Erling Haaland neve talán a legfelkapottabb volt az elmúlt nyolc hónapban, de nem véletlenül. Egy éve még nagyjából arról lehetett ismerni, hogy édesapja volt PL-középpályás, ő pedig a Red Bull Salzburghoz igazolt.
Az U20-as világbajnoki mesterkilencese(!) és az azóta tartó elképesztő góltermése januárban dortmundi szerződést ért számára, és a fekete-sárgáknál sem lassított. Ebben az idényben 34 tétmeccsen 41 találat és 10 gólpassz a mérlege 2290 játékperc alatt, ami azt jelenti, hogy átlagosan 56 percenként szerez egy gólt. És nehogy azt higgyük, hogy ez csak az osztrák bajnokságban ment neki, a BL-ben is tartja a szintet (8 meccsen 10 gól), valamint a német Bundesligában is remekel (9/10).
A német bajnokság a múlt héten indult újra a koronavírus miatti két hónapos szünetet követően, és Haaland újfent villogott: egy góllal és egy gólpasszal vette ki a részét a Schalke 4–0-s kiütéséből.
Ezt követően a Marca az MBP Schoollal közösen kielemezte a csatár játékát, kiemelve erősségeit, és azt, hogy mi teszi őt ennyire hatékonnyá.
JÁTÉKÁNAK KULCSELEMEI
– betörés a büntetőterületen belülre
Egy jó csatár ismérve, ha képes magát szabadra játszani a büntetőterületen belül. Haaland ezt remekül teszi azzal, hogy az őt követő védőt egy hirtelen irányváltással faképnél hagyja a büntetőterületre betörve.
A magának kialakított térben remekül fejezi be az elé tálalt labdákat, legyenek azok passzok vagy beadások, és ezért olyan csapatnak is nagy hasznára lehet, amely kimondottan lesipuskás típusú, tizenhatoson belülről veszélyes befejező csatárt keres.
– támadómozgás
Haaland szeret a védők „szájában” lenni, és kihasználni a mögöttük lévő üres területet. Annak érdekében, hogy ez a mozgás sikeres legyen, figyelnie kell rá, hogy a csapattársa megfelelő helyzetben van-e az indításhoz, hogy elegendő-e a tér a védők és a kapus között és a megfelelő kirobbanásra.
Ez azon csapatok ellen lehet hasznos fegyver, amelyek magasra feltolt védővonallal szeretnek játszani.
– további támadómozgások
Haaland nemcsak kiváló gólvágó, előkészítőnek is remek (lásd a fentebb említett tíz gólpasszát). Képes magára húzni a védőket, mielőtt egy jobb helyzetben lévő csapattársát ziccerbe hozza.
Ez olyan csapatok számára hatásos, amelyek olyan játékosokat keresnek, akik képesek összekötni egymással a gárda támadóit.
– letámadás
A csatárok feladata a védekezés legfelső vonala, Haaland pedig tudja mikor és hol lehet/kell nyomást gyakorolni a labdás játékosra.
Ez olyan csapatok számára kedvező, amelyek szeretik már az ellenfél térfelén nyomás alá helyezni a riválist, hogy hibára késztesse azt.
AZ ELEMZÉS ÖSSZEFOGLALÁSA
– elhúzza a védőt egy irányba, majd az utolsó pillanatban irányt váltva lövőhelyzetbe kerül
– befut az ellenfél védelme mögé, hogy egy az egy elleni helyzetet teremthessen a kapus ellen
– magára húzza a hátvédeket, mielőtt az üresen érkező társakat kiszolgálja
– tudja, hol és mikor kell nyomást helyezni a labdás ellenfélre