Krisztina 200 méter háton rajthoz áll… Ugyan ki az, aki e mondat hallatán nem Egerszegi Krisztinára, mindenki Egérkéjére gondol? Még akkor is, ha Egerszegi már 12 éve visszavonult. Az atlantai olimpia után már nem akart többé nap mint nap medencét látni, az öt egyéni olimpiai aranyérem és a megannyi világ- és Európabajnoki cím után úgy gondolta, elég volt.
Egerszegi visszavonult, de az úszósport nem felejtette el. Ha akarta sem tehette volna, hiszen 200 méter háton 1991-ben felállított világcsúcsa (2:06.62 perc) egészen 2008. február 15ig élt.
2000-ben újabb Krisztinával ismerkedhetett meg a világ, pontosabban akkor még csak az úszósport bennfentesei sejthették: ebből a lányból még nagy versenyző lehet. Kirsty Coventry Sydneyben a középdöntőig jutott 100 méter háton, ám már akkor elnyert egy képzeletbeli címet: ő volt ugyanis az első zimbabwei sportoló, akinek ez egyéni számban a nyári játékokon sikerült.
Kirsty Coventry 1983-ban született az Afrika déli részén elterülő Zimbabwéban – fehér bőrűként. A bőrszínnek ebben az országban sajnos még mindig jelentősége van az 1980 óta gyakorlatilag diktátorként kormányzó Robert Mugabe politikája miatt.
A korábban Rhodesiaként ismert állam egykor brit gyarmat volt, ahol viszonylag békésen éltek egymás mellett az őslakosok és a gyarmatosítók leszármazottai, a fehér farmerek. Ám a korábbi béke tovaszállt, amikor Mugabe az ország gazdasági válságát úgy próbálta megoldani, hogy a fehérektől elvette földjeiket, és üldözte őket. A 2000-ben kezdődő „földreform” miatt az emberek tömegesen menekültek el az országból – ami még nagyobb gazdasági válságot idézett elő.
Kirsty Coventry nem emiatt hagyta el szülőhazáját, ő tanulni ment az egyesült államokbeli Alabamába. Na és persze úszni. Otthon hagyta családját, lánytestvérét és szüleit, akik csodával határos módon megtarthatták kis vegyi üzemüket.
Az egyetemen szállodai szakembernek tanuló zimbabwei lány Athénban már nem csak a középdöntőig jutott. Kétszáz méter háton az olimpiai dobogó legfelső fokára állhatott fel! Az aranyérem mellé még begyűjtött egy ezüstöt (100 méter hát) és egy bronzot (200 méter vegyes) is. Már az éremesőt is illethetnénk a meglepő jelzővel, ám Coventry Athénban tett nyilatkozata sokkal inkább az.
„Büszke vagyok arra, hogy Zimbabwét képviselhetem” – jelentette ki.
Sokan felkapták erre a fejüket, hiszen Robert Mugabe többször és nyíltan kijelentette: félelemben és rettegésben akarja tartani az ország fehér bőrű lakosait. Az athéni aranyérem után azonban gyorsan hozzátette azt is, hogy Kirsty Coventry kivétel. Kénytelen volt ezt tenni, hiszen az első, egyéni számban elért zimbabwei aranyérmet (1980-ban női gyeplabdában lett első az ország nemzeti együttese) kitörő öröm fogadta az afrikai országban.
Coventry hőssé vált Zimbabwéban.
Doboló, törzsi táncot lejtő feketék és éljenző fehérek – hatalmas büszkességgel várták a hararei repülőtéren a hirtelenjében a nemzet kincsévé előlépő úszót.
A diktátor autót küldött érte a repülőtérre, és közös vacsorára hívta az olimpiai bajnokot és szüleit. Coventry elfogadta ugyan a meghívást (valamint az 50 ezer dollárt és a diplomata-útlevelet), ám csak nagyon ritkán beszél a Mugabe-rezsimről. Véleménye természetesen van, mert bár szülei nem estek áldozatul a tisztogatásnak, tágabb családja annál inkább. Mégsem beszél.
Kizárólag az úszásra koncentrál. Sikerei önmagukért beszélnek. Eredményei évről évre javulnak.
Az athéni olimpia után, a montreali világbajnokságon már a rövidebbik hátúszószámban is aranyérmet szerzett. Ekkor, megtörve a korábbi csendet, kijelentette: győzelmeit az otthoniaknak ajánlja, mert ezek reményeket ébreszthetnek bennük a szebb jövőt illetően.
Egy rövidke üzenet – az amúgy szerényen és visszahúzódóan viselkedő olimpiai bajnoktól.
Kirsty Coventry tiszteli a korábbi bajnokokat. Ugyanabban a számban szerzett olimpiai aranyérmet, mint Egerszegi Krisztina Szöulban, Barcelonában és Atlantában, és bár Egér 1988-as sikerekor még alig volt ötéves, pontosan tisztában van azzal, kinek jár a tisztelet és a gratuláció.
2007-ben a melbourne-i világbajnokságon odament Egerszegi egykori edzőjéhez, Kiss Lászlóhoz, és elismerését fejezte ki a korábbi sikerekért.
Aztán 2008 februárjában az egyesült államokbeli Columbiában a zimbabwei Krisztina a medencébe ugrott. A táv 200 méter – háton. Az eredmény? Számunkra meglehetősen fájó, hiszen Kirsty Coventry megdöntötte Egerszegi Krisztina 16 és fél éve fennálló világrekordját (2:06.39).
A pekingi olimpián folytathatja a négy éve megkezdett sikersorozatot, és megvédheti címét 200 méter háton. Ezúttal azonban egyáltalán nem lenne meglepetés, ha emellett 100 méter háton, sőt a vegyesúszószámok valamelyikében is dobogóra (akár annak a legmagasabb fokára) lépne…