Puskás Ferenc hiányozni fog a Nemzet Sportolói közül, a tizenkettedik helyet azonban kilencven napon belül be kell tölteni. Sport- és civil szervezetek, valamint magánszemélyek is jelölhetnek, az egyeztetés után kiválasztott nevet Lamperth Mónika miniszter terjeszti a kabinet elé január 16-ig, a kormány pedig határozattal dönt. Természetesen a Nemzet Sportolói is tehetnek javaslatot. Sőt.
Meggyesi Bálint
A Nemzet Sportolóiról készült elsô, 2004-es képrôl ketten hiányoznak: Balczó András és Puskás Ferenc
Meggyesi Bálint
A Nemzet Sportolóiról készült elsô, 2004-es képrôl ketten hiányoznak: Balczó András és Puskás Ferenc
„Amikor Puskás Ferenc elhunyt, a fájdalom után bennem, és biztos bennetek is felvetődött, hogy eggyel kevesebben lettünk. Mindazonáltal az űrt be kell tölteni” – mondta Zsivótzky Gyula azon a találkozón, amelyen a Nemzet Sportolói vettek részt. Mexikóváros kalapácsvető olimpiai bajnokának (1968) mondatait szomorú tekintetek, majd egyetértő bólogatás fogadta.
Jelöltek jelöltnek
A Nemzet Sportolója az lehet, aki betöltötte 60. életévét, kimagasló eredményeket ért el, visszavonulása után pedig aktívan szolgálta a sport- vagy közéletet. Kérdés, hogy egy sportágból többen is részesei lehetnek-e a körnek és a havi bruttó 500 ezer forintos életjáradéknak. Ez eddig csak a labdarúgók (Puskás és Albert) esetében valósult meg.
A háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, Kárpáti György neve 2004-ben is szóba került, csakúgy, mint a súlyemelő Földi Imréé, aki két ezüst után 1972-ben lett olimpiai bajnok. Az Aranycsapat még élő két tagja, Buzánszky Jenő és Grosics Gyula személye szinte magától értetődő, de a kétszeres olimpiai bajnok Novák Dezső eredménysora is tekintélyes. Az öttusázó Török Ferenc versenyzőként két olimpiai aranyat nyert, szövetségi kapitányként is kettőt. Az „ötkarikán kívül” is találhatunk hatvanéves klasszist, Ferjáncz Attila, az MNASZ elnöke raliban huszonhárom Európa-bajnoki futamon győzött a rendszerváltás előtt.
„Együtt kell gondolkodnunk, és a beérkezett nevek között találni egyet, amellyel mindenki egyetért. Ha a Nemzet Sportolói közösen javasolnának valakit, szerintem nagy esély lenne arra, hogy az illető felvételt nyerjen. A magyar sportnak meg kell mutatnia, hogy képes méltó jelöltet állítani, hogy ne a politikusoknak kelljen dönteniük” – érvelt Elbert Gábor szakállamtitkár az egybegyűlt sportlegendáknak.
Akik az alkalomhoz méltó számban jöttek el. Csak hárman, Bíróné Keleti Ágnes tornász, Székely Éva úszó és Albert Flórián labdarúgó nem jelent meg, így Zsivótzky Gyula atléta, Hammerl László sportlövő, Gyarmati Dezső vízilabdázó, Portisch Lajos sakkozó, Polyák Imre birkózó, Kulcsár Győző vívó, Weltner Györgyné Ivánkay Mária asztaliteniszező, para-sportoló találkozott. Balczó András öttusázó is eljött a randevúra, pedig ő a magyar abortuszpolitika miatt nem volt ott a Parlamentben 2004-ben, amikor köszöntötték a Nemzet Sportolóit.
Most viszont, bár az ízületeire panaszkodott egy kicsit, megjelent, és aktívan részt vett a vitában, amely azt volt hivatva eldönteni, hogy a Nemzet Sportolói milyen formában fejtsék ki álláspontjukat az új jelölttel kapcsolatban.
„A legfőbb érv az eredményesség legyen, de vegyük számításba az életkort is. A Nemzet Sportolóinak majdani javaslata megérdemli, hogy előkelő helyen vegyék figyelembe a döntéshozók” – vélte Balczó. Kulcsár Győző úgy gondolta, bár törvényileg nem lehetséges, hogy a Nemzet Színészéhez hasonlóan saját maguk határozzanak, azért mégis döntő szavuknak kellene lenni a jelöltet illetően.
A Nemzet Sportolói zárt ajtók mögötti beszélgetésén nyolc név vetődött fel, amelyeket azonban sűrű homály fedi. A szakállamtitkár az elkövetkező hetekben egyeztet az országos szervezetekkel, majd jövő év elején ismét tanácskoznak a klasszisokkal, ezután a kormány elé egy felelősséggel kiválasztott név kerülhet.