Action Images
Roberto Donadoni a labdával - a pályán sokkal könnyebb volt
Action Images
Roberto Donadoni a labdával - a pályán sokkal könnyebb volt
A 2006-os világbajnok "squadra azzurra" és az ötletes játékra mindig kész "oranje" mérkőzése az első igazi nagy rangadó a „halálcsoportban”, hiszen aki itt veszít, könnyen végzetes lépéshátrányba kerülhet a továbbjutást illetően.
Donadoni is nagyon jól tudja, hogy nem számíthat könnyed esti sétagaloppra.
„Minden tudásunkat össze kell szednünk, ha le akarjuk győzni a hollandokat – vélekedett a talján kapitány. – Nagyon jól tudjuk, hogy egy borzasztóan kemény meccs áll előttünk s az ellenfelünk rengeteg problémát fog okozni. Technikailag és erőnlétileg a maximumot kell nyújtanunk, ha föléjük szeretnénk kerekedni.”
A VOLT KAPITÁNY MEGMONDJA
Az Eurosport „misztikus” szakértője, Lothar Matthäus szerint 1–1-re végződik a rangadó.
„Mindkét gárda kiválóan képzett játékosokból áll, különösen a holland támadók. A tapasztalt olaszok most megmutathatják, miért is lettek ők a világbajnokok. Mindezek ellenére nem hiszem, hogy jobban kezdenének, mint 2006-ban és újra rossz rajtot vesznek. Ha az olaszok papíron sokkal erősebbek is, a holland kezdő igen erős és minimum egy döntetlent ki tudnak ma este csikarni.”
A szakvezető az esélylatolgatás mellett nosztalgiázott is egy kicsit, és kitért az 1987-től 1993-ig tartó Milan-beli szép időszakra: „Van Bastennel évtizedes barátság köt össze, így nem egyszerű ez a szituáció. Igaz, mostanában nem találkoztunk személyesen, hiszen külön utakat járunk, ám megmaradt a kölcsönös tisztelet. Összeköt minket Arrigo Sacchi, egykori mesterünk is, hiszen mindketten rengeteget tanultunk tőle”.
A saját maga által irányított olasz válogatottról így vélekedett: „jó formában van a csapatom, és éhes a sikerre!”
Igaz, sok optimizmusra nincs oka, ugyanis Francesco Totti és Alessandro Nesta eleve el sem utazott a tornára, a csapatkapitány Fabio Cannavaro pedig jelenleg a tőle megszokott világszínvonalú emberfogás helyett mankóin mutat be tornamutatványokat. Ráadásul a múlt héten helyettese, a veterán Christian Panucci is megsérült, nem kis riadalmat okozva ezzel az olasz táborban, ugyanis a másik középső védő, a marcona Marco Materazzi sem teljesen egészséges.
A dolgok jelenlegi állása szerint a Zidane által lefejelt védő pályára léphet, míg Panuccit alighanem Andrea Barzagli pótolja a védelem közepén.
A hollandok sem a legjobb előjelekkel készülhetnek az összecsapásra, ugyanis mindhárom kiváló szélsőjük, Arjen Robben, Wesley Sneijder és Robin van Persie sem száz százalékos erőállapotban érkezett az Eb-re. Sneijder végül a kezdőben kapott helyet, Van Persie a kispadon, Robben pedig a sérültlistán.
Ha mindehhez hozzávesszük, hogy Clarence Seedorf visszamondta az Eb-szereplést, a kapitány által bal oldali középpályásként szerepeltetett Ryan Babel pedig megsérült az utolsó pillanatban, egyáltalán nem lepődünk meg azon, hogy az oranje középpályáján az Engelaar, De Zeeuw duóval találkozhatunk.
ÖRÖKMÉRLEG
Hollandia–Olaszország
2 győzelem
6 döntetlen
7 vereség
gólkülönbség: 15–22
„Donadoni egy igazi harcos – tette meg a szükséges tiszteletköröket Marco van Basten is. – Erős jellem és mindent megtesz a győzelemért. Ha az olasz csapat is olyan lesz, mint ő, kétségkívül nehéz percek állnak előttünk. A squadra roppant erős, hiszen tapasztalt játékosokból áll, bárkinek beléjük törhet a bicskája.”
A két csapat összeállításában nem találhatunk különösebb meglepetéseket, egy-két csemegét viszont felfedezhetünk.
