Amerikai bukta az atlétikaversenyek sprinterszámaiban

2008.08.17. 18:43
Az atlétikai versenyek harmadik napja magyar és nemzetközi szempontból egyaránt az egyik legizgalmasabbnak ígérkezett. Pars Krisztián jó versenyzéssel a negyedik helyen végzett a férfi kalapácsvetők között, és nem sok hiányzott a dobogóhoz. A női 100 méteres síkfutásban már az elődöntő szolgált meglepetéssel, a férfi 10 000 méter kevésbé volt izgalmas, Kenenisa Bekele magabiztos győzelme jelzi: az etióp csodafutó megállíthatatlan ezen a távon.
A jamaikaiak kibérelték a dobogót női 100-on
Fotó: Reuters/Jason Reed

A számunkra leginkább várt számban, a férfi kalapácsvetésben Pars Krisztián jól teljesített, a dobogóhoz sem kellett volna sok – Pars bevallása szerint csak egy kis technikai finomítás. Az igazán nagy dobás nem jött ki, így kalapácsvetőnk a negyedik helyen végzett.

A világbajnoki ötödik helyezett atlétánk 80.96 méterre hajította a szert, fél méterrel maradt el a dobogóról. Az aranyérmet a szlovén Primoz Kozmus szerezte meg 82 méter feletti dobásával két fehérorosz atlétát, Vagyim Gyevjatovszkijt és Ivan Tyihont megelőzve.

A női 100 méteres síkfutás már az elődöntőben szolgált meglepetéssel: a címvédő fehérorosz Julija Nyesztyerenko csupán ötödik lett futamában, és nem jutott döntőbe.

A döntőben teljes volt a jamaikai fölény: a dobogó mindhárom fokára szigetországi sprinternő állhatott, nyert Shelly-Ann Fraser. Az amerikai Lauryn Williams mindössze a negyedik lett.

A sprintereire oly' büszke amerikaiak számára óriási égés eddig az olimpia, hiszen férfi és női 100 méteren eddig csupán egy bronzérmet tudnak felmutatni, és 200-on sem ígérkeznek számukra jó esélyek.

A női maratoni futás féltávjánál a román Constantina Tomescu ellépett az élmezőnytől, egyperces előnyre tett szert, és ebből 22 másodpercet sikerült megőriznie a célig, így hazája első olimpiai aranyérmét szerezte meg ezen a távon. Rakonczai Beáta féltávnál feladta a versenyt, míg Teveli Petra a 65. lett 2:48:32 órás idővel.

Női 3000 akadályon a kenyai Eunice Jepkorir meg sem tudta szorítani a világcsúccsal (8:58.81) nyerő orosz Gulnara Galkina-Szamitovát. A harmadik helyen a szintén orosz Volkova végzett, miután kenyai riválisa az utolsó métereken lehajrázta. Galkina-Szamitova saját, Irakliónban felállított világcsúcsát döntötte meg, egyben ez volt minden idők első női 3000 akadálya 9 percen belül.

Női hármasugrásban Tatjana Lebegyeva, az oroszok ugrója a második helyen végzett, így számára biztosan nem lesz meg a nagy duplázás: magasugrásban még javíthat. Az aranyat kameruni sportoló, Francoise Mbango Etone szerezte meg.

Férfi 10 000 méteren megszerezte második olimpiai bajnoki címét Kenenisa Bekele, az etiópok klasszis futója. A 2004-ben is győztes Bekele nagyon laza futással és olimpiai csúccsal nyert, az utolsó 400 méteren maga mögött hagyta a maradék élbolyt is, és megszerezte a második aranyát ezen a távon.

A második helyen Bekele honfitársa, Sileshi Sihine végzett. A bronzéremért két kenyai futó harcolt óriásit, végül Micah Kogo ért be előbb. A táv kétszeres olimpiai bajnoka, Haile Gebrselassie a hatodik helyen zárt.