Mint arról beszámoltunk, ki kellett menekíteni Angliából Tom Henning Övrebőt, a Chelsea–Barcelona BL-elődöntő játékvezetőjét, akinek működése igencsak sok „kékvérű” szurkoló vérnyomását emelte meg… Közel sem Övrebö az egyetlen, aki halálos fenyegetéseket kapott egy, avagy több (vélt vagy valós) hibája után. Nézzük, kiknek gyűlt még meg a bajuk a bírói karral!
A legismertebb eset a svéd
Anders Friské, aki 2005-ben szintén egy Chelsea és Barcelona közötti BL-összecsapás után szembesült a londoniak haragjával. A játékvezető a sorozatos halálos fenyegetések hatására bejelentette két héttel az eset után: abbahagyja pályafutását. A 2000-es Eb-döntő bírója 18 éves karrierje alatt 118 nemzetközi meccset vezetett, visszavonulása után díjat kapott a FIFA-tól. Visszatért polgári foglalkozásához, biztosítási ügynökként dolgozik.
Terje Hauge sem úszta meg halálos fenyegetések nélkül a Barca–Chelsea-t, miután ki merészelte állítani Asier del Hornót 2006-ban. Ezt a vikinget már keményebb fából faragták: a norvég játékvezető folytatta pályafutását, meg is kapta még abban az évben a BL-döntőt. Érdekes, hogy pont Övrebőt jelölték a helyére az Euro2008-on…
Maradjunk északon: a civilben szenvedélyes vadász svéd Martin Hansson a 95. percben fújt be egy tizenegyest a Liverpoolnak az Atlético Madrid ellen, kiváltva ezzel a spanyolok dühét. Még a büntetőt gólra váltó Gerrard is jelezte, igen ideges lett volna, ha egy hasonló döntést a Pool ellen fújnak be… Lehet, hogy vadászfegyverei miatt, de Hansson sem hatódott meg túlzottan a fenyegetésektől.
Az orosz
Valentin Ivanov egy moszkvai derbi (Szpartak–Lokomotiv) előtt kapott halálos fenyegetéseket, ami a helyi maffiát tekintve nem sok jót jelent. A bíró levezette a mérkőzést, fenyegetőjét, Vagyim Grebenkint másfél évre ítélte a bíróság egy gyors rendőrségi nyomozás után.
„Azt mondtam: vagy erős maradok, vagy visszavonulok, és nem éreztem magamat készen az utóbbira. Így inkább én fújtam a mérkőzésen” – nyilatkozta utóbb Ivanov.
A svájci Urs Meier az Euro 2004-en nem adta meg Sol Campbell fejesgólját Portugália ellen, így aztán özönlöttek is hozzá a fenyegetések. Már hozzászokhatott: a selejtezők során a dán–román meccsen megítélt tizenegyese a román drukkereket dühítette fel. Az angoloktól több mint 16 ezer fenyegető e-mailt, levelet és hívást kapott, végül rendőrségi védelmet kért és kapott, napokig még családjával sem találkozhatott.
Skóciában sem nyelik le simán a hibásnak vélt játékvezetői ítéleteket: a baptista lelkész Mike McCurry egyszer az Aberdeen gólját érvénytelenítette a Hearts elleni meccsen, és utána több halálos fenyegetést is kapott. Később még évekig jöttek a „szeretetcsomagok”, többek között döglött patkányokkal, csirkeaprólékkal és borotvapengékkel.
Ehhez képest szinte olcsón megúszta a spanyol Javier Turienzo Alvárez, aki 2007-ben 17 perc alatt két Real Madrid-játékost küldött le a Racing elleni meccsen. Több mint ötven halálos fenyegetést kapott. Nem véletlen, hogy kollégái többször is nyilvánosan tiltakoztak a szurkolók és vezetők reakciói miatt…
A 2002-es vb-n a dél-koreai–olasz vb-nyolcaddöntőt (el)vezető ecuadori
Byron Moreno teljesítményére már a találkozó után „Halál a bíróra” kántálással reagált a rettenetesen dühös szurkolótábor a római Piazza del Popolón, majd e-mailek és levelek formájában érkeztek további „szép üzenetek” is. A vb után hazájában is több hatalmas botrányt kavaró Moreno végül mindenki megkönnyebbülésére visszavonult…
Az angol Howard Webb a 2008-as Eb-n ítélt meg egy tizenegyest a házigazda osztrákoknak Lengyelország ellen, melyet a „sógorok” gólra is váltottak. A lengyel miniszterelnök Donald Tusk – ahogy mondani szokás – egy kanál vízben meg tudta volna fojtani…
„Tegnap este legszívesebben azt mondtam volna, hogy meg akarom ölni” – ecsetelte mérkőzés utáni érzelemvilágát a lengyel liberális politikus.
A magyar játékvezetői karból
Vágner László „húzta ki a gyufát” az 1998-as világbajnokságon, mivel nem adott meg egy szabályosnak tűnő Omam-Biyick gólt a kameruni–chilei meccsen, majd kiszórt két afrikai játékost. A „szelidíthetetlen oroszlánok” és drukkereik valóban szelidíthetetlennek bizonyultak, és Afrika-ellenes összeesküvéssel vádolták Vágnert, akit a FIFA megvédett.
Yaoundéban, a nyugat-afrikai ország fővárosában napokig randalíroztak az eset után a fiatal szurkolók.
A tüntetők barikádokat emeltek a főváros több negyedében, és támadásaik elsősorban az ott lakó európaiak ellen irányultak. Halálosan megfenyegették őket, kövekkel és üvegekkel dobálták meg házaikat, vasrudakkal betörték számos autó szélvédőjét. A rendőrség vízágyúkkal és gumibotokkal lépett fel a rendbontókkal szemben, akik "rasszista disznóknak" titulálták a fehéreket. Mondhatni, kicsit idegesek voltak Vágner ítéletei miatt…
ÖVREBÖ: „NEM SOKKOLT AZ ESET”
Nem vonul pihenőre Tom Henning Övrebö, a norvég játékvezető, aki a Chelsea–Barcelona (1–1) Bajnokok Ligája-elődöntőt vezette.
Az északi bíró kétes ítéleteivel kivívta a Chelsea játékosainak és szurkolóinak haragját, sőt a mérkőzés után halálos fenyegetéseket is kapott.
„Nem sokkolt az eset” – állt Tom Henning Övrebö SMS-üzenetében, amelyet a norvég játékvezetői testület vezetőjének, Rune Pedersennek küldött.
Mindez azt jelenti, hogy Övrebö alig több mint egy hét múlva ismét a pályán fújhatja a sípot, május 16-án ő vezeti a Brann Bergen–Start Kristiansand bajnokit a norvég élvonalban.