Úgy általában – mindenről. A múltról, a jelenről, a posztokról, a technikáról, a taktikáról, az erőnlétről. Tovább is van, mondjam még? – tehették volna hozzá az egykori (nép)mesei fordulattal, hiszen sokat markoltak.
Rend, fegyelem, történelem – könyv a magyar rendőrsport száz évéről |
Az Anfield hangja – könyvbe illő történet a Liverpool bemondójáról |
De nem mondható, hogy keveset fogtak. Ráadásul a személyes szál sem hiányzik, hiszen Flóri így kezdi, 1969 nyarát felidézve: „Június 15-én Koppenhágában, amikor a dán válogatott kapusa, Engedahl a VB-selejtezőn rávetődött a jobb térdemre, lezárult karrierem egy szakasza. Igen, ezt én így könyvelem el. Ez volt az első olyan sérülésem, amely hónapokig pihenőre kényszerített. Újból kell kezdenem mindent. Ha élettörténetemet egyszer megírnám, akkor ez volna a következő fejezet.”
A dániai vereség (2:3) előrevetítette, hogy nem leszünk ott a mexikói világbajnokságon (1970), amely megerősítette egy korábbi szakíró állítását, mely szerint a futball „a XX. század bolondériája”.
Annál azért már akkor is több volt, itthon is. A könyv pedig valóban eligazít a labda világában, attól függően persze, hogy hány esztendős korban találkozik vele – a gyerek. Ha akkor, amikor az értelme nyiladozni kezd, a futball iránt is, nincs semmi baj, arra alkalmas a kötet, hogy eligazítsa őt, elindítsa őt a játékban.
Aki nem hiszi, nézze meg Albert labdavezetését a korabeli felvételeken – egyszerűen tökéletes.
Hitelesíti a könyvet (is).
Mert mondjanak bármit – akkor se volt kocka alakú a labda.
(Hoffer József-Albert Flórián: Rúgd a labdát! – Sport, 1970)
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2022. július 9-i lapszámában jelent meg.)