Kezdjük egyből a csúccsal, a creme de la creme-mel, és egyáltalán nem meglepő, hogy a Football Benchmark játékosértékelő platformja szerint három régi ismerős számít a világ legértékesebb játékosának, ebben a sorrendben: Kylian Mbappé, Erling Haaland, Jude Bellingham.
A regnáló trióból Bellingham a legfiatalabb, 21 éves, ám egy ideje már az elit tagja, így a top tízes listán Florian Wirtz és Lamine Yamal számít a legújabb üstökösnek. A 21 éves német támadó középpályás értéke az elmúlt egy évben 36.7 millióval emelkedett a Bayer Leverkusenben teljesített kivételes 2023–2024-es idényének, valamint a német válogatottban mutatott játékának köszönhetően. Ezzel együtt még ő sem rúghat labdába a 17 esztendős Yamal mellett, akinek ugyanebben a periódusban, azaz 2023 és 2024 decembere között 89.1 millióval nőtt a piaci értéke, amihez persze kellett az is, hogy a tavaly nyári Európa-bajnokságon a spanyol nemzeti csapat meghatározó tagja legyen, az FC Barcelonánál betöltött szerepéről nem is beszélve.
Meglepő ugyanakkor, hogy ha csak a legutóbbi időszakot, azaz a 2024–2025-ös idény őszi szezonját vizsgáljuk, éppen csak befér a top húszba a maga 13.34 millió eurós értéknövekedésével. A Barcelonánál viszont nem keseregnek, ezt a listát ugyanis a csapat másik fiatal játékosa, a 18. életévét január 22-én betöltő Pau Cubarsí vezeti 30.64 millió eurós fejlődéssel, ami híven tükrözi, hogy milyen fontos játékos lett a katalán óriásnál, illetve azt, hogy jó fél éve már miért is játszik a spanyol felnőtt válogatottban.
Cubarsí – egyelőre – meg sem közelíti a top tízes listát, 70.1 milliós piaci értékével csak a 61. legértékesebb játékos, de a legjobbak között így is négy 23 évnél fiatalabb labdarúgó szerepel, Yamal révén egy húsz év alatti is, és az értéknövekedést összegző listán valójában tarolnak a fiatalok. A tíz legnagyobb ugrást elkönyvelő játékosból hat, a top húszból már tizenöt 23 év alatti, háromnak (Cole Palmer 118.9, Pedri 115.1, Lamine Yamal 137.6) pedig százmillió euró feletti az értéke.
Érdemes megvizsgálni azt a szegmenst is, ahol az egyelőre kevésbé ismert, de nagy jövő előtt álló fiatalok játszanak. Ha kivesszük az egyenletből az öt európai elit ligát (az angol Premier League-et, a spanyol La Ligát, a német Bundesligát, az olasz Serie A-t és a francia Ligue 1-t), továbbá kizárólag a 2024-es év végéig a 23. életévüket betöltött játékosokra keresünk rá, teljesen új lista tárul a szemünk elé.
Persze senkit sem lep meg, hogy ezen a dobogón a legnagyobb ligákat folyamatosan minőségi utánpótlással ellátó holland és portugál bajnokság játékosai szerepelnek. Jelenleg António Silva a legértékesebb 62.4 millió euróval, aki egyrészt a nyári Európa-bajnokságon a portugál válogatott vesztét okozta Grúzia ellen egy eladott labdával és egy tizenegyessel, másrészt klubjával, a Benficával felemás őszt teljesített, így több mint négymillió eurós értékvesztéssel zárta az évet. Nyilvánvalóan nem kell lemondani a 21 éves középső védőről, akiért a januári átigazolási időszakban a Juventus előrehaladott tárgyalásokat folytat, más kérdés, hogy a Benfica jelen állás szerint mennyire tud ragaszkodni a százmillió eurós kivásárlási árához.
A lista második helyén a PSV belga légiósa, Johan Bakayoko áll 57.9 millió euróval, akiért a fél Premier League áll sorban, és szemben António Silvával, a jobbszélső őszi teljesítménye (lapzártánkig 21 mérkőzésen hat gól, három gólpassz) 5.33 millió eurós értéknövekedést hozott, így az ő esetében a klubja sokkal jobb alkupozícióban van. A harmadik helyen a Sporting elefántcsontparti középső védője, Ousmane Diomande szerepel, akit jelenleg 46.7 millió euróra taksál a Football Benchmark, az elmúlt időszakot 4.62 millió eurós értéknövekedéssel zárta, ám Ruben Amorim edző váratlan távozása után talán rajta látszik leginkább némi elbizonytalanodás az ősszel szenzációsan teljesítő lisszaboni csapat keretéből.
