A LA LIGA ÜZLETI OLDALA
Az első előadó Diego Sánchez, a La Liga magyarországi képviselője volt, aki elsősorban a spanyol élvonal gazdasági működésének hátteréről beszélt, arról, hogyan képviselik a La Ligát mint márkanevet szerte a világban.
A Nemzeti Sport Online kérdésére arra is kitért, hogy mit veszíthetnek, ha Cristiano Ronaldo a nyáron valóban elhagyja a Real Madridot és Spanyolországot, mint ahogy arra a BL-döntőt követő nyilatkozatában utalt a portugál klasszis.
„Természetesen évek óta, minden nyáron nagy kérdés, hogy mi lesz Messivel, mi lesz Cristiano Ronaldóval. Hiszen esetükben nemcsak egy-egy kiváló játékosról, hanem a bajnokság legmagasabban jegyzett brandjeiről is beszélhetünk. Vagyis ha ők távoznak, akkor nem csak labdarúgókat veszítenénk el. Ezért azon dolgozunk, hogy a későbbiek során is Ronaldóhoz hasonló kvalitású játékosokat csábítsunk a ligába, akiket mint márkát is hasonló módon fel lehet építeni” – fogalmazott Sánchez.
A spanyol élvonal képviselője hozzátette, hogy a La Liga ambíciója továbbra is az, hogy a legjobb bajnokság és egyben a legjobb márka is legyen. Továbbra is terjeszkednek, 74 országban nemzetközi hálózatot alakítottak ki – több ázsiai országban különböző labdarúgó-eseményeket szponzoráltak, illetve az Egyesült Államokban bemutatókat tartanak a helyi edzőknek. A médiajogok 830 millió euróról 1633 millió euróra emelkedtek a 2014–15-ös és a 2016–17-es szezon között, és ma már 182 országban 86 televíziós csatorna sugározza a mérkőzéseket.
Afelől is érdeklődtünk, hogyan működik a gyakorlatban az együttműködés a liga és a klubok között, mert Magyarországon sok esetben nem tűnik zökkenőmentesnek a szövetség és a klubok kooperációja.
„Mi abszolút a klubokért dolgozunk, őket reprezentáljuk, az ő érdekeiket igyekszünk érvényesíteni minden szinten. Legyen szó üzleti érdekekről vagy olyan szakmai kérdésekről, mint például egy nemzetközi felkészülési mérkőzés szervezése, hogy csak egy példát említsek."
A MARKETING ÉS A FOCI-VB
A következő előadáson Pap Viktor, az M4 Sport marketingreferense arról beszélt, hogyan készül a sportcsatorna az év fő eseményére, a labdarúgó-világbajnokságra.
Ennek kapcsán elmondta, csökkenő tendencia mutatkozik a nézőszámok tekintetében: 2006-ban még 2.5 millióan, 2010-ben 2 millióan, 2014-ben pedig már csak 1.7 millióan látták a vb-döntőt.
Ennek egyik oka az internet térnyerése, illetve hogy egyre többen már nem a televízióban követik a meccseket. 2016 nyara a magyar válogatott Eb-szereplése miatt a csúcsok éve volt, a Magyarország–Belgium nyolcaddöntőt 2.8 millióan látták, mivel azonban a magyar válogatott a vb-n nem vesz részt, most a mérkőzéseken kívüli helyszíni eseményekre, szurkolókra kevésbé lehet alapozni, ezért más stratégiával igyekszik megszólítani a csatorna a nézőközönséget.
„A történetmesélésre fókuszálunk, minden eddiginél erősebb szakértői hátteret alakítunk ki, elemzőműsorokkal, illetve egyedi történetek bemutatásával igyekszünk közelebb hozni a világbajnokságot a nézőkhöz, a futballszakmaiságot állítjuk a középpontba” – hangsúlyozta Pap Viktor.
Oláh Ildikó,a labdarúgó-világbajnokság és a Bajnokok Ligája egyik fő beszállítójának, az Adidasnak a marketingmenedzsere egy konkrét, minket magyarokat nagyon is érintő történet elmesélésével szemléltette a „storytellinget” mint marketingeszközt. Az 1954-es vb-döntőt hozta fel példaként, azt a történetet, amikor az NSZK–Magyarország mérkőzés szünetében Adolf „Adi” Dassler meggyőzte a németeket, hogy a leszakadó eső miatt felázott pályára az új, általa kifejlesztett stopliscipőkben lépjenek pályára. Sokak szerint az új cipő is hozzájárult a németek sikeréhez, a sztori pedig jól szemlélteti az Adidas történeti szerepét a labdarúgásban.
A MARKETING SZEREPE A KLUBIRÁNYÍTÁSBAN ÉS -MŰKÖDÉSBEN
Máté Bálint, az FTC nemzetközi projektmenedzsere arra hozott gyakorlati példát, hogyan működhet egy adott klubon belül a márka-, illetve presztízsépítés, hogyan lehet ezt alárendelni egyéb céloknak. Mint hangsúlyozta, a Ferencváros egyik küldetésének tekinti, hogy az utánpótlásán keresztül jó embereket és példaképeket neveljen, akik képesek jó cselekedetekre ösztönözni a klub mintegy 1.7 millió szimpatizánsát. Ezt a célt szolgálja az újonnan alapított Fradi fair play díj, amellyel azokat a ferencvárosi sportolókat tüntetik ki, akik társadalmi szerepvállalásukkal is példát mutatnak. Az első díjazott egy úszó, Patlók Olivér volt, aki még csak nyolcéves, de már jótékonysági gyűjtést szervezett beteg barátja megsegítésére.
A sport mint üzletág szereplői mellett egy olyan előadót is hallgathattunk, aki nem a tevékenysége révén kapcsolódik a sporthoz, viszont egy sportolóhoz kötődő márka felépítésén dolgozik. Bogdán Botond, a válogatott futballkapus, Bogdán Ádám testvére, a Red Viking Brewery sörmárka termékmenedzsere eddigi erőfeszítésekről beszélt. Arról, hogyan szeretnének önálló életre kelteni egy márkát, amely szorosan kötődik ugyan Bogdán Ádámhoz – aki aktívan, napi szinten is részt vesz a menedzselésben, az ahhoz kapcsolódó döntéshozatalokban –, de megjelenítésében mégsem őt mint válogatott labdarúgót hivatott előtérbe állítani. |
Daniel Haas, a német Bundesligában szereplő 1. FSV Mainz 05 marketing- és médiamenedzsere pedig azt mutatta be, hogyan működik a gyakorlatban egy német élvonalbeli klub önmegjelenítése, önmenedzsmentje a szurkolók irányában, milyen kommunikációs csatornákat használnak, milyen social media stratégiával dolgoznak.
Egyrészt elmondta, hogy a klub szakmailag úgy tud eredményes lenni a Bundesligában, hogy a második legalacsonyabb költségvetéssel dolgozik. Ugyanakkor hozzátette, hogy ettől függetlenül a szakma mellett a marketingre és a kommunikációra is fokozatosan egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek.
A hazai mérkőzések előtt megjelenő stadionfüzetet 10000 példányban nyomtatják, a honlapjuk mellett pedig a Facebookon, a Twitteren, az Instagramon is rendszeresen posztolnak, a meccsnapokon például minden órában, és megvan a lefektetett rendje annak, hogy mely tartalom mely platformon jelenhet meg. Ezeken a csatornákon több tíz-, illetve százezer követőjük van. A német mellett spanyol és angol nyelven is hírt adnak magukról, sőt, japán és dél-koreai csatornával is próbálkoztak már a klub ázsiai légiósai miatt, de ezek nem hozták meg a várt áttörést, nem igazán tudtak betörni velük a távol-keleti piacra. Mindent optimalizálnak mobilra is, és figyelnek arra, hogy minden csatornán egyedi tartalmat adjanak, de azért óvatosnak kell lenniük: „Az edzők nem boldogok, ha a meccsnapon például az optimálisnál előbb válik nyilvánossá a kezdőcsapat” –mondta mosolyogva Haas.