pontos, ezt is kifejelik a védők!

90+5. perc: Angelino íveli be a kaputól jó 30 méternyire, az ötös jobb csücskénél három lipcsei ugrik fel egy védővel, de a kapujából kivetődő Zentner szerzi meg végül a labdát.

Jönnek az újra meg újra előrevágott labdák a Leipzigtől, de hiába gyötrik az ellenfeleket, nem sikerül helyzetbe kerülni.

90+2. perc: Sörloth kap egy sárgát, megpróbálta felrángatni a földről Burkardtot. Nem volt túl sportszerű.

90. perc: Hat(!) perc a tervezett ráadás!

88. perc: Orbán kap sárgát, az imént beállt Burkardt lábát taposta meg.

86. perc: És Burkardt is jön, a sérült Barreirót váltja.

Burkardt készül beállni az oldalvonalnál.

Barreiro még mindig a földön, úgy fest, szétrepedhetett a fejbőre.

84. perc: Mukiele végzi el a szögletet balról, Zentner rosszul üt bele, Upamecano és Barreiro ugranak fel fejelni, kőkemény csattanás a vége. Gól nincs, ápolás lesz... talán csere is.

82. perc: BRAVÚR! Kluivert adja be laposan balról, középen Sörloth átlépi, Mukiele érkezik a hosszúnál, 14 méterről, laposan veszi célba a jobb alsót, de Zentner bravúrral leér, a kipattanónál pedig tisztáznak a védők!

80. perc: Tauaer váltja Kohrt.

77. perc: Dani Olmo és Adams le, Hvang Hi Csan és Mukiele be.

75. perc: Nkunku végzi el a szögletet jobbról, középen Sörloth tud bólintani, méterekkel kapu fölé.

75. perc: Da Costa kap sárgát.

72. perc: Stöger lő a 16-os jobb csücskétől, kifelé kanyarodva elszáll a jobb felső felett.

70. perc: Adams kap sárgát.

Mezőnyjátékkal telnek a percek. A Leipzig próbálkozik, de egyre görcsösebbnek fest a vendégek játéka.

66. perc: Hármat cserél a Mainz, Öztunali váltja Latzát, Stöger Mwenét, Szalai Quaisont.

Jön Szalai, ezúttal majd' 25 perc juthat neki! Folytatódik a tendencia, egyre több játéklehetőség jut a magyar csatárnak.

65. perc: Sabitzer próbálkozik meg egy átlövéssel 22-23 méterről, bő fél méterrel a kapu fölé!

63. perc: Nkunku lő a 16-os bal csücskétől, remekül tekeredik a hosszú irányába, Orbán is érkezik, hogy megpróbáljon fejelni, nem tud, de takarja Zentner elől a labdát, aki óriási bravúrral így is ki tudja tolni a bal kapufa mellé!

62. perc: Sörloth próbál meg lefordulni a védőjéről a 11-es pont magasságában, össze is jön, de a lövését blokkolni tudja az egyik mainzi.

61. perc: Forsberg és Haidara le, Kluivert és Samardzic be.

59. perc: Angelino beadása száll ígéretesen középre, de végül Zentner jó ütemben kilépve a kapujából le tudja húzni a labdát az érkezők elől.

Nyom a Leipzig, de egyelőre jól zár vissza a Mainz.

Angelino húzódott egy sorral hátrébb.

55. perc: Halstenberg le, Nkunku be!

Da Costát a Frankfurttól vette kölcsön a Mainz, ma mutatkozott be a csapat színeiben a Bundesligában.

50. perc:GÓÓÓÓL! VEZET A MAINZ! Da Costa fut el a jobb szélen, megkerüli Halstenberget, az alapvonaltól Upamecanót egy ütemmel megelőzve centerez, a röviden Barreiro érkezik, Gulácsi későn reagál, így a luxemburgi középpályás a kapus felsőteste és a kapufa között, a rövid oldalon a hálóba perdít. 3–2

46. perc: Elkezdődött a második félidő!

SZÜNET

Adams a 15. percben szerzett vezetést a Leipzignek (Fotó: AFP)

45+3. perc: Vége az első félidőnek!

45+2. perc: Angelino íveli be a labdát a jobb oldali szögletzászlótól, a hosszúnál Upamecano érkezik, de a jobb felső mellé bólint.

45. perc: Kettő perc a tervezett ráadás!

44. perc: Latza íveli be a labdát a kaputól 27-28 méterre megítélt szabadrúgásból. Ezúttal Gulácsi magabiztosan kilép és lehúzza az érkező mainziak elől. Közben Upamecanóval viszont ütközik, aki a vállát fájlalva a földön marad...

