Magyar címvédéssel zárult a guatemalai öttusa-világbajnokság. A Horváth Viktor, Fülep Sándor, Kállai Ákos összeállítású váltó hatékony csapatmunkával győzött a záró napon. A magyar küldöttség egy arany-, két ezüst- és egy bronzéremmel térhet haza Guatemalából.
Mirkó István
A Fülep Sándor, Kállai Ákos és Horváth Viktor (balról jobbra) alkotta váltó megvédte világbajnoki címét
Mirkó István
A Fülep Sándor, Kállai Ákos és Horváth Viktor (balról jobbra) alkotta váltó megvédte világbajnoki címét
A váltóverseny egyik fő esélyese a Horváth, Fülep, Kállai trió volt, másfél éve sem Európa-, sem világbajnokságon nem tudták megszorítani az igazi csapatként küzdő hármast.
A magyar váltó szokásosan jól lőtt, csak egy körrel szorult a fehéroroszok mögé, akikkel megkezdődött az egynapos csata az aranyért. A vívóteremben Kállaiék ezúttal nem szárnyaltak, mint a budakalászi Eb-n, csak dolgoztak, s összetettbeli vezetés lett a jutalmuk. Bár stafétánk nem tartozik a villámúszók közé, a harmadik szám után is az élen maradt.
A nem túl nehéz lovaspályán a mieinknek arra kellett vigyázniuk, hogy ne bonyolítsák túl a feladatot. Az orosz olimpiai bajnok Andrej Mojszejev átrendezett pár akadályt, így az egyik rivális lépéshátrányba került. A fehéroroszok által elért maximális pontszám miatt viszont a magyarok csak hibátlan lovaglással tudták volna megtartani harminckét pontos, azaz nyolc futómásodperces előnykéjüket. Sikerült! Horváth és Fülep Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány kifejezésével élve „megette a kiskutyapályát”, és Kállai is sikeresen irányította lovát, amely pedig hajmeresztő stílusban, szinte az akadály alól ugrott.
A mieinket a fehéroroszoktól elválasztó nyolc másodperc nem tűnt aranybiztos különbségnek. Az aggodalom azonban csak az első futónkig tartott, Horváth Viktor ugyanis megduplázta az előnyt, amelyet aztán Kállai és Fülep taktikusan futva megőrzött. A magyarok klasszisteljesítménynyel megvédték tavalyi elsőségüket, és folytatták a magyar férfiváltó-hegemóniát. A Horváth, Fülep, Kállai trió megszakítás nélkül már harmadik világversenyén bizonyult legyőzhetetlennek, magyar váltó pedig utoljára 2004 májusában, a moszkvai vb-n nem állt a dobogó tetején. A világbajnokságtól remélt négy érem – közte egy arany – összejött.
Az egy csapatbronzzal záró hölgyek némileg elmaradtak a várakozástól. A legnagyobb teher szokás szerint Vörös Zsuzsannát nyomta. Ő már megtanult ezzel együtt versenyezni, de balszerencse-sorozata folytatódott. Hiába vezetett három szám után, megint egy „speciális” lovat húzott ki, így az egyéni éremesélyek mellett elszálltak a csapatremények is, hiszen Füri Csilla és Máthé Vivien a középmezőnyben zárt. Alekszejev Tamara tisztességgel helytállt. A fizikai számok nem sikerültek a legjobban, a mieink úszásban elmaradtak korábbi teljesítményüktől. Bár a medence vize a vetélytársaknak is hullámzott, ők a szeptemberi Vk-döntőn úszottakhoz képest nem romlottak, sőt. A magaslati futópályával megszenvedtek a magyar lányok, akik azért begyűjtöttek egy bronzot. Váltóban nem sikerült a dobogó.
A férfiak precízen hozták a remélt éremkollekciót. A kiélezett versengésben az egyéni ezüstérmes Horváth Viktor és a hatodik Fülep Sándor is kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott, csakúgy, mint Kállai Ákos, aki „lyukas” számában, az úszásban morzsolódott le az élmezőnyről. A csapatversenyben a litvánok legyőzhetetlennek bizonyultak, az ott ezüstérmes magyarok a váltó aranyát hozták el.
VILÁGBAJNOKSÁG, GUATEMALA. Váltó, férfiak. Világbajnok: MAGYARORSZÁG (Horváth Viktor, Fülep Sándor, Kállai Ákos) 5460 pont (lövészet: 1216, vívás: 808, úszás: 1256, lovaglás: 1200, futás: 980), 2. Fehéroroszország (Prokopenko, Meljah, Lapo) 5400 (1180, 772, 1296, 1200, 952), 3. Kína (Csien Csen-hua, Zsung Cao-csung, Li Liu-csen) 5356 (1072, 736, 1308, 1200, 1040) ---- K ---- &