Ha újabb szűrőt beiktatunk, és nem számítjuk a Primeira Ligát és az Eredivisie-t, négy nagyobb piaci pólust fedezhetünk fel: a kelet-közép-európait, a dél-amerikait, az angol másodosztályt, valamint a szaúdi bajnokság pénzzel kitömött csapatait. A szűkített listán az ukrán Heorhij Szudakov a legértékesebb 43.4 millió euróval, ráadásul az elmúlt negyedévben 9.18 millió eurós emelkedést ért el, elsősorban a Bajnokok Ligájában mutatott teljesítményének hála (a Sahtar Doneck az egyetlen győzelmét akkor aratta, amikor Szudakov gólt szerzett és gólpasszt adott a Young Boys ellen). A támadó középpályással egy évvel ezelőtt 2028-ig hosszabbított szerződést a klubja, ami tartós piaci értéket biztosít a feleknek.
Nem sokkal marad el mögötte a brazil utánpótlás legújabb csillaga, Estevao 40.2 millió eurós piaci értékkel, ráadásul a Palmeiras jobbszélsője még a tizennyolcat sem töltötte be. Sőt, a fiatal tehetségért a Chelsea már meg is adta nagyjából ezt a pénzt, pontosan 34 millió eurót, de a játékos jövőbeni teljesítményének függvényében a Sao Pauló-i egyesület bevétele elérheti az 57 millió eurót. Tekintve, hogy Estevao áprilisban éri el a nagykorúságot, a Premier League-ben csak a 2025–2026-os idényben mutatkozhat be, ám hazája felnőttválogatottjában tavaly ősszel már pályára lépett minden idők hatodik legfiatalabb játékosaként – nem véletlen, hogy a Football Benchmark platformján 9.64 millióval nőtt a piaci értéke az elmúlt negyedévben.
Ezen a listán az egyik vezető szerepet a Red Bull Salzburg tölti be, amely az izraeli Oszkar Gluh révén a negyedik legértékesebb játékost (30.3 millió euró) alkalmazza, míg a legjobb húszban további két fiatal labdarúgója tűnik fel: az elefántcsontparti Karim Konaté 18 millió euróval a tizenharmadik, a bosnyák Amar Dedic 17.2 millió euróval a tizenhatodik. A Red Bull MCO-modell megfigyelői és toborzási folyamatának hatékonyságát bizonyítja, hogy a három labdarúgó a világ három különböző részéről származik, arról nem is beszélve, hogy a klub korábbi évfolyamelsői, Erling Haaland (jelenlegi piaci értéke 188.1 millió euró), Szoboszlai Dominik (84) vagy Dayot Upamecano (52) a közvetlen elithez tartoznak, azaz nem túlzás azt feltételezni: idővel ezt a három játékost bőven a jelenlegi áruk felett értékesítik.
Külön kategóriát jelentenek az angol másodosztályban, a Championshipben játszó fiatalok, a legjobb tízbe egy olasz (a hatodik Wilfried Gnonto a Leedsből 24.1 millió euróval) és két angol (Jobe Bellingham, Sunderland, 20.9 millió euró, valamint James Trafford, Burnley, 18.4) futballista fért be. Az ő pozíciójuk erősen köthető ahhoz a jelenséghez, hogy Angliában a magasabb cashflow miatt a labdarúgók belföldi piaci értéke nominálisan magasabb, mint a kontinens többi országában játszóké. Ami a szaúdi ligát illeti, ott négy élklubot, az Al-Hilalt, az Al-Naszrt, az Al-Ittihadot és az Al-Ahlit finoman szólva is kibélelte az ország szuverén vagyonalapja (PIF), ráadásul az európaihoz hasonló pénzügyi fair play szabályok sem korlátozzák őket, így kizárólag a megkörnyékezett játékosokon múlik, elfogadják-e a mesés fizetési ajánlatokat. Jelen állás szerint a spanyol Gabri Veiga (Al-Ahli, 30.9 millió euró) és a brazil Marcos Leonardo (Al-Hilal, 23.9) a legértékesebb 23 év alatti játékos a ligában, de nagy kérdés, az ő jövőjük és piaci értékük merre tendál majd a jóval gyengébb nívójú bajnokságból.
Természetesen ezeken a listákon is érdemes megvizsgálni, kinek növekedett a leginkább a piaci értéke az elmúlt negyedévben, a feltörekvő fiataloknak van ugyanis leginkább piacuk az elitbajnokságokban. Az első két helyen természetesen megint a portugál élvonalat találjuk. A Sporting 17 éves szélsője, Geovany Quenda most került fel a felnőttcsapatba, a portugál felnőttválogatottba is kapott már meghívót, az értéke 16.07 millió euróval emelkedett, igaz, így is „csak” 19.4 millióra taksálja a Football Benchmark – más kérdés, hogy a Sporting százmillió euróban határozta meg a kivásárlási árát. A húszéves spanyol Samu Aghehowa piaci értéke viszont már 40.2 millió euró, az FC Porto csatára 15.1 millió emelkedéssel érte ezt el, köszönhetően a 22 mérkőzésen szerzett 18 góljának, valamint annak, hogy az ősszel már bemutatkozhatott a felnőtt nemzeti csapatban is.
