Bárdosi Sándor is csak a bronzmeccsig jutott

SEBASTIAN TAMÁSSEBASTIAN TAMÁS
Vágólapra másolva!
2005.04.17. 00:23
Címkék
A hangosbemondó a nehézsúly negyeddöntője után kihirdette: győztes és elődöntőbe jutott, Deák Bárdos, Magyarország. Így jelent meg a hivatalos programban is (a szervezők sokszor nem állnak a helyzet magaslatán&), csak akad egy apró bökkenő: névcsere történt, a valóságban a Deák Bárdos fedőnév alatt Artyuhin páholta el a francia Szczepaniakot.
Bárdosi Sándor hiába próbálkozott, a bronzmeccsen nem tudta legyôzni a rendkívül passzívan birkózó grúz Badri Kaszaját(Fotó: Czagány Balázs)
Bárdosi Sándor hiába próbálkozott, a bronzmeccsen nem tudta legyôzni a rendkívül passzívan birkózó grúz Badri Kaszaját(Fotó: Czagány Balázs)
Bárdosi Sándor hiába próbálkozott, a bronzmeccsen nem tudta legyôzni a rendkívül passzívan birkózó grúz Badri Kaszaját(Fotó: Czagány Balázs)
Bárdosi Sándor hiába próbálkozott, a bronzmeccsen nem tudta legyôzni a rendkívül passzívan birkózó grúz Badri Kaszaját(Fotó: Czagány Balázs)
Bárdosi Sándor hiába próbálkozott, a bronzmeccsen nem tudta legyôzni a rendkívül passzívan birkózó grúz Badri Kaszaját(Fotó: Czagány Balázs)
Bárdosi Sándor hiába próbálkozott, a bronzmeccsen nem tudta legyôzni a rendkívül passzívan birkózó grúz Badri Kaszaját(Fotó: Czagány Balázs)

Történt ugyanis, hogy a fehérorosz nehézsúlyú, akinek eddig számottevő nemzetközi eredménye nem volt, előzőleg két menetben megverte a selejtezőben Deák Bárdost. A szó szoros értelmében. Bevetett mindent: fejelést, a magyar fejének hátratolását, feszítését az orránál, állánál fogva. Minden volt, csak birkózás nem. Addig őrölte nehézsúlyúnkat, míg kétszer ki nem terelte a zónán kívülre. Deák Bárdos érthetően feldúltan robogott ki a teremből, a "csatát" illusztrálandó, birkózódresszének mindkét megtépett kantárja a jobb vállán volt.

Míg mi, magyarok háborogtunk, a finn tévé szakommentátora, Juha Ahokas (Deák Bárdos legyőzője a 2003-as belgrádi döntőben) szerény angolsággal, "szakmailag" elmagyarázta az esetet: "Artyuhin ma lenni jó. Deák Bárdos nem annyira."

Nem kell túlbonyolítani…

Néhány pillanattal később az orosz is kikapott. Ki merészelte volna azt a butaságot állítani a rajt előtt, hogy sem Patrikejev, sem Deák Bárdos nem éli túl az első kanyart? Vagy arról a botorságról ki álmodott, hogy a fehérorosz Artyuhin és a török Yilmaz Gül vívja a "királykategória", a nehézsúlyúak fináléját? Pedig ez történt.

Nem kezdődött jól, s a folytatás sem alakult sokkal örömtelibben. Bárdosi Sándor közel járt a bravúrhoz, az athéni olimpiai bajnok, világ- és kétszeres Európa-bajnok orosz Alekszej Misin várt rá az első kanyarban. Bevezetésként Bárdosi egy válldobással meglepte a favoritot, utána azonban az ellenfél rutinosan bedarálta őt. Az 55 kilós Oláh Tibornak a második meccsén a török Eb-címvédő, Bayram Özdemir lényegében két sima menetben parancsolt megálljt. Aztán a negyeddöntőben öt pontot érő szaltóval hajították el a törököt, elszállt Özdemir, s elszálltak vele Oláh vigaszágas reményei is. Hasonlóan járt az Eb-újonc Dreschler Attila is, aki 66 kilóban a grúz Mahutadze ellenében maradt alul.

Délutánra tehát már csak a vigaszág maradt a magyaroknak. Bárdosi az ukrán ellen végre - a magyarokra ez nem volt az első napon jellemző… - akciódús, bátor birkózással rukkolt elő, s ki is harcolta a bronzmeccs jogát.
Deák Bárdos érmes álmait viszont a görög Kuciubasz végképp szertefoszlatta. A magyar ötlettelenül birkózott, kizárólag az ellenfél zónán kívülre való kituszkolását erőltette. Sikertelenül. Az első menetben kapaszkodásból lecsavarták, a másodikban meg kilépett.

