Riválisok vetélkedése: demoralizáló rekord

KOVÁCS ERIKAKOVÁCS ERIKA
Vágólapra másolva!
2008.07.01. 01:58
Címkék
Az amerikai válogató első napján Michael Phelps majdnem egy másodpercet javított 400 méter vegyesen a tavalyi, melbourne-i világbajnokságon úszott rekordján (4:06.22). Phelps idejéhez (4:05.25) hozzájárult honfitársa, Ryan Lochte is, aki szintén a régi csúcson belül úszott (4:06.08).

Az biztos, hogy a sportág igazi fanatikusai nem sokat aludtak vasárnap éjszaka... Az amerikai válogató első napi programját ugyanis magyar idő szerint hétfő hajnalban rendezték Amerikában, ráadásul mind a nők, mind a férfiak – többek között – 400 méter vegyesen döntötték el, ki a jobb, ki a gyorsabb.

Nem aludt Cseh László edzője, Turi György sem. „Már hajnalban felkeltem, hiszen amikor megtudtam, hogy Phelps nem indul 400 méter gyorson, sejtettem, hogy a 400 méter vegyes élet-halál harc lesz világcsúccsal – mondta a szakember. – Nemcsak a világversenyeken, hanem saját hazájában is mindenki Phelpset akarja megverni, és szinte egyértelmű volt, hogy a Lochtéval vívott küzdelméből ilyen idő kerekedik majd ki.”

A két amerikai valóban öldöklő küzdelmet folytatott, 200 méterig

Phelps vezetett, ám ekkor Lochte fantasztikus ötven métert produkált mellen (34.40!), és átvette a vezetést. Persze, Phelps sem adta fel, újabb ötven méter után már ismét ő érkezett előbb a falhoz, és bár Lochte keményen küzdött, csak másodikként ért a célba.

„Nem akarok magyarázkodni, okom sincs rá, de azért ne feledjük: Amerikában olyan sok kiváló úszó van, hogy egy válogatót senki nem vehet félvállról – folytatta az edző. – Mindez azt is jelenti, hogy Phelps készült a versenyre, ettől függetlenül persze szemernyi kétségem sincs afelől, hogy Pekingben még ennél is jobb formában lesz. Csakhogy mi is az olimpiára készülünk! Nem tartom szerencsésnek összehasonlítani az időeredményeket, hiszen amikor Laci világcsúcsokat úszott rövid pályán, ez senkinek s e m jutott eszébe, és nem is ugyanott tartunk a felkészülésben. De ha már mindenáron hasonlítgatunk, akkor nem volna jobb magyar szemmel figyelni az eredményeket?”

Turi György elemzése valóban rejt érdekességeket, hiszen, ha megnézzük a két amerikai által most, míg a Cseh László által két hete úszott Európa-csúcs részideit, akkor az biztosan kijelenthető: Cseh László a második kétszáz méteren (mellen és gyorson) jobb időt úszott Canet-en-Roussillonban, mint vetélytársai. Cseh a második kétszázat ugyanis 2:07.69 alatt teljesítette, Phelps részideje 2:07.93, Lochtéé 2:07.81.

„És azért azt sem szabad elfelejteni, hogy Lacika márciusban, az eindoveni Európa-bajnokságon, ahol szintén Európa-rekordot úszott, 1:58.76 alatt teljesítette az első kétszázat – így Turi György. – A holland városban pedig gyakorlatilag vetélytársak nélkül versenyzett.”

Kiegészítve Turi György elemzését a teljesség kedvéért álljon itt Phelps és Lochte első kétszáz méterének eredménye: 1:57.32, és 1:58.27. És bár Turi György és Cseh László pontosan tudják, az úszás nem matematika, nem lehet összeilleszteni két, eltérő időben úszott távot, az, hogy Cseh képes a vetélytársaihoz hasonló időre, erőt adhat a folytatáshoz.

„Lacika teljesen természetesnek vette Phelps világcsúcsát, kicsit meglepődött viszont Lochte idején – mondta Turi. – Közeledik az olimpia, Amerikában egészen más súlya van a válogatónak, valóban szinte borítékolható volt a világcsúcs. Ráadásul az amerikaiak már régóta az új Speedo dresszben úsznak, mi pedig még meg sem kaptuk az új Arena fürdőruhákat. Egyelőre ígéretünk van arra, hogy az olimpiára a csapat rendelkezésére áll majd húsz dressz. Persze, nem a ruha teszi az embert, de ha valóban olyan jó, mint ahogyan mondják, az mindenképpen előny – nekik. Kicsit olyan érzésem van, mintha csúzlival lőnénk űrhajóra...”

Turi György szavait alátámasztja a női 400 méter vegyesen született idő: Katie Hoff 4:31.12-es ideje mostantól világcsúcs, a korábbit (4:31.46) az ausztrál Stephanie Rice tartotta (2008 március). Szintén világrekord született női 100 méter háton, Natalie Coughlin 59.03as idejével saját, februárban úszott világcsúcsát (59.21) adta át a múltnak.

„Szeretném hangsúlyozni, hogy ez nem szenzáció, hiszen várható volt – nyomatékosította Turi György. – A tavalyi, melbourne-i világbajnokságon is lelkileg roppant össze Lacika, amikor egymás után jöttek a világcsúcsok. Ezt most szeretném elkerülni. Az időeredmények azt mutatják, képes úgy kezdeni, mint vetélytársai, és a végén is bele tud erősíteni. A fejlődése töretlen, hiszen március óta 1.6 másodpercet javult, míg Phelps tavaly március óta kevesebb mint egy másodpercet. Nem állhatunk úgy hozzá a felkészüléshez, hogy csak az aranyérem az elfogadható eredmény, nem szabad görcsössé válnia Lacinak. Lehet, hogy az olimpián még nem éri utol Phelpset, de akkor majd utoléri egy év múlva, nem szabad türelmetlenkedni! Ám tudja, mit mondok? Ha Laci képes lesz kiadni magából Pekingben mindazt, ami benne van, akkor biztos vagyok abban, hogy ő is világcsúcson belül úszik majd!”

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik