Immár elődöntősként készülhetett a magyar együttes a szerdai szünnapon az oroszok elleni csütörtöki összecsapásra. A magyar csapat mindössze egy pontot vesztett az eddigi hét vb-találkozóján, azaz vasárnap bizonyosan éremért küzdhet.
Meggyesi Bálint
Németh András szövetségi kapitány az oroszok elleni meccsen már az elôdöntôre hangol csapatával
Meggyesi Bálint
Németh András szövetségi kapitány az oroszok elleni meccsen már az elôdöntôre hangol csapatával
A vb rendezői nem alkottak tökéleteset, de már eddig is nagyon barátságosan fáradoztak azon, hogy kiküszöböljék a kisebb-nagyobb hibákat, hiányosságokat, amelyek kellemetlenné tették (teszik) többek között a magyarok napjait is. Igaz, a gondokat könynyebben feledték a mieink, hiszen a vb-n már eddig is elért káprázatos sikereik közepette nem is mindig figyeltek a kellemetlenségekre.
Németh András szövetségi kapitány sem a problémák sorolásával kezdte a szünnapi értékelését, hanem azzal, hogy nagyon elégedett együttesével, mert eddig a kisebb hullámvölgyei ellenére nagyon sokat, talán még a vártnál is többet kihozott magából. – A világbajnokság előtt azt mondta, a vágyunk az arany, de ismerjük a realitásokat. Pillanatnyilag miként látja csapata esélyeit? – A helyzet elemzését a csoportküzdelmekben nyújtott teljesítményünkkel kell kezdenem – mondta Németh András. – Ez adott erőt, hitet és bátorságot a lányoknak a további csatározásokra. Nem titkoltam a vébé előtt, hogy az első célunk a továbbjutás a csoportból. Amikor ezt elértük, elégedettek voltunk, de éreztük, van még tartalék az együttesben, hiszen megtanultunk úrrá lenni a kritikus pillanatokon és helyzeteken. Ezt tartom az egyik jelentős erényünknek. – A középdöntő eddigi két találkozóján is ugyanezt tapasztalta? – Ezek a mérkőzések sok szempontból mások voltak. Ugyanakkor a horvátok elleni, illetve a korábban a norvégokkal vívott összecsapások egyaránt a végjátékban dőltek el. Méghozzá a mi javunkra. Ezt pedig egyértelműen a kedvező jelek közé sorolom.
Statisztika
Góllövőlista:
1. Tanja Logvin (osztrák)
60
2. Nadine Krause (német)
48
Olena Reznir (ukrán)
48
3. Görbicz Anita
46
Svitlana Pasicnik (horvát)
46
Kapusrangsor (azok figyelembevételével, akik mind a hét mérkőzésen védtek)
1. Tatjana Alizar (orosz)
48%
2. Katrine Lunde (norvég)
46%
3. Pálinger Katalin
41%
4. Debbie Klinj (holland)
36%
– A hollandok ellen már az elődöntőbe jutás volt a tét. – Akár egy pont is elegendő lett volna a bravúrhoz, de a csapat kitett magáért, és tudom, milyen nagy örömet szerzett ezzel otthon a szurkolóknak. – Mire gondolt, amikor arról beszélt: a világbajnokság sok szempontból nehéz a játékosoknak, de a vezetőknek is? – Nem a szakmai problémákra utaltam, bár néha ilyenek is akadnak, hanem a torna szervezésével kapcsolatos nehézségekre. Elismerem, hogy az orosz rendezők lelkesek és igyekeznek, ám ettől még naponta három-négy órát töltünk buszozással, ha edzésre és mérkőzésre is jövünk a Jégcsarnokba. Ez példátlan! Emiatt rendre felborul a programunk, vagyis nem tudjuk az elképzelésünk szerint szervezni az életünket. A másik gyenge pont az étkezés. Tíz napja ugyanazt az ötféle ételt teszik elénk. Ezek nem rosszak, de már megcsömörlöttek tőlük a játékosok. – Mi a megoldás? – Elmentek a lányok a környék pizzériáiba, éttermeibe. – Az oroszok elleni csütörtöki mérkőzésen mit vár a csapattól? – Mivel a továbbjutást már kiharcoltuk, nyugodtan, felszabadultan kézilabdázhatnak azok, akik eddig valamivel kevesebbet játszottak. Akikre nagyobb teher hárult a korábbiakban, azok megérdemlik a pihenést, hiszen nekik frissnek kell lenniük szombaton. Emellett persze fontos lenne a győzelem is, hiszen a csoportelsőség a tét, amelyhez nekünk elegendő a döntetlen, ugyanis jobb a gólkülönbségünk, mint az oroszoké. – A másik ágon a dán és a román csapat viszont már a mi eredményünk tudatában vívhatja a csoportdöntőt… – Ezzel nem kell foglalkoznunk. Még korai az elődöntőről beszélni, bár vannak információink a románokról és a dánokról is. Azt sem tagadom, hogy az oroszok elleni találkozóval már az elődöntőre hangolunk. – Milyen pluszterhet jelent a játékosoknak a végjáték? – A középdöntőben a horvátok és a hollandok ellen esélyesebbek voltunk, és a lányok ennek a terhét elviselték. Remélem, a folytatásban sem remegnek meg a kezek. A vébé szakmai tanulsága, hogy a legjobbaknál dominál a beállósjáték, amelyben nekünk még javulnunk kell. Emellett védekezésünket is erősítenünk kell.
