Teljes a káosz Kamerunban, a szövetségi kapitány issza meg a levét Eto'o és a kormány konfliktusának

MIKE BARNABÁSMIKE BARNABÁS
Vágólapra másolva!
2024.06.04. 12:38
Narcisse Mouelle Kombi sportminiszter (balra), illetve Samuel Eto'o szövetségi elnök konfliktusában került két tűz közé Marc Brys szövetségi kapitány (jobbra) (Fotó: Imago Images)
Szürreális jelenetek játszódtak le hétfőn a yaoundéi Hilton Hotelben, ahol a személyzet távolította el a Kameruni Labdarúgó-szövetséget (Fecafoot) vezető Samuel Eto'o által kijelölt szakembereket, miután azok Marc Brys szövetségi kapitány stábjával néztek farkasszemet. Ezt követően Eto'o elkoboztatta a válogatott labdáit és egyéb, edzésre használt eszközeit – cikkünkben bemutatjuk, hogyan fajult el idáig a helyzet.

Samuel Eto'o 2021 óta áll a Fecafoot élén, s noha optimizmus előzte meg a megválasztását, a korábbi kiváló csatár nem tudott új irányt mutatni a korábbi elnöki ciklusokra jellemző káoszhoz képest. Eto'ót az évek során többek között „nem megfelelő viselkedéssel” – ez ügyben a kontinentális szövetség (CAF) indított vizsgálatot – vádolták meg, majd bundázás gyanúja is felmerült vele kapcsolatban, ezzel együtt a legtöbben azt rótták fel neki, hogy „diktatórikusan” vezeti a szövetséget, s egy személyben dönt minden lényegi kérdésről. 

A karakán sportvezető mindeközben konfliktusba került az afrikai ország kormányával is – egészen pontosan a sportminiszterrel, Narcisse Mouelle Kombival. A kameruni labdarúgást övező viszonyokról köztudott, hogy a mindenkori kormány rendszeresen beleszól a helyi futballszervezést és a válogatottat érintő döntésekbe, a hatalmat a saját kezébe összpontosító Eto'o pedig szembement a korábbi évek gyakorlatával – röviden ez áll a szappanoperába illő események mögött.


A KAMERUNI VÁLOGATOTTAT ÖVEZŐ KONFLIKTUS KRONOLÓGIÁJA

  • Április 8-án a kameruni sportminiszter a belga Marc Brys-t nevezte ki a labdarúgó-válogatott élére – elődjét, Rigobert Songot Eto'o a csalódást keltő Afrikai Nemzetek Kupája-szereplés után menesztette február végén.
  • Samuel Eto'o még aznap kritizálta a sportminiszter döntését, mondván, hogy őt senki nem kérdezte meg ezzel kapcsolatban, magyarán az ő megkerülésével választották ki a nemzeti együttes trénerét.
  • Május 21-én a Fecafoot felfüggesztette Brys-t arra hivatkozva, hogy jogtalanul nevezték ki őt a válogatott élére.
  • Eto'o május 26-án találkozott az edzővel, a megbeszélés viszont botrányba fulladt. A kameruni szövetség elnöke Brys arcába kiabálta, hogy ő hozza a döntéseket a szövetségen belül. „Amit ön csinál, az az én felelősségem. Ne beszéljen velem így, mester, fejezze be ezt a rendetlenséget. Mégis mit gondol, milyen országban van? (...) Ha kilép azon az ajtón, többet nem jöhet vissza” – mondta Eto'o, miközben a beszélgetés folytatására nem hajlandó Brys elhagyta a helyiséget.
  • Május 28-án (három nappal a botrányba fulladt megbeszélés után) Eto'o menesztette a belga szakembert, helyére pedig Martin Ndtoungou Mpilét nevezte ki, mint ideiglenes edzőt.
  • A frissen kinevezett Mpile másnap, május 29-én lemondott.
  • Az ezt követő napon (május 30-án) Eto'o egy sajtótájékoztató keretében elnézést kért Brys-től és visszavonta korábbi állításai, míg a belga edző visszakerült a nemzeti együttes élére.

Így érkezünk meg a cikk elején megemlített jelenethez, amikor – a flamand és vallon sajtó beszámolója szerint – a Zöld-foki szigetek és Angola elleni vb-selejtezőre készülő válogatottnak otthont adó hotelben megjelent egy Eto'o által összerakott stáb, amely Brys saját szakmai stábjának a helyét vette volna át. A belga szakember közölte, hogy nem fog megválni a segítőitől, a patthelyzetet pedig az oldotta fel, hogy a szálloda személyzete eltávolította az Eto'o által küldött embereket – mondván, hogy ők nem foglaltak szobát a létesítményben. Erre válaszul Eto'o elkoboztatta a nemzeti csapat edzéséhez szükséges eszközöket (labdákat, mezeket, bójákat és hasonló tárgyakat), majd a csapatot az edzőközpontba szállító buszt is visszafordította.

Marc Brys jobb híján Yaoundé utcáin sétált a játékosokkal, míg segítői egy helyi bevásárlóközpontba mentek, hogy az edzések lebonyolításához szükséges felszerelések legalább egy részét beszerezzék. 

„Nincsenek labdáink, nincsenek szereléseink és nincsenek egyéb eszközeink sem. Azt hiszik, hogy jól megy az összetartás? Hát nem, épp ellenkezőleg. Már két napja tart ez a hallatlan állapot, huszonhat éve vagyok az edzői szakmában, de ilyen helyzettel még nem találkoztam” – idézi a walfoot.be az egyik helyi rádiónak nyilatkozó 62 éves szövetségi kapitányt. 

A helyi média beszámolói szerint az edzések végül elkezdődtek, miközben a Fecafoot egy közleményben reagált a történtekre. Szerintük Brys „átvariálta a technikai bizottság által kinevezett stábot”, miközben a szálloda elutasította a korábban előre megbeszélt, az elszállásolást fedező összegek kifizetését. A Fecafoot hozzáteszi, hogy a kormány által megbízott rendőrök a válogatottat és a szövetség munkatársait is megfélemlítették, így nem sikerült végrehajtani a FIFA által megszervezett versenysorozatokhoz kapcsolódó protokollt.

A játékosok közül az orosz Dinamo Moszkvában légióskodó Nicolas Ngamaleu felhívást intézett a konfliktusban álló felekhez, hogy tegyék félre személyes büszkeségüket és hagyják ki a válogatottat politikai csatájukból – posztját többek között Manchester United kapusa, André Onana, illetve a Samsunsporban légióskodó Olivier Ntcham is megosztotta. 

A kameruni labdarúgó-válogatott a 2026-os labdarúgó világbajnokság afrikai selejtezőinek D-csoportjában június 8-án a Zöld-foki szigeteket fogadja, majd három nappal később Angola vendége lesz.

 

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik