Miniszter lett a volt Liverpool-csatárból

Vágólapra másolva!
2012.09.29. 12:55
null
<p>Titi Camara a West Hamben is játszott (Fotó: Action Images, archív)</p>
„Hová tűnt Damon Hill?&quot; – röppent a magyar légtérbe 1997-ben egy mára szólássá váló kétségbeesés, amely megihlette szerkesztőségünket is, hiszen a 2011 tavaszán induló sorozatunkban egykori kedvencek visszavonulás utáni sorsával foglalkozunk. Postás, színész, alkoholista, szakértő, kommentátor, feltaláló, lelkész, punkzenész és szexipari munkás: bizony, változatos ösvényeken vonulnak az örök sportpályák felé az egykori közönségkedvencek.

Készülünk a jövő hétre egy, a futball és politika kapcsolatát karcolgató sportleggel, és anyaggyűjtés közben akadtunk rá a guineai támadóra, Aboubacar Sidiki „Titi" Camarára.

Az 1972-ben Conakryban született csatár remek adottságaira, technikájára korán felfigyeltek a futballedzők és a megfigyelők, így került a Kaloumtól (ahol apja profiskodott korábban) 1989-ben a francia Saint-Étienne-hez. Itt Joseph-Antoine Bell, Jean-Pierre Cyprien, Sylvain Kastendeuch, Lubomir Moravcík és Jean-Claude Pagal személyében remek csapattársai voltak, ám Jacques Santini inkább Milan Luhovyt, a dán Miklos Molnart, Roland Wohlfarthot vagy Didier Tholot-t kezdette helyette elöl. Egy ideig, mert 1995-re csak befutott hősünk, ezért is vitte el az akkoriban erős francia csapatnak számító Lens.

Itt legendás kettőst alkotott Tony Vairelles-lel, bár a gólkirályi címtől messze járt. Erőtől duzzadó játékára vevő volt a Marseille is, két év múlva ide került Rolland Courbis mester kérésére – a szakember szerethette a játékát, ha volt mersze odavinni, ahol Christophe Dugarry, Florian Maurice és Fabrizio Ravanelli alkotta a csatártriót. Camara a kispadról beugorva is lendíteni tudott az OM-szekeren, így 2000 szilvesztere már Liverpoolban virradt rá. Angliában szintén nem a 9-es mez várta, hanem havas eső és kispad, mivel a sorban Robbie Fowler, Emile Heskey, Erik Meijer és Michael Owen is előtte állt. Októberben mégis Liverpool-hős lett: egy nappal édesapja halála után gólt lőtt a West Hamnek, majd gólöröm helyett térdre rogyott, és arcát tenyerébe rejtve keservesen zokogni kezdett.

„Az apámért akarok játszani!" – mondta menedzserének, Gérard Houllier-nek a találkozó előtt, arra viszont aligha gondolt, hogy egy sokáig emlékezetes győztes találatot jegyez majd. Már ekkor is csak egy sérüléshullám tetején került a csapatba, ahová később sem tudta tartósan beverekedni magát. Az 1999-2000-es idényben így is 24-szer volt kezdő, és csak 13 alkalommal csere, ráadásul tíz gólt is szerzett. A bajnokságban több győztes hálózörgetés is a nevéhez fűződött, például az Arsenal ellen, idegenben, mégis nemsokára eladták a West Hamnek, közel kétmillió mai euróért.

Alig 28 éves volt ekkor, de tulajdonképpen véget ért a karrierje érdemi része: sérülésből sérülésbe esett, mindössze párszor léphetett pályára a „kalapácsosok" csatársorában Jermain Defoe, Paolo Di Canio, Kaba Diawara, Frédéric Kanouté, Paul Kitson vagy Davor Suker oldalán.

Elkerült kölcsönbe az al-Ittihadhoz – hosszas hercehurca után felbontották a londoni szerződését –, majd egy idényt lehúzott az al-Szilijánál, egy év múlva pedig már az Amiens-től vonult vissza, alig 33 esztendősen. A válogatottban közel 60-szor szerepelt, és hazája legismertebbjeként 23 gólt vágott ezeken a találkozókon. Ha világbajnokságon nem is, de három Afrikai Nemzetek Kupáján azért részt vehetett.

Már korai búcsúja előtt felvetődött, hogy a guineai válogatott szövetségi kapitánya lesz, de erre csak 2009-ben került sor, miután elnökként bizonyított nevelőegyesülete élén, amelyet visszajuttatott a legjobbak közé. A nemzeti csapatnál májusban technikai igazgató, júniusban kapitány lett, szeptemberre pedig munkanélküli, mert a gyenge eredmények miatt menesztették. 2010 decemberében, miután (nem potyán) 32 ezer fonttal segítette a jó nevű Alpha Condé elnöki kampányát, sportminiszteri sarzsi volt a jutalma.

Ő lett Guinea első olyan minisztere, aki sportoló volt egykoron. Egyébként arrafelé a röplabda és a kosárlabda a legnépszerűbb sportág – természetesen a futball után. Akad dolga a jövőben a derék „Titinek": a londoni olimpiára négy sportolót küldött országa, két atlétát, egy dzsúdóst és egy úszót. Egyikük sem szerzett pontot.

RIPORT TITI CAMARÁRÓL
Legfrissebb hírek

39 évesen tért vissza az olasz élvonalba Edin Dzeko – hivatalos

Olasz labdarúgás
11 órája

A magyar válogatott egy helyet visszaesett a FIFA-világranglistán

Minden más foci
15 órája

Japán videójáték sztárja lett a magyar ikon

Minden más foci
17 órája

Döntöttek a Lyonról, marad az élvonalban a klub

Francia labdarúgás
2025.07.09. 17:14

Egy év börtönbüntetést kapott Carlo Ancelotti

Spanyol labdarúgás
2025.07.09. 16:33

Klub-vb: drasztikus jegyárcsökkentés a kevés néző miatt

Klub-vb
2025.07.07. 13:44

A 13:1-es kiütés után Trianon jutott eszébe

Népsport
2025.07.07. 13:19

Méh, kutya, drón, pánik – félbeszakadt futballmeccsek nyomában

Minden más foci
2025.07.06. 07:08
Ezek is érdekelhetik