Amikor Puskás pályafutására gondolunk, elsőként az Aranycsapat, a Honvéd vagy a Real Madrid jut az eszünkbe, ritkábban esetleg a Panathinaikosz. Hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy bár a legendást játékost és edzőt általában Magyarországgal azonosítják, „saját” Puskása van a spanyoloknak, a görögöknek, de még a németeknek (akik legyőzték a verhetetlennek gondolt magyarokat a vb-döntőben), az angoloknak (akiknek a szeme láttára fordította ki a sarkából a futballvilágot a visszahúzós góljával, s akik első önéletírását olvashatták) sőt az olaszoknak is (akik között megalázó FIFA-eltiltását töltötte és készült a dicsőséges visszatérésre a a magyar szabadságharc leverése után).
Ritkán gondolunk azonban bele, hogy bizony az ausztráloknak is „van egy Puskása”: a már hatvan fölötti, pocakos, de a futballról mindent tudó, bármilyen környezethez villámgyorsan alkalmazkodó, maga körül mindig jó hangulatot, inspiráló közeget teremtő, emigráns futballhérosz, akit a több tízezres melbourne-i görög közöség tagjai valóban úgy fogadtak, mintha egy isten szállt volna le közéjük az Olümposzról, ahová a magyar edzőt a Panathinaikosszal elért földöntúli siker, az 1971-es BEK-döntő után a képzeletükben elhelyezték.
A nyolcvanas-kilencvenes évek fordulóján a Puskás és csapata, a South-Melbourne Hellas által elért ausztrál bajnoki, valamint kupagyőzelem és az azokhoz vezető kedélyes mindennapok történetét meséli el Cameron Fink és Tony Wilson több éven át forgatott alkotása, sok humorral, szeretettel, megindító archív felvételekkel és a Puskás keze alól kinövő ausztrál világsztár, a Tottenham Hotspur mai vezetőedzője, Ange Postecoglu történetével, kettejük szakmai és emberi kapcsolatának bemutatásával.
A vasárnapi, budapesti bemutatón, a Cinema MOM dísztermében ott voltak az eseményre meghívott (és előző nap, a Pápai Nemzetközi Történelmi Filmfesztiválon közönségdíjjal jutalmazott) rendező-producerek, köszöntőt mondott Ana Centilmen, ausztrál diplomata, Gyurta Dániel, a KKM Sportdiplomáciai Főosztályának vezetője és Szöllősi György, a Puskás-örökség nagykövete, lapunk főszerkesztője is, aki meg is szólal a filmben. A vetítésen a Budapest Honvéd és a Puskás Akadémia fiatal labdarúgóinak egy-egy csoportja és Puskás Ferenc dédunokája, Ane de Juan is részt vett.
Az Ange és a Főnök – Puskás Ausztráliában című dokumentumfilm Magyarországi forgalmazásáról zajlanak az egyeztetések.
Szöllősi György szerint magyarként különösen nagy öröm volt megnézni a vasárnap bemutatott filmet.
„Mi, magyarok akkor hisszük el igazán, hogy valami nagyszerűt alkottunk vagy közülünk valaki valóban világhírű lett, hogyha ezt mások, kívülállók mondják rólunk. Ezért is nagy szó, hogy nem mi magunk bizonygatjuk ezredszerre is, hogy Puskás milyen nagy volt, és ezért örülök nagyon, amikor például néhány lelkes ausztrál filmes úgy dönt, hogy dokumentumfilmben mutatja be azt a néhány évet, amelyet Puskás Ausztráliában töltött” – nyilatkozta az M1 aktuális csatornának.
Kiemelte, az Aranycsapat legendás futballistájának tréneri pályafutásából ez a néhány év csak egy sorban szerepel a lexikonban és legfeljebb egy-két mondatban Puskás életrajzában. Hozzátette, Puskás érkezésekor két-háromezer nézőnél több nem látogatta a South Melbourne Hellas mérkőzéseit, de a drámai tizenegyespárbajban megnyert bajnoki nagydöntőn már több mint 20 ezer szurkoló előtt diadalmaskodtak.
„Különös aspektust ad ennek a filmnek, hogy volt ott neki egy játékosa, mondhatni a kedvence, akivel sok időt töltött együtt, akit megtett csapatkapitánynak, és aki később edzőként Ausztráliában és Skóciában is nagyszerű trófeákat nyert, jelenleg pedig a világ legerősebb bajnokságában szereplő, Európa-liga-elődöntős Tottenham Hotspur vezetőedzője” – utalt Ange Postecoglura Szöllősi György. ![]() Gyurta Dániel úgy fogalmazott, az, hogy ilyen film készült Puskás Ferencről, bizonyítja, hogy a legendás „Öcsi bácsi” milyen nagy hatással volt a világ futballjára.
„Puskás Ferencet a mai napig olyan öröm és tisztelet övezi világszerte, amit nagyon nehezen lehet szavakba önteni. Azt szoktam mondani, hogy ő a legnagyobb hungarikumunk, hiszen őt mindenhol ismerik, bárhol mondjuk ki a nevét, tudják, hogy kiről van szó” – jelentette ki Gyurta Dániel. (MTI) |