Gazdag ember lett? Gazdag ember lett?
Nincs okom panaszra, de egy tévhitet azért szeretnék szertefoszlatni: a menedzserek, ha sokat dolgoznak, valóban jól keresnek, de szó sincs több tízmilliós részesedésről – mondta Filipovics Vladan. – Amikor Gera Zoltánt sikerült eladni Angliába, azt gondolták rólam, hogy most megfogtam az Isten lábát.
Mást is gondoltak, sőt mondtak... Azt, hogy trükközés volt a pénzzel: Gera Zoltánt fontért adták el, idehaza azonban euróval számoltak. Hogy is volt ez?
Amikor Gera Zoltánt a West Bromwich Albionhoz szerződött, Budapesten elindult a rágalomhadjárat, és nem a Ferencváros részéről. A Fradi jól járt az üzlettel, a klub részéről senkinek sem volt oka arra, hogy megkeresse az angolokat. Egy teljesen kívülálló személy mégis megtette, s azzal bombázta a West Brom vezetőit, hogy zsebre játszottam, több pénzt kértem el, mint amennyi járt volna. Szemenszedett hazugság volt, hiszen a két klub közötti szerződésben ott volt az az angol fontban meghatározott összeg, amelyet ki kellett fizetni Gera Zoltánért. Nem akarom megmondani, ki volt a rágalmazó, de pórul járt, és hazugságban maradt.
Miért önt választja a legtöbb külföldre igyekvő magyar fuballista?
Talán azért, mert tudják, számomra a pénznél is fontosabb a tisztesség és az elégedettség. Persze az is belejátszik, hogy már sok mindent elértem. A legjobb reklám számomra, hogy válogatott futballistákat segítettem Nyugat-Európába.
Ha már a válogatottat említi, igaz, hogy korábban az ön javaslatára küldött meghívót az akkori kapitány, Lothar Mätthaus több futballistának? A pletykák szerint azt, aki címeres mezt húzott magára, drágábban lehetett eladni.
Szép kis legenda ez, de semmi sem igaz belőle. Lothar Matthäust már akkor ismertem, amikor a Partizan Beograd edzője volt. Magam a Partizan egykori játékosaként és elkötelezett szurkolójaként rendszeresen felbukkantam a csapat meccsein. Aztán a német edző Budapestre szerződött, és akkor segítettem neki. Kezdésként ugyanis harminc névből álló listát kapott, amelyhez hozzáfűzték az illetékesek, íme, ezek a használható futballisták, a többiekkel nem érdemes foglalkozni. Nem titok, hogy Huszti Szabolcsot valóban én ajánlottam Lothar Matthäus figyelmébe, de talán nem kell szégyenkeznem miatta.
Mégis összevesztek Lothar Matthäusszal.
Nem szeretnék személyeskedni, azt azonban nem tagadom, mind emberileg, mind szakmailag csalódtam benne. De… nem csak benne. Megdöbbenve tapasztalom, hogy Magyarországon néhány ember számára csak addig fontos a válogatott, amíg pozícióban vannak, ha távoznak, vagy eltávolítják őket, már képtelenek szurkolni, segíteni a nemzeti csapatnak. Szerbiában ez elképzelhetetlen.
Járja a világot, lesi, figyeli a különböző bajnokságokat: mit gondol, miért gyenge még mindig a magyar futball? Miért nincs igazi fejlődés?
A közeg miatt. Emlékszem, amikor a kilencvenes évek közepén ide szerződtem, lelkesen, megszállottan kezdtem edzeni, ám az idősebb játékosok többször is rám szóltak, visszafogtak. A helyzet azóta sem változott. Ez a felfogás rombol, és aligha segíti a fejlődést. Azonban bizakodó vagyok, mert azok, akik külföldre kerültek akár az én segítségemmel, akár más menedzser közvetítésével, igenis megváltoztak. Nézze csak meg a mostani válogatott tagjait, pozitív gondolkodásúak, sikerorientáltak és cseppet sem önzők.
Miért hangsúlyozta, hogy nem önzők?
Azért, mert korábban nem volt annyira jellemző a magyarokra az összetartás, mint ezekre a srácokra. Nagyon sok irigységgel, rosszindulattal találkoztam Magyarországon. Aki sikeres, az már gyanús. Az új generáció tagjai már másként gondolkodnak. Számomra is öröm, hogy az Angliában futballozó magyar srácok mennyire segítik egymást.
Azért az egyértelmű, hogy Gera Zoltánnak köszönheti a karrierjét.
Az ő szerződtetése nem csak az én életemben jelentett áttörést. Emlékszem, amikor az elején megpróbáltam magyar futballistákat eladni, szerb barátaim röhögőgörcsöt kaptak. De nem adtam fel. Gera Zoltán Angliába került, és rá azóta is többször hivatkoznak a nyugat-európai kluboknál.
Erwin Koemannal milyen a kapcsolata?
Tisztelem őt, és remek szakembernek tartom. Öröm nézni, hogy nem szerepelni jött Magyarországra, nem bálokban, tévéműsorokban, partikon mutogatja magát, hanem kizárólag a munkával foglalkozik. Hiszek benne, hogy irányításával továbbjuthat a válogatott a világbajnoki selejtezőből.
A nemzeti tizenegy győzelmei után könnyebb üzletelni magyar futballistával a nemzetközi piacon?
Erre a következő a válaszom: a Partizan két ifjú tehetségét most szerződtette a Manchester United, ám sajnos magyar játékossal ilyen mostanában nem történt. Azonban mégis felsorolnék néhány futballistát, akiket értékesnek és eladhatónak tartok: Rudolf Gergely, Tisza Tibor, Korcsmár Zsolt, Pintér Ádám, Zsidai László, Horváth Gábor és még a rutinosabb játékosok közé tartozó Böőr Zoltán.
Dragoljub Bekvalacot szerződtette a Győr. Róla mi a véleménye?
Még sohasem találkoztam vele. Szerbiában nagyra becsülik, egyértelműen a legjobb edzők közé sorolják, és úgy jellemzik mint keménykezű, határozott, sikerorientált trénert. Számomra egyértelmű, hogy az ETO erősödött vele.
Már nemcsak játékosokat, klubot is árul: tevékeny részt vállalt a Vasas és az olasz Siena közötti kapcsolatban. Miért?
Egyszerű a magyarázat: három fiam van, Stefan, Marko és Igor, és közülük ketten a Vasasban futballoznak. Persze nem csak ez hajt. Szeretném bizonyítani, hogy magyar klub is lehet sikeres a nemzetközi porondon, ha profi háttere és persze kellő pénze van.