Túljutottaka holtponton - Szakértő: Róth Kálmán, a Győr edzője
A középdöntőben eddig két olyan mérkőzést játszott a magyar válogatott, amilyenre előzetesen számítani lehetett. Tudtuk, hogy nem lesz könnyű megszerezni a négy pontot, s főleg a horvátok ellen kellett megszenvedni a sikerért. Igaz, magunknak tettük nehézzé a mecscset, mert rossz tempóban, a szokottnál lassabban kézilabdázott a csapat, s ez kedvezett az ellenfélnek. Ráadásul ez volt az a nap, amikor a játékosokon látszott a sorozatterhelés miatti egyébként természetes fáradtság. A hollandok ellen egészen más ritmusban kézilabdáztak a lányok, s ez meg is látszott az eredményen, hiszen mindjárt az elején sikerült jelentős előnyt szerezni. Szerencsére úgy tűnt, hogy néhányan már átestek a holtponton, újra frissebben és eredményesebben játszottak, s így bár többször is felzárkóztak a hollandok, nem volt benne a meccsben, hogy fordítsanak, mert magabiztos volt a magyar együttes. Így csütörtökön az oroszok ellen már biztos elődöntősként léphetünk pályára, s mivel a másik ág két továbbjutója, a dán és a román válogatott később játszik, tulajdonképpen csak presztízsjelentősége van a meccsnek, hiszen ők eldönthetik, kivel akarnak mérkőzni a négy között. Minden játékos más és más. Van, akire ráfér a pihentetés, van, akinek jobb, ha játékban marad. Németh András ismeri a lányokat, tudja, hogy kinek mi a jó. A legfontosabb azonban, hogy az alakulófélben levő, megfiatalított magyar csapat eddig felülmúlt minden reményt, megőrizte helyét a világ közvetlen élvonalában, s még játszhat a világbajnokságon három olyan mérkőzést, amely nagyon fontos a fejlődése szempontjából.
Szavazás
----
Remélhetôleg Schlégl Katalin (szemben) elôveszi a varsóiak ellen mutatott formát
Mozgalmas és érdekes napja volt a magyar válogatottnak a vb csütörtöki szünnapján, amelyet – az oroszok, a dánok és a románok társaságában – immár elődöntősként tölthetett el. Németh András szövetségi kapitány csapata az edzés előtt meglátogatta a Téli Palotában a legendás Ermitázst, a világ egyik legnagyobb és legértékesebb műgyűjteményét, amely egyedülálló áttekintést nyújt szinte valamennyi európai ország művészeti fejlődéséről. Aki például Rembrandt képeire kíváncsi, annak érdemes ide jönnie, mert a múzeumóriásban 22 festményt láthat tőle.
Az ötmillió lakosú Szentpétervárról, amelyet 1703-ban alapított I. Péter cár, vegyes kép alakult ki a magyarokban az utóbbi másfél hétben, hiszen Észak Velencéjéből láttak ilyet is, olyat is. A téli város biztosan szürkébb és piszkosabb, vagyis nem annyira barátságos, mint a nyári, ugyanakkor lenyűgözőek a történelmi negyedek mesés épületei, a terek, a sugárutak monumentális méretei. A magyar játékosokat is meglepték az itteni szembeötlő ellentétek. Fényűző paloták és lepusztult bérlakások állnak egymás szomszédságában, az utcán – miként a legtöbb helyütt a világon – találkozik az ember kirívóan viselkedő újgazdagokkal, elegánsan öltözött értelmiségiekkel és különböző korú, rongyos alkoholistákkal és alighanem kábítószerre kolduló tizenévesekkel.