A „házigazda” hollandoknál a selejtezők alatt középső védekező középpályásként foglalkoztatott Giovanni van Bronckhorst most eredeti posztján, balhátvédként szerepel, helyét a Seedorf visszakozása után előkerült Orlando Engelaar veheti át. A balszélső a sokoldalú Dirk Kuyt lesz, az egy szem középcsatár pedig Ruud van Nistelrooy.
Az olaszoknál a Panucci-kérdést már körbejártuk és az is eldőlt, hogy Massimo Ambrosini helyett Daniele De Rossi fog szervezni Andrea Pirlo mellett, Alessandro Del Piero pedig alighanem a kispadon kezdi a mérkőzést.
A VÁRHATÓ KEZDŐCSAPATOK
HOLLANDIA: Van der Sar – Ooijer, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst – De Zeeuw, Van der Vaart, Engelaar – Sneijder, Van Nistelrooy, Kuyt.
OLASZORSZÁG: Buffon – Zambrotta, Barzagli, Materazzi, Grosso – Gattuso, Pirlo, De Rossi – Camoranesi, Toni, Di Natale.
A KÖZELMÚLT
A hollandok 1978 óta nem verték meg az olaszokat, Van Basten játékosként sem tudott győzni a squadra ellen – a statisztika tehát egyértelműen a taljánok mellett szól. A 2000-es Eb-n az elődöntőben, a kihagyott tizenegyesek mérkőzésén találkoztak egymással a felek, az alábbi összeállításban:
Olaszország: Toldo – Cannavaro, Iuliano, Nesta – Zambrotta, Fiore, Albertini, Di Biagio, Maldini – Del Piero, F. Inzaghi;
Hollandia: Van der Sar – Bosvelt, Stam, F.de Boer – Zenden, Overmars, Davids, Cocu – Van Bronckhorst, Bergkamp, Kluivert.
2005 novemberében is összecsaptak egymással, az olaszok Amszterdamban is győzni tudtak 3–1-re. A gólszerzők Babel, Gilardino, Camoranesi és Toni voltak.
MATERAZZI CANNAVARO HELYÉN?
Mintegy kétezer szurkoló verődött össze tegnap délután Bernben,
az olasz válogatott utolsó hollandok elleni mérkőzését megelőző edzésére, a Stade de Suisse stadion környékén. Az idő múltával a tömeg egyre nőtt, hat óra tájban pedig már annyian voltak, hogy a csapat busza alig tudott haladni a stadion felé. A legtöbben természetesen az edzést is szerették volna megtekinteni, ám ez csak a médiaszakemberek számára volt nyilvános. Az egyórás gyakorlás végén, aki jól figyelt, akár választ is kaphatott a közvéleményt talán leginkább foglalkoztató kérdésre, ugyanis a kétkapus játék során az arany jelzőtrikót viselő csapatban – amellyel szemben a Luca Tonival felálló formáció támadott –
Barzagli és Materazzi volt a két belső védő.
NEGYVEN ÉVE ÜLT EURÓPA TRÓNJÁN ITÁLIA
Ha „átlagot számolunk”, éppen negyven éve egész Olaszország a tévékészülékek előtt vagy a Stadio Olimpicóban szorított a squadra azzurra győzelméért az 1968-as Eb döntőiben. Az első mérkőzésen (június 8.) nem született ugyanis döntés: a zseniális Dzsajics góljával Jugoszlávia szerzett vezetést, de Domenghini a hajrában egyenlített.
Az Európa-bajnokságok egyetlen megismételt döntőjében a két csapat június 10-én újra összecsapott, és a fáradt jugókat Riva és Anastasi góljaival legyőzték az olaszok. A squadra hihetetlen szerencsének köszönhetően jutott a fináléba: a szovjetek elleni elődöntőt pénzfeldobással nyerte meg Valcareggi csapata…
AZ OLASZ EURÓPA-BAJNOKOK
Kapusok: Enrico Albertosi, Lido Vieri, Dino Zoff
Védők: Angelo Anquilletti, Giancarlo Bercellino, Tarcisio Burgnich, Ernesto Castano, Giacinto Facchetti, Roberto Rosato, Sandro Salvatore
Középpályások: Giancarlo De Sisti, Giorgio Ferrini, Aristide Guarderi, Antonio Juliano, Giovanni Lodetti, Gianni Rivera
Csatárok: Pietro Anastasi, Giacomo Bulgarelli, Angelo Domenghini, Sandro Mazzola, Pierino Prati, Luigi Riva