40. perc: Niakhaté rúgja meg Adamst a vendégtérfél közepén. Sárga ez is. Ez a francia bekk 7. sárga lapja az idényben. Ez a legtöbb a Bundesligában.

35. perc: ÉS MÁRIS ITT AZ ÚJABB GÓL! NIAKHATÉ MEGINT! Latza íveli be a szögletet balról, a labda átszáll a hosszúra, Gulácsi visszatáncol a gólvonalra Quaison bólint, talán kapu mellé menne, de középen üresen jön Niakhaté, és 2 méterről a kapuba lő! 2–2

30. perc: GÓÓÓÓL! ISMÉT VEZET A LEIPZIG! Forsberg szöglete után rövid a felszabadítás, a laposan visszalőtt labda Sörlothról az ötös jobb csücskénél helyezkedő Halstenberget találja meg, aki 6 méterről a kapuba helyez! 1–2

29. perc: Szép játék a vendégektől! Angelino balról érkező beadását Sörloth fejjel készíti le az érkező Olmónak, aki 7 méterről, kissé jobbról lő, a közbevetődő védő fejjel blokkol! Szöglet!

24. perc: EGYENLÍT A MAINZ! Latza íveli be a szabadrúgást jobbról, az ötös csúcskénél Kohr csukafejessel küldi kapura, a védőn megpattan, Gulácsi reflexmozdulattal véd, a kipattanó viszont Niakhaté elé kerül, aki a hálóba lövi! 1–1

23. perc: Halstenberg kapja a meccs első sárga lapját. Barreirót rúgta meg.

20. perc: Sörloth-tól Angelino elé kerül a labda, aki a 16-os bal csücskétől méterekkel lő a hazai kapu fölé!

Ez Tyler Adams első gólja a Bundesligában.

15. perc: GÓÓÓÓÓL! Vezet a Leipzig! Sabitzer érkezik a kaputól jó 22-23 méternyire, a labda tökéletesen jön ütemre, átvétel nélkül lő, remekül csapódik, Zentner ujjheggyel belekap, a keresztlécről kifelé vágódik, de az ötös jobb csücskénél érkezik Adams, aki a felpattanó kapus lába mellett a hosszú alsóba perdít. 0–1

11. perc: Sörloth nem tud befordulni az ötös jobb sarkánál, visszateszi az érkező Olmo elé, aki szintén nem lő, inkább Sabitzerhez passzol, aki átvétel nélkül, 17 méterről a bal alsó sarok mellé lő.

8. perc: Újabb beadással próbálkozik Angelino, középen Adams érkezik, de fejjel menteni tudnak előle. Szöglet lesz. Forsberg beadása viszont veszélytelenül száll el középen.

4. perc: Angelino próbálkozik balról egy beadással, de blokkolni tudja az egyik hazai védő.

Miként arra számítani lehetett, a Leipzig kezd aktívabban.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés!

A MÉRKŐZÉS ELŐTT

Gulácsi Péter, az RB Leipzig kapusa (Fotó: AFP)

A vendégeknél Szoboszlai Dominik továbbra is sérüléséből lábadozik, így nem bevethető. Ott van viszont a kezdőben Gulácsi Péter, aki jelenleg a Bundesliga-idény legtöbb kapott gól nélküli meccsével rendelkező kapusa, valamint Willi Orbán, aki a hétközi fordulóban, az Union Berlin elleni diadalt a kispadról nézte végig.

A házigazdánál Bo Svensson vezetőedző a kispadra nevezte Szalai Ádámot, aki hosszú mellőzöttség után a Mainz legutóbbi négy bajnokiján mindannyiszor lehetőséghez jutott, igaz, mindannyiszor csak csereként, a hajrában beállva. Beszédes adat, hogy a négy pályára lépése alatt összesen 33 percet kapott a Transfermarkt statisztikái szerint.

A Leipzig 17 meccs után 35 ponttal a második helyen áll a tabellán. A Mainz is második, csak éppen alulról számolva – szintén 17 meccsen csupán hét pontot tudott gyűjteni az együttes. A Mainz már kilenc bajnoki óta nyeretlen, legutóbb november 22-én, a Freibrug ellen ünnepelhettek győzelmet a házigazdák. A Leipzig a legutóbbi 10 bajnokijából csupán egyszer kapott ki és kettőt adott döntetlenre.

Ami az egymás elleni mérleget illeti, a Mainz legutóbb 2018 áprilisában tudott győzni a Leipzig ellen, akkor hazai pályán 3–0-ra. Az azóta lejátszott öt mérkőzésen négy RB-siker és egy döntetlen a mérleg. A Mainznak összesen a már említett egy győzelme van a Leipziggel szemben a Bundesligában.