Visszatérve az Ermitázs-látogatásra: a magyar játéosok elmondták, fantasztikus élmény volt a képtár legértékesebb darabjainak megtekintése (többre nem futotta a két órából, amelynek nagyobb részét az impreszszionista festők képei előtt töltötték), de lélekben már készültek az oroszok elleni csütörtöki találkozóra, valamint előre is tekintettek, hiszen szombaton már a fináléba jutásért küzdhetnek.
Pálinger Katalin az Ermitázsban megtalálta kedvenc képét, Van Gogh Szirének bokra című festményét, amely előtt le is fényképeztette magát. "Eddig valamennyi mérkőzésünkön arra törekedtünk, hogy mindenki a lehető legtöbbet tegye a sikerért – mondta Pálinger Katalin, aki az eddig valamennyi mérkőzésen pályára lépő kapusok hatékonyságát mutató táblázaton a harmadik helyen áll. – Ez a csapatunk titka." Vérten Orsolya szerint a csapat higgadtsága is nagyon fontos. "A legforróbb pillanatokban sem veszítjük el a fejünket – vélekedett a győri balszélső. – Annak külön is örülünk, hogy az elődöntőbe jutást nem az utolsó középdöntős meccsen, az oroszok ellen kell kivívnunk. Ugyanakkor nem mindegy, hogy a románokkal vagy a dánokkal találkozunk-e szombaton." ---- A vb házigazdái hírnevükhöz méltóan szerepeltek az A-csoport küzdelmeiben, hiszen vetélytársaik többségét hatalmas fölénnyel győzték le, és négy ponttal érkeztek a középdöntőbe. Egyedül Horvátországgal szemben küszködtek egy kicsit (29–28), de ezen a találkozón is végig vezettek, olykor már öt-hat góllal is. A középdöntőben eddig a már csak a tekintélyük megőrzéséért küzdő norvégok szorongatták meg a legjobban Jevgenyij Trefilov együttesét. A skandinávoknál volt az előny a 27. percig, és a második félidőben is sikerült visszavenniük a vezetést. A végjátékban azonban Irina Bliznova és Natalja Sipilova vezérletével ellenállhatatlanul támadtak az oroszok. Dél-Koreával szemben sokkal simábban nyertek, és ezen a találkozón is Bliznova volt a legjobbjuk.
Mire készülhetnek a magyarok? Igen erőteljes, olykor a durvaságig kemény védekezésre, ragyogóan felkészült kapusokra, középen két méter körüli izom- és húshegyekre, pontosan kidolgozott és drákói szigorral megkövetelt taktikára. Támadásban az átlövők és a szélsők is roppant veszélyesek, s már testi adottságaik miatt sem állíthatóak meg könnyen. Gyakorlatilag valamennyi posztra két azonos tudású játékost választott Trefilov kapitány, akinek a vezetésével évek óta a világ legjobbjai közé tartozik a csapat. Az együttes vezéregyénisége Ljudmila Bodnyeva (27 éves), aki Alizarral együtt a Krim Ljubljanában légiósodik. A fiatalabbak közül Emilija Turej (21) neve a BL-címvédő Slagelséből is ismerős. A keret tagjainak többségével a magyarok az európai kupákban a Lada Togliatti és a Rosztov elleni összecsapásokon találkoztak. A magyarokkal hajdan a szovjet együttes hatalmas csatákat vívott, Oroszország válogatottjával pedig 1992. november 12-én Oslóban találkozott először (25-25). A szovjet együttessel szemben a magyar mérleg: 28 győzelem, nyolc döntetlen, 45 vereség. Oroszország ellen: öt győzelem, három döntetlen, tíz vereség.
Oroszország még nem szerepelt olimpián. Hatszor vett részt vb-n és 2001-ben aranyérmet szerzett. Öt Eb-fellépése közül a 2000-es volt a legeredményesebb, Bukarestben bronzérmet nyert. Legutóbb 2004 decemberében, az Eb budapesti bronzcsatájában 29–25-re győzött Kiss Szilárd csapata (Radulovics Bojana 12, Ferling Bernadett és Mehlmann Ibolya négy-négy gólt lőtt).