Vágó Zoltán, Football Benchmark, senior menedzser (adatok és elemzés) |
MANAPSÁG EGYRE NAGYOBB szerep jut a fiatal játékosoknak, így a klubok egyre több pénzt hajlandók kifizetni értük, s ez növeli a korosztály piaci értékét is. A Football Benchmark hatvan olyan játékost tart számon, aki 2002-ben vagy utána született és piaci értéke meghaladja a negyvenmillió eurót. Azon túl, hogy a fiatal igazolások hosszabb ideig szolgálhatnak egy csapatot, milyen tényezők vannak a trend mögött? Először is a korai tapasztalat. Manapság nem ritka a jelentős meccsterhelés már tinédzserkorban. Erre jó példa Jude Bellingham, aki 21 éves korára több mint 250 meccsen szerepelt. Ugyanebben az életkorban a múlt sztárjai közül Steven Gerrard és Frank Lampard a százat sem érte el. Aztán a potenciál. Bár egy transzfer sohasem biztos üzlet, a fiataloknál nagyobb a kockázat. Ahogyan azonban fejlődik a sporttudomány, úgy válnak egyre magabiztosabbá a döntéshozók abban, hogy jól fel tudják mérni a játékos potenciálját, így hajlandók lehetnek többet fizetni. A harmadik a hosszú távú tervezés. Sok klub dolgozik egységes identitás és játékstílus kialakításán, amiben az edzőváltás sem hoz nagy változást. Ilyen környezetbe nyugodtan lehet fiatalokat vinni, mert van idő és tér arra, hogy integrálódjanak. A negyedik tényező a bérezés. A fiatalabb játékosok jellemzően kevesebb fizetést kapnak, mint a befutott sztárok. Az ezen a tételen megspórolt összeget a csapatok elkölthetik magasabb átigazolási díjakra. Végezetül pedig a továbbértékesítés. A fiatalon igazolt tehetségeknél az is szerepet játszhat a klubok gondolkodásában, hogy szükség esetén még túl tudnak adni rajtuk, lesz később is piacuk. |
Elvitathatatlan, hogy a magyar labdarúgás óriási fejlődésen ment keresztül az elmúlt jó egy évtizedben, a válogatott sorozatban három Európa-bajnokságon vett részt, a Ferencváros immár rendszeres főtáblás szereplő a nemzetközi porondon, Szoboszlai Dominik személyében pedig olyan játékosunk van, aki a közvetlen világelit tagja. Ugyanakkor ha megvizsgáljuk az utánpótlás jelenét, korántsem ilyen rózsás a helyzet, és az adatokból tökéletesen kiolvasható, van még hova fejlődni (a német állampolgár Dárdai Bencével, a Wolfsburg 18 éves játékosával csak akkor számolhatunk ebben az összevetésben, ha pályára lép a magyar felnőttválogatottban). Kezdjük azzal, hogy a tíz legértékesebb magyar labdarúgó közé jelenleg két 23 év alatti játékos fér csak be, ráadásul Dárdai Márton egy hónap múlva betölti a huszonharmadik életévét, így Kerkez Milos marad hírmondónak. A koreloszlást tekintve nagyobb baj, hogy hárman (Willi Orbán, Varga Barnabás, Gulácsi Péter) a harmincon is túl vannak, és ha a 21 éven felülieket is kivesszük az egyenletből, Kerkez neve is lekerül a listáról. A Bournemouth labdarúgójával viszont már csak azért is számoljunk, mert novemberben töltötte be a huszonegyet, továbbá ő az egyetlen fiatal magyar jelenleg, aki a világtrendnek megfelelően lépdel előre a nemzetközi futballban. Játékjogának értéke nagyjából annyival emelkedett az elmúlt negyedévben, mint a mögötte felsorakozó három legértékesebb 21 éven aluli magyar játékosé összesen! És talán éppen az a legnagyobb gond, hogy Kerkez Milos mögött a szuperígéretnek kikiáltott Lisztes Krisztián játékjoga csaknem húszévesen nem éri el a hárommillió eurót sem, és mert egyelőre a Frankfurt első csapatának a közelébe sem ér, az elmúlt negyedévben több mint harmincszázalékos értékvesztést volt kénytelen elkönyvelni a teljesítmény hiánya miatt. Az idő persze még neki dolgozik, ám figyelembe véve a nemzetközi trendet, ő sem ülhet a babérjain, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy beverekszi magát az Eintrachtba vagy kölcsönben, a helyzethez mérten a lehető legmagasabb szinten kezd el játékperceket gyűjteni. Idehaza messze a Puskás Akadémia kapusa, Pécsi Ármin a legértékesebb 21 éven aluli labdarúgó, két és félszer annyit ér a játékjoga, mint a rangsorban őt követő ferencvárosi Gruber Zsomboré. A legértékesebb, Magyarországon játszó fiatal mezőnyjátékost egymillió euróra sem taksálja a Football Benchmark, ugyanakkor a javára kell írni, hogy az FTC-nél eleve nagyobb a konkurencia, mint a többi NB I-es csapatnál, továbbá az utóbbi negyedévben több mint ötven százalékkal emelkedett a piaci értéke. A legnagyobb arányú növekedés az ETO-t erősítő Tóth Rajmundhoz köthető: 2024 végén a védekező középpályás játékjoga 511 százalékkal ért többet, mint az év szeptemberében. |