Talán nem lövünk nagyon mellé, ha azt mondjuk, sosem beszéltek még annyit világszerte a futballstadionokról, mint 2014-ben.
Magyarországon is állandó téma a „stadionozás”, azonban a brazíliai labdarúgó-világbajnokság botrányai láttán minden kontinensen felvetődött az emberekben: biztos kell nekünk ez a sok új létesítmény?
A válasz erre nagyjából annyira egyszerű, mint a „mi az élet értelme” kérdésre, így ahelyett, hogy filozófiai miniháborút robbantanánk ki, ezt a napot inkább arra szánjuk, hogy megmutassuk Önöknek, mire számíthatunk 2015-ben. Megsúgjuk előre, stadionokból nem lesz hiány…
10. Baki, Nemzeti Stadion
Azerbajdzsánban ritkán épül új aréna, ám ha felhúznak egyet, annak megadják a módját. A 2015. februári átadással számoló kivitelezők 2011-ben kezdték el kidolgozni a terveket, feladatuk pedig „csupán” annyi volt, hogy a város legszebb építményévé varázsolják az új Nemzeti Stadiont.
A nemzeti válogatott találkozói mellett koncerteknek, atlétikai versenyeknek, valamint a 2020-as Európa-bajnokság meccseinek is helyt ad a helyiek által csak „elit stadionnak” becézett remekmű.
9. Lyon, Stade des Lumieres
Irány Franciaország! A francia élvonalban szereplő Lyonnál évek óta tervben volt a Stade Gerland helyét átvevő új aréna megépítése, majd 2012-ben az álmodozás után az elhatározás – s a pénz – is megjött. A 400 millió euró körüli összegből épülő Stade des Lumieres 2015 második felére lesz bevehető.
A 60 ezer néző befogadása alkalmas Lumieres mellett parkok, szállodák és bevásárlóközpontok épülnek, így felvirágoztatva a Lyonhoz tartozó, Décines nevű elővárost. A kellemest a hasznossal.
8. Szentpétervár, Zenit Aréna (?)
Ahol pénz van, ott új stadion is van – vagy mégsem? A csillagászati összegekből gazdálkodó, orosz élvonalban szereplő Zenitnél nem ma kezdtek el foglalkozni az új aréna építésének gondolatával. A 2005-ben elkészített tervek szerint három évvel később, azaz 2008-ban kellett volna megnyitnia, ám a szponzorokkal vívott harc miatt ez végül 2011-re, majd 2014-re tolódott, jelenleg pedig úgy tűnik, idén kerül átadásra, már persze ha minden jól megy…
A Zenit Arénát hivatalosan a Gazprom költségén húzták volna fel, de a mamutcég végül úgy döntött, a pénzt egy felhőkarcolóra költi.
A szentpétervári klub vezetőségének így jó néhány malacperselyt fel kellett törnie, mire sikerült összeszedni a megfelelő összeget, amely sajtóhírek szerint az egymilliárd eurót (!) is meghaladja. Neve még nincs az „űrhajónak” becézett létesítménynek; eredetileg Gazprom Arénának keresztelték volna, a szponzor kiszállásával azonban a név is elúszott…
7. Thiruvanathapuram Stadion, Kerala
Indiában sem csak a krikettről szól minden. A futballmeccseknek is helyt adó, könnyen megjegyezhető nevű Thiruvanathapuram Stadion csak az új évre várt, az aréna január első heteiben elkészülhet. Jó, természetesen a nyitó meccsen krikettezni fognak.
Ez az építmény sem csak a sportkedvelők kedvéért lett felhúzva, autópályák, szállodák, uszodák, parkok, parkolók és edzőtermek emelkedtek ki a földből a stadion elkészítésével egy időben, így felfuttatva a 33 millió ember által lakott Kerala államot, amelyet a helyiek egyszerűen csak „Isten országának" hívnak.
6. Az új Bordeaux-stadion, Bordeaux
A francia élvonalban szereplő Bordeaux együttesénél sem kell szégyenkezniük a tervezőknek, egészen egyedi megoldásokkal állították fel az új arénát. A 2015 első felében elkészülő építmény ráadásul a természetkedvelők kedvenc helyévé válhat.
A stadion ugyanis egy erdő közepén helyezkedik el, ráadásul a készítői mindent megtettek, hogy az új luxusépítmény ne lógjon ki a környék látványvilágából, így letisztult külsőt varázsoltak az arénának. A végén még annyira beolvad, hogy a drukkerek eltévednek az erdőben...
