Magyar idő szerint szombatról vasárnapra virradóra küzdenek meg egymással, a rettentően hosszú távval, a hőséggel, de főképp önmagukkal a triatlonisták a hawaii ironman-világbajnokságon. Kropkó Péter nem indul, de két magyar az idén is ott lesz az üdülőparadicsomban.
Egy verseny, amely nem mindennapi erôfeszítést igényel az indulóktól ? a csodálatos körülmények talán segítenek elviselni a szenvedéseket
Egy verseny, amely nem mindennapi erôfeszítést igényel az indulóktól ? a csodálatos körülmények talán segítenek elviselni a szenvedéseket
Kropkó Péter legjobb eredményei
2x ironman-vb 7. (1996, 2000); hosszú távú vb-7. (1998); középtávú Eb-3. (1994); duatlon Eb-2. (1995); 2x svájci ironmanbajnokság 1. (1999, 2001), 3x japán ironmanbajnokság 1. (1996, 1997, 2004), 4x Strongman Japán 1. (1999, 2000, 2001, 2002); hosszú távú ob-1. (1994), 4x középtávú ob-1. (1991, 1997, 1998, 1999), 4x rövid távú ob-1. (1988, 1990, 1991, 1992), 2x sprinttávú ob-1. (1989, 1990)
Sokan és sokat vitatkoznak azon, melyik sport teszi leginkább próbára az embert. A kérdésre nehéz egyértelmű választ adni, ám az bizton állítható, a 3.8 kilométer nyílt vízi úszásból, 180 kilométer kerékpározásból, és a maratoni távú futásból álló ironmanviadalokkal csak kevés sportág vetekedhet. Napi nyolcórás edzés, rengeteg lemondás a mindennapokban, a versenyeken pedig… Harc a testtel, a lélekkel, az ellenfelekkel, percre kiszámított és gondosan megválogatott energia- és folyadékpótlás, fegyelmezett taktika. Nincs mellébeszélés, önámítás, az ember kegyetlen körülmények között ismeri meg önmagát. A cél a győzelem, de siker a célba érés is, siker, ha a versenyzőt elkerüli minden ironmanverseny réme, a kiszáradás, a kínzó éhség, amikor jön a „kalapácsos ember”.
E versenyek és az azóta szintén hihetetlen karriert befutó triatlonsport ősatyja és egyben királya a hawaii ironman: a Waikiki-szigeten huszonnyolc éve csobbantak először vízbe az annak idején őrülteknek, manapság pedig már hősöknek titulált sportolók. Akkor tizenöten voltak, 2006-ban pedig majdnem 1800-an. Profik és amatőrök egyaránt, közöttük a többszörös magyar bajnok Harsányi Zsuzsanna és Polonyi Balázs.
1978-ban John Collins tengerész flottaparancsnok szervezésében rajtolt az úszás a sziget strandján. Majdnem fél nappal később, drámai befutót követően Gordon Haller ért elsőként célba. Egy év múlva – azonos létszám mellett – újabb történelmi eseménynek lehettek szemtanúi a nézők: elindult az első női induló, Lyn Lemaire. Ráadásul ötödikként ért célba! A média lassan szimatot fogott, a Sports Illustrated magazin terjedelmes beszámolót közölt a szent őrültekről.
Egy karrier számai
Kropkó Péter ötven ironmanversenyen indult, tizenháromszor nyert. 65 ezer kilométert úszott, 130 ezer kilométert futott, 600 ezer kilométert kerékpározott, elhasznált 190 pár futócipőt, 65 pár kerékpárgumit, 80 úszónadrágot. Hét autóval összesen 3.5 millió kilométert tett meg, 34-szer kerülte meg a Földet repülőgéppel, az útlevele ötször telt be.
1980-ban felbukkantak a viadalon az első televíziós kamerák, s rögzítették az első legenda, Dave Scott győzelmét: a kaliforniai úszómester döbbenetes csúccsal, két órát lefaragva nyert, és sikerét később még ötször megismételte. A hawaii ironman időközben kinőtte Waikikit, és átköltözött a szigetcsoport legnagyobb, kietlen lávasivatagokkal fűtött tagjára, Konára. Ott zajlott le 1989-ben az „Ironwar”, egy gigászi küzdelem Dave Scott és a szintén kaliforniai trónkövetelő, Mark Allen között. A két klasszis kétszázhúsz kilométert úszott, kerékpározott, futott le fej fej mellett, Allen hosszú hajrában verte meg Scottot. Mark Allen egyébként egy hölgy, Juli Moss 1982-es, fáradtsága miatt négykézláb végrehajtott célba érését (a tévében) látva kapott kedvet a sportághoz – és Julihoz, akit később elvett feleségül. És ha már a hölgyeknél tartunk, nem hagyhatjuk ki a felsorolásból Paula Newby-Frasert, „Kona királynőjét”, aki mindeddig megdönthetetlen rekordot állított fel nyolc elsőségével. Ekkor, a kilencvenes években már ezer fő felett volt az indulók létszáma, a televízió élőben közvetítette az eseményt, a mezőnyben pedig ott volt a magyar „Vasember”, Kropkó Péter is.
Mark Allen egyedülálló sorozatot végrehajtva megszakítás nélkül ötször győzött, majd még egyszer, amivel utolérte Dave Scottot. Miközben a győzelemért egyre kiélezettebb harc folyt, a siker érdekében a legmodernebb technikát és táplálkozási ismereteket is felhasználták, Kropkó Péter pedig megszilárdította helyét a legjobbak között. A sportág magyar jelképe Miskolcról indulva jutott el Hawaiira, mi több, a nagy sztárok költségvetésének töredékéből is rendre az élmezőnyben zárt: legjobb eredménye két hetedik hely. Kropkó tavaly, 42 évesen még 23. tudott lenni a hawaii ironmanen, s utána búcsút mondott a versenyzésnek. Klasszisára jellemző, hogy Japánban, ahol három bajnokságot és négy strongmanviadalt nyert, szobrot állítottak a tiszteletére. Ami a legutóbbi versenyt illeti, a 2005-ös ironmant a férfiaknál a német Faris Al-Sultan nyerte meg, míg a hölgyeknél a Paula Newby-Fraser nyomdokaiba lépő svájci Natascha Badmann hatodik alkalommal diadalmaskodott. ---- B ---- K