Rózsa Norbert ma ünnepli a születésnapját. Olimpiai bajnok, világbajnok. A csúcson járt, ám a mélyben kötött ki, az utóbbi időben pszichés tünetek miatt három hónapot feküdt kórházban. Most azt mondja: jobban van, és a jövőjét tervezi. Harmincnégy éves. És újra tud mosolyogni is.
Rózsa Norbert a szakedzôi vizsgára készül, hiszen a medencék partján képzeli el a jövôjét
Rózsa Norbert a szakedzôi vizsgára készül, hiszen a medencék partján képzeli el a jövôjét
RÓZSA Norbert
Született: 1972. február 9., Dombóvár Sportága: úszás Kiemelkedő eredményei: olimpiai bajnok (200 m mell, 1996), 2x olimpiai 2. (100 és 200 m mell, 1992), 3x világbajnok (100 m mell, 1991, 100 és 200 m mell, 1994), vb-2. (200 m mell, 1991), 3x vb-3. (4x100 m vegyes váltó, 1994, 200 m mell, 4x100 m vegyes váltó, 1998), Európa-bajnok (100 m mell, 1991), Eb-2. (200 m mell, 1991)
– Nem túlzok, remekül néz ki! – Köszönöm, úgy érzem, teljesen rendbe jöttem – mondta Rózsa Norbert. – Éppen nagy rohanásban vagyok, hiszen költözködöm, a Testnevelési Egyetemre is be kellett ugranom, meg a bankba is. És akkor még itt ez az interjú… De semmi gond, örülök, hogy sok dolgom van…
– Amin átment, nem volt hétköznapi. Mély depresszió, három hónap kórház. Akar beszélni róla? – Túl vagyok mindenen, megtanultam kezelni, pontosabban megtanítottak kezelni az életemet. Igen, nyugodtan kérdezhet!
– Hogyan kezdődött? – Élettapasztalatok nélkül jöttem fel annak idején Budapestre. Fiatal voltam, nem ismertem a fővárosban senkit, csak az úszás volt az életem. Aztán… Nem tudtam feldolgozni azt a meghurcoltatást sem, amelyben a Zemplényi-ügy kapcsán volt részem.
– Ez volt az első két fejezet. – Erre rakódtak rá később a csalódások, majd jöttek az anyagi gondok, s végül tavaly felbomlott a házasságom. Hosszú, fájdalmas folyamat végén jutottam el a mélypontra…
– Bajban ismerszik meg a barát. Sokan keresték a kórházi ápolás idején? – A barátaim, a régi úszótársaim nem felejtettek el: Darnyi Tamás, Deutsch Tamás, Horváth Péter, Szabó Joe, a gyúrónk, Baranyai Pista és Gyarmati Andrea… Az utóbbit kellett volna elsőként említenem, ő és az édesanyja, Székely Éva indított segítő offenzívát értem.
– Azt mondják, az Erzsébet-kórházban csodát tettek önnel. – Nem túlzás, megmentették az életemet.
– Most tényleg kiegyensúlyozottnak tűnik. – Panaszmentes vagyok. A TF-en az utolsó évemet végzem a szakedzőin, a válás miatt eladtam a lakásomat, albérletben élek, ám rendezetten. Egyszóval alakulok.
– Jár uszodába? – Szabó Joe egyesületében, a Széchy SE-ben lettem szakosztályvezető. Anyagilag, ha nem is ugrálhatok, de a Mező Ferenc Alapítvány jóvoltából tisztes havi járulékot kapok.
– Hogy a sportról is szó essék: melyik aranyérmére a legbüszkébb? – Az atlantai olimpiai aranyra! A megpróbáltatásokkal járó előzmények miatt, s persze azért is, mert négy évvel korábban, a barcelonai olimpián kétszer is ezüstérmes lettem.
– A mestere, Széchy Tamás meghalt, és a sok galibát okozó menedzser, Zemplényi György sincs már. Hogyan élnek az emlékezetében? – Széchy Tamásnak meghatározó szerepe volt az életemben, egy személyben pótszülő, tudós szakember, atyai barát… Zemplényi ellentmondásos személyiség volt, mindenkit átejtett, de az vitathatatlan, hogy az úszóknak minden feltételt megteremtett.
– Álmodik a jövőről? – Álmodom, de már nem azokat a szörnyű zagyvaságokat, mint korábban. Álmomban gyakran úszom. Túl hosszú távra még nem tervezek. A szakedzői elvégzésére koncentrálok, visszatérésre a medencék partjára, s szeretnék ismét ralizni. Egy baleset és a betegségem miatt hosszú ideje nem ülhettem versenyautóba. De ezek csak tervek. Most annak örülök leginkább, hogy felépültem.