A Bayern sem akadály, egyre aranysárgább a Dortmund színe

2011.02.26. 20:29
Mats Hummels (jobbra) fejelte a Dortmund harmadik gólját (Fotó: Action Images)
A bajnoki címre törő Borussia Dortmund nagyszerű játékot nyújtva 3–1-es győzelmet aratott a Bayern München vendégeként a német labdarúgó-bajnokság 24. fordulójának szombat esti rangadóján. A két csapat között immár 16 pont a különbség a tabellán.

Házigazdai szerepének megfelelően, az Inter elleni szerdai BL-sikeren felbuzdulva a Bayern kezdte támadóbb felfogásban a mérkőzést, és Arjen Robben már a 2. percben megtépte a dortmundi védelem bal oldalát, szöglet lett a vége. A kezdeti megilletődöttség után a Borussiának olyannyira sikerült rendeznie a középpályáját, hogy nemcsak a bajor rohamoknak tudta elejét venni, hanem egy labdaszerzésből előnybe is került.

A 9. percben Bastian Schweinsteiger rosszul nyúlt a labdához a felezővonal közelében, még a saját térfelén, a gyorsvonatként érkező Kevin Grosskreutz elvette tőle, nagy vágtát követően, a 16-os előterében két ember között Lucas Barrios elé játszott, aki át sem vette a „csomagot", hanem egyből a jobb alsóba gurította. 0–1

Sven Bender alig a bal alsó mellé surranó lövése figyelmeztette a Bayernt a túlzott kitámadás veszélyeire, de mielőtt ebben a témakörben igazán elmélyedhettünk volna, megszületett az egyenlítő gól. A 15. percben a bajorok már a negyedik szögletüket végezhették el: Franck Ribéry balról érkező labdájánál a dortmundiak nem számoltak Luiz Gustavo felbukkanásával, ám a brazil jött, és hét méterről jobbal, kapásból a léc alá lőtt. 1–1

A gólt köszöntő diadalmas bajor kórus még javában zengett, amikor újra változott az állás. A 18. percben Barrios meglódult a bal oldalon, őt még valahogyan lefékezte a túlerőben lévő hazai védelem, ám a csatárnak még volt ereje jobbra tolni a labdát Mario Götzéhez. Ő visszajátszott a második hullámban érkező Nuri Sahinnak, aki egy igazítás után 20 méterről ballal a kapu jobb oldalába kanyarított. 1–2

Jött erre is Bayern-válasz, csakhogy az eredmény nem változott: a 25. percben középen kiugró és a jobb alsóba találó Mario Gomez a játékvezetők megítélése szerint indulásakor átcsusszant a leshatáron. Kisvártatva újra lehetőség nyílt Gomez előtt, de Ribéry passza után eltotyogta a lövőhelyzetét, igaz, visszatett labdájából Thomas Müller próbálkozhatott, és ha Lukasz Piszczek nem áll a labda útjában, 2–2-re alakul az állás.

Az utolsó negyedórában inkább a mezőnyben zajlott a játék, a Borussia előtt így is adódott egy óriási helyzet, de Hummels lövése elakadt egy védőben, Barrios pedig hét méterről fölé emelt.

MÁSODIK FÉLIDŐ

A kedvező állás birtokában a Dortmund berendezkedhetett az ellencsapásokra, hagyván a Bayern bajlódni a fárasztó támadásépítéssel. És a bajorok mintha bele is fáradtak volna ebbe, mintha a jól felhúzott sárga fal mögött képtelenek lettek volna betájolni maguknak a célpontot.

Nem úgy a Borussia! A támadásokat egyáltalán nem feladó dortmundiak első nagy lehetősége még kimaradt – az 53. percben Grosskreutz ívelt fejesét Schweinsteiger kivágta a bal alsó sarok elől –, sőt a második is: a nagy kedvvel játszó Grosskreutz középre tett passzából Götze lőtt, Kraft védett. Götze kiballagott a szöglethez, és nagyszerűen beívelt labdájából Mats Hummels a hosszú sarokba fejelt. 1–3

Gomez azonnal helyzetbe került, de az öt és felesen nem tudta lekezelni a beívelést, a labda a lábáról a kapu felé vánszorgott, és Mitchell Langerak kapus könnyedén védett. A sérült Roman Weidenfeller helyére beugró fiatal ausztrált addig sikeresen óvták védőtársai a komolyabb munkától, a 76. percben azonban, Gomez közeli lövésénél megmutathatta reflexeit.

Ribéry és Kroos lövése magától is mellément, és mivel Pranjic is mentett egyet odaát a gólvonalon, maradt a müncheni bajnoki reményeket alighanem végleg szertefoszlató 1–3. A Bayernnel szemben 16 pontos előnyre szert tevő Borussia rendkívül hosszú sorozatot tört meg: 1991 októbere óta először nyert a Bayern vendégeként – akik látták a szombat esti mérkőzést, valószínűleg nem vitatják, hogy teljesen megérdemelten.

BAYERN MÜNCHEN–BORUSSIA DORTMUND 1–3

SCHALKE–NÜRNBERG 1–1

Októberben a Nürnberg legyőzte a Schalkét, csakhogy Gelsenkirchenben 1993 óta nem termett számára babér (vagyis három pont), így a gól, amelyet Jens Hegeler szinte a semmiből lőtt az első félidő hajrájában, óriási meglepetést vetített előre. A négyfordulónyi gólcsend után betaláló Raúl egy pontot végül megmentett a Schalkénak, ami egyúttal azt is jelentette, hogy megszakadt a Nürnberg négy forduló óta tartó győzelmi sorozata.

HOFFENHEIM–MAINZ 1–2

Először nyert Szalai Ádám súlyos sérülése óta a Mainz. A bátran kezdő Mainz Andreas Ivanschitz jól eltalált lövésével még az első félidőben megszerezte a vezetést, és bár David Alaba a hajrában közelről kiegyenlített, Elkin Soto szinte azonnal visszaállította az előnyt, és ez már kitartott a lefújásig. Lőw Zsolt, a Mainz másik magyarja a kispadon ült.

ST. PAULI–HANNOVER 0–1

Óriási taktikai csata az első félidőben, erős St. Pauli-kezdés a másodikban, végül Christian Schulz hajrábeli fejesének köszönhetően hannoveri győzelem. A Hannover először győzte le a kisebbik hamburgi csapatot élvonalbeli bajnoki mérkőzésen, de ennél a ténynél most fontosabb, hogy a legutóbbi négy fordulóban tíz pontot szerezve tovább táplálta BL-reményeit.

KAISERSLAUTERN–HAMBURG 1–1

Adam Hlousek közeli lövésével a Kaiserslautern szerzett vezetést, de a hazaiak nem véletlenül nyeretlenek még az idén – ezúttal sem tudták megtartani az előnyüket. Marcel Jansen egyenlítő gólját nem követte újabb hamburgi találat, pedig a 73. percben Armin Veh vezetőedző „kiszabadította" a kispad fogságából a Hamburgból elkívánkozó Ruud van Nistelrooyt is.

KÖLN–FREIBURG 1–0

Fölényét a Köln nem tudta gólra váltani az első félidőben, és nem sok híja volt, hogy folytatódjon a Freiburg elleni rossz szériája. A lefújás előtt nem sokkal azonban a sok helyzetet kihagyó Novakovic passza után Lukas Podolski nagyszerű emeléssel betalált, így végül megszakadt a 2004 óta tartó balszerencsés sorozat: öt vereség és három döntetlen után a Köln legyőzte a Freiburgot, és négy forduló alatt tíz pontot bezsebelve sokat javított a pozícióján.