Lefejezték, megalázták, megölték… Erről szóltak a hírek korábban, szombaton azonban mindent elhomályosított a tény: a botrányos előzmények után Strasbourgban végre elrajtolt a 93. Tour de France.
Thor Hushovd prológsikerével megkaparintotta a sárga trikót
Thor Hushovd prológsikerével megkaparintotta a sárga trikót
A Tour de France 2006-os prológja rögtön meglepetéssel szolgált, a megtizedelt mezőnyben Bodrogi László csapattársa, a norvég Thor Hushovd volt a leggyorsabb, aki sprinter létére legyőzte az időfutammenőket.
Strasbourgban nem érződött, hogy a legendás körverseny 93. születésnapját milyen eszelős események előzték meg. A nép tömött sorokban állt a rajtdobogó és a cél környékén, de a 7.1 kilométeres egyéni időfutam útvonala mellett is sokan voltak.
A franciák a verseny rajtját és a nyeregbe pattanó versenyzőket ünnepelték, és talán azt, hogy a sportágban kirobbant doppingbotrány ezúttal egyetlen hazai versenyzőt sem érintett.
A kizárt bringások közül a két legnagyobb egyaránt megszólalt. Az olasz Ivan Basso – szavai alapján – már túl van a krízisen: „Nincs miért szégyenkeznem, és ezt hamarosan be is bizonyítom, utána pedig újra versenyezni és nyerni fogok. Két éve sokkal nehezebb körülmények között versenyeztem, rákbeteg édesanyám otthon haldoklott, ahhoz képest ez semmiség.”
Jan Ullrich nehezebben viseli a kínos helyzetet.
„Nem tagadom, padlóra kerültem – mondta a német sportoló. – Bombaformában érkeztem a Tourra, ám most már a pályafutásom is veszélybe került. A következő napokban átgondolom a helyzetemet, utána pedig mindent megteszek, hogy bizonyítsam ártatlanságomat.”
Van, aki sajnálja az érintetteket, mások elítélik őket, ám attól kezdve, hogy a francia Cedric Coutouly az Agritubel csapatából nekieredt a rövidke prológnak és egyben a 3639 kilométeres össztávnak, a verseny került a figyelem középpontjába.
Az első figyelemre méltó időt a Gerolsteiner német kerekese, Sebastian Lang érte el, aki meglepően „nehezen akart megválni” a vezető pozíciótól. Az időfutam-specialisták közül az ukrán Szerhij Honcsar, a zsinórban háromszoros világbajnok ausztrál Michael Rogers és a franciák egyik titkos esélyese, Christophe Moreau sem tudta őt megelőzni.
Nem sikerült ez a maga doppingkálváriáján már túljutó brit David Millarnak sem, aki – az- után, hogy EPO-használat miatt 2003-as időfutam-világbajnoki címétől megfosztották, és letöltötte kétéves eltiltását – most tért vissza a Tour színpadára.
Az újragondolt esélylatolgatás után a verseny várható összetettbeli menői – az olasz Paolo Savoldelli és az ukrán Jaroszlav Popovics, az amerikai Floyd Landis, honfitársa, Levi Leipheimer és a vezérét vesztő T-Mobile-ból a német Andreas Klöden – formájáról nem sokat árult el a prológon futott idő, egyedül a spanyol Alejandro Valverde mutatott értékelhetőt, ő végül ötödik lett.
A győzelmet némi meglepetésre egy vérbeli sprinter szerezte meg. Bodrogi László örülhet is, meg nem is, ugyanis a prológ leggyorsabbja, a norvég Thor Hushovd az ő csapattársa a Crédit Agricole-ban, a magyar pedig papíron klasszisokkal jobb nála a kronókon…
Hushovd tehát megkaparintotta a sárga trikót, és mivel a vasárnapi, Strasbourg körüli, nem igazán kemény szakaszt valószínűleg mezőnyhajrá zárja majd – csakúgy, mint az első hegyi szakaszig hátralévő többit –, akár több napig viselheti egészséggel.
Németországban egyébként a futballválogatott okozta eufória sem tudta kiszorítani a lapok címoldaláról Ullrich ügyét. A német újságírók inkább sajnálják, mint kritizálják a T-Mobile hoppon maradt sztárját. A Kicker magazinban a Tour és a botránysorozat előtt egyébként a történtek ismeretében abszolút felesleges elemzés jelent meg a várható Ullrich–Basso csatáról, szinte szakaszokra lebontva. Kiderül belőle, hogy Basso csapata, a CSC másodpercre kiszámolta, hogy az időfutamokon az olasz mennyit kap majd Ullrichtól, és melyik hegyi szakaszon akarja majd a hátrányt ledolgozni, hogy végül izgalmasan kis különbséggel megnyerje a Francia körversenyt…
93. Tour de France Prológ (7.1 km): 1. Thor Hushovd (norvég, Crédit Agricole), 2. Hincapie (amerikai, Discovery) azonos idővel, 3. Zabriskie (amerikai, Team CSC) 4.2 másodperc hátrány