5. CSZKA Aréna, Moszkva
Vissza Oroszországba! Moszkva egyik legnagyobb hagyományokra visszatekintő klubja, a CSZKA sem maradhat új stadion nélkül.
Emlékeznek még, a 2004–2005-ös idényben ki nyerte az UEFA-kupát? Nem gond, ha nem, a CSZKA előcsalja mindenki agyából ezt az elnyomott élményt.
A portugál Sportingot a ma már Európa-liga nevet viselő sorozat fináléjában legyőző moszkvaiak ugyanis a 2005-ös sikernek szobor helyett stadiont állítanak. A munkálatok nem is olyan régen 16 hónapra leálltak, ám a készítők nem adják fel, állításuk szerint 2015-ben biztosan átadják a CSZKA Arénát, amelynek a sarkában egy „diszkrét" felhőkarcoló áll majd, amely az UEFA-kupa-győzelemért kapott trófeát mintázza.
4. Estadio de Fútbol Monterrey, Guadalupe
Környezetvédelemre fel! Hol vannak már azok az idők, amikor erdőket irtottak ki, csak hogy egy új stadion felépülhessen? A mexikói első osztályban futballozó Monterrey együttese az agglomerációhoz tartozó Guadalupéba egy olyan arénát álmodott meg, amely szebbé és zöldebbé teszi a várost.
Éppen ezért az Estadio de Fútbol Monterrey az építkezés során befüvesített területre épül, amelyet a természet táplál. Az öntözőrendszer a talaj által beszívott esővíz visszanyerésével készül el, a hangot és fényt pedig – hogy ne zavarja a közelben lakókat – speciális fák betelepítésével nyelik el.
3. Nou Mestalla, Valencia
A közeljövőben a tervek szerint a Real Madrid, a Barcelona, valamint az Atlético Madrid stadionja is megújul, újjáépül, ám a spanyol topklubok közül elsőként a Valencia mutathat fel a drukkereinek egy új létesítményt.
A Nou Mestalla alapkövét már 2007-ben lerakták a „denevérek”, ám ahogy az lenni szokott, a piszkos anyagiak most is közbeszóltak. Így végül kisebb csúszással, 2015 nyarára elkészülhet az aréna.
A várakozásért cserébe viszont a szurkolók fényűző új otthont kapnak, amelybe több mint 75 ezren férnek be.
2. Avaya Stadion, San Jose
Az Egyesült Államok sem maradhat ki a buliból. Az európai futball felé nyitó amerikaiak tisztában vannak a nézők igényeivel, így – egyelőre – nem építenek 60 ezres komplexumokat. Az MLS-ben szereplő San Jose Earthquakes együttesénél is „csak” egy 18 ezres aréna emelkedik, abban viszont minden lesz, mi szem-szájnak ingere.
Az Avaya Stadion 2015 márciusában nyitja meg kapuit, és az új szezonban már minden meccsét itt játssza az előző idényben a Nyugati konferencia utolsó helyén végző együttes. Az aréna speciális elhelyezésének és félkörös kialakításának köszönhetően a tervezők szerint olyan élményben lesz részük a drukkereknek, mint sehol a világon.
1. Timsah Aréna, Bursa
Törökországban nem viccelnek, 2015-ben szinte minden hónapban nyit egy új aréna. A félreértések elkerülése végett itt nem ministadionokról beszélünk, a tervek szerint idén csaknem az összes élvonalbeli török klub új otthont kap, és ezek közül egyetlen aréna befogadóképessége sem lesz 30 ezer alatt.
Az egyik legmenőbb új építmény a Bursaspor hazai meccseinek színhelye, a 40 ezres Timsah Arena. És hogy miért emeljük ki ezt a csodát? Nézzük csak, lesz körülötte egy hatalmas park, két teljes szint a stadion alatt, ó, és majd' elfelejtettem, A STADION EGY KROKODIL.
Bizony, nem vicc, a Bursaspor zöld színében pompázó aréna kívülről pontosan úgy néz ki, mint egy krokodil, amelynek a szeme a beépített lézerek segítségével villog, a szája pedig kivetítőként szolgál majd. Mint már említettük, a törökök nem viccelnek…
Egyetlen kérdés maradt csak, erre pedig Önöktől várjuk a választ.
KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!