Még nincs egy hónapja sem, hogy Budapest elnyerte a 2010-es triatlon-világbajnokság rendezési jogát. A szervezőbizottság az önkormányzati választások miatt csak később alakul meg, addig a szervezésben és a lebonyolításban várhatóan főszerephez jutó, de már most harci lázban égő szakemberek várni kénytelenek.
NS-montázs
Az Andrássy útnál csodálatosabb környezetben aligha versenyezhetnének a világ legjobb triatlonozói
NS-montázs
Az Andrássy útnál csodálatosabb környezetben aligha versenyezhetnének a világ legjobb triatlonozói
Budapest kapta meg a közelmúltban a 2010-es triatlon-világbajnokság rendezési jogát. A versenyig hátralévő négy év csak látszólag sok idő, a vébé népszerűsítését nem lehet elég korán elkezdeni itthon és külföldön. A fővárosi autósoknak ne legyenek kétségeik felőle: a szervezők 2010-ben nem hagyják majd őket a gépkocsiban ülve morgolódni a lezárt utak miatt. Az elszánt kis csapat addigra képzett triatlonszakértőket, sőt drukkereket akar belőlük, és lehetőleg minél több honfitársunkból faragni. Triatlonban 2010-ig nem lesz kampánycsend!
Márkus Gábor, a Magyar Triatlonszövetség szakmai alelnöke bízik a reflektorfény jótékony hatásában.
„Biztos vagyok benne, hogy a sportág fejlődésére döntő hatással lesz a világbajnokság, de ezt nem szabad tétlenül várni, hanem elő kell segíteni – mondta Márkus, aki életre hívta az OTP Triatlon Tour-sorozatot, és házigazdája a nagy sikerű tiszaújvárosi Triatlon Nagyhétnek is. – Fontos, hogy rendező országként mi is eredményesek legyünk. Van egy tehetséges fiatalokból álló mag, ők beérhetnek 2010-re. A véleményem szerint sikeresen bemutatkozó Tour vonzereje meg nő majd a versenyzők és szponzorok körében is. A városligeti helyszínt jó lenne minél hamarabb kipróbálni, ezért amint a tó állapota megengedi, szeretnénk beemelni a Tour-sorozatba egy ligeti központú versenyt.”
Valójában már csak két év van hátra
Márkus Gábor fia, Márkus Gergely a sportág nemzetközi vérkeringésében is benne van a Nemzetközi Triatlonunió fejlesztési igazgatójaként. Márkus Gergely a világversenyek szervezésében jeleskedik, így még várnia kell, hogy a megalakuló szervezőbizottság meghatározza a felelősöket és a feladatokat, így az ő szerepét is. Persze addig is sokat gondol a 2010-es vb-re.
„Nap mint nap azon kapom magam, hogy a vébénkkel foglalkozom gondolatban – mondta az ifjabbik Márkus. – Már most biztosra vehető, hogy sokkal többen lesznek, mint, mondjuk, az idei vébén. Ne felejtsük el, hogy az elitmezőny mellett külön attrakciónak számít az age group szekció, vagyis az amatőrök, akik költséget nem kímélve hatalmas távolságokról is elutaznak versenyezni, egyre többen. Döntő lesz az ő kiszolgálásuk. És ami az egyik legfontosabb, az a televíziós közvetítés. A mostanihoz képest nagyságrendekkel nagyobb lesz a tévétársaságok érdeklődése. Nem elég a gyönyörű budapesti helyszíneken végigvinni a mezőnyt, alaposan meg kell szervezni a közvetítéseket.”
Márkus Gergely pontosan tudja, hogy a fesztiválokkal, utcai futóversenyekkel és főleg az ezzel járó felfordulásokkal „boldogított” budapesti polgárok megnyerése nem lesz egyszerű feladat.
„Nagy kihívás a főváros lakosságával elfogadtatni azt, hogy lezárják az Andrássy utat, a Petőfi Sándor utcát vagy éppen a Lánchidat. Sportrendezvény miatt már sokszor korlátozták a belvárosi forgalmat, de a polgárok nagy többsége inkább a nehézségekkel, mint magával a versenyekkel volt elfoglalva. Mi ezt szeretnénk megfordítani. Foglalkozzanak a triatlon-világbajnoksággal, nézzék a versenyt, drukkoljanak a magyaroknak, és felejtsék el az autót, legalábbis arra az időre. Ezért kampányolunk majd. Azt nem kell mondanom, mennyire rá leszünk utalva a fővárosra. Ezért is remélem, hogy az önkormányzati választások után a lehető leghamarabb megalakul igazából a szervezőbizottság. A négy év, az nem négy, hanem kettő, hiszen 2008-ban már meg kellene rendeznünk egy tesztversenyt a vébé helyszínén.” ---- & ---- &