Utolsó reménysugárként Bárdosi lépett szőnyegre a bronzmeccsen. A 2002-es kontinensbajnok, a grúz Kaszaja ellen ezúttal nem rohamozott, mint tette Dagagan ellen, a kapaszkodásban kétszer a grúznak kedvezett a sorsolás, nyert is 2:1-re. A tavalyi, haparandai bronz megvédése nem sikerült.

"A grúz leblokkolta minden fogáskeresésemet, az egyik kezemen állandóan visszahajlította az ujjaimat, a másik karomat meg leszorította. Hiába rohamoztam volna, legfeljebb csak kifáradok. Az új szabályok nem büntetik a passzivitást, csak kitolni lehet az ellenfelet, ez már nem is birkózás, hanem szumó" - fakadt ki a csalódott Bárdosi. Szó, mi szó, van benne valami.

Mindenesetre a litván Adomaitis és a fehérorosz Szelimov meccsén a nyolc közé jutásért 5:5, 5:3 volt az eredmény, szemet gyönyörködtető, nyílt sisakos, bátor birkózással - győzzön a jobbik. Az még a közönségnek is tetszett…

EURÓPA-BAJNOKSÁG, VÁRNA
55 kg (21 induló). Selejtező: Oláh Tibor-Papaszteriu (görög) 1:0, feladta sérülés miatt. 1. forduló: Özdemir (török)-Oláh 2:0 (1:0, 2:0). Döntő: Korobjov (orosz)-Amojan (örmény) 2:1 (3:0, 0:2, 2:0). Európa-bajnok: Viktor Korobjov (Oroszország), 2. Roman Amojan (Örményország), 3. Ivo Angelov (Bulgária) és Bayram Özdemir (Törökország), 5. Frísz K. (Szerbia-Montenegró) és A. Sajpak (Fehéroroszország), …9. Oláh Tibor (Magyarország)
66 kg (24). Selejtező: Mahutadze (grúz)-Dreschler 1:0, 3:0-nál tus. D: Gergov (bolgár)-Fetzner (német) 2:0 (8:0, 1:0). Eb: Nikolaj Gergov (Bulgária), 2. Christian Fetzner (Németország), 3. Moises Sanchez (Spanyolország) és Szergej Kovalenko (Oroszország), 5. H. Radzsabov (Azerbajdzsán) és J. Samuelsson (Svédország), …23.. Dreschler Attila (Magyarország)
84 kg (22). 1. forduló: Misin (orosz)-Bárdosi 2:1 (0:1, 1:0, 1:0). Vigaszág: Bárdosi-Daragan (ukrán) 2:1 (3:1, 0:1, 3:0). A 3. helyért: Kaszaja (grúz)-Bárdosi 2:1 (1:0, 0:1, 1:0). D: Misin (orosz)-Sztojanov (bolgár) 2:0 1:0, 6:0-nál tus. Eb: Alekszej Misin (Oroszország), 2. Nyikolaj Sztojanov (Bulgária), 3. Badri Kaszaja (Grúzia) és Özden Serkan (Törökország), 5. Bárdosi Sándor (Magyarország) és L. Adomaitis (Litvánia)
120 kg (17). Selejtező: Artyuhin (fehérorosz)-Deák Bárdos 2:0 (1:0, 1:0). Vigaszág: Deák Bárdos-Szczepaniak (francia) 2:0 (1:0, 1:0). Kuciubasz (görög)-Deák Bárdos 2:0 (1:0, 1:0). D: Artyuhin (fehérorosz)-Yilmaz Gül (török) 2:0 (1:0, 1:0). Eb: Szergej Artyuhin (Fehéroroszország), 2. Yekta Yilmaz Gül (Törökország), 3. Kraszimir Kocsev (Bulgária) és Giorgi Giorgadze (Grúzia), 5. N. Schmidt (Németország) és X. Kuciubasz (Görögország), …7. Deák Bárdos Mihály (Magyarország) ---- Az utolsó versenynapra három súlycsoport maradt kötöttfogásban. A szombat esti sorsolás alapján Bóna László a 60 kilósok között a portugál Hugo Passos ellen kezd, majd a Diaconu- Sevcov, román-orosz csata győztese vár rá. A 74 kilós Horváth Andrásra a svéd Lundell, majd a lengyel-spanyol (Hader- Recuero) összecsapás jobbika, a négy közé kerülésében tehát bízhatunk, ott már feltehetően örmény vagy azeri lesz az ellenfele. A 96 kilós Virág Lajos az ukrán Timcsenko ellen rajtol, majd a grúz Morhiladze, a négy közé jutásért pedig valószínűleg svéd vagy bolgár ellenfél következik. ---- A 150 centis hölgyóriás
Civilben is félelmetes jelenség az ukrán Irina Melnyik. A csupa izom, deltás felsőtestű, 150 centis hölgy megnyert már mindent, Athénban olimpiát, két Eb-t (itt, Várnában negyven másodperc alatt tussal nyert az 51 kilósok fináléjában…), vb-t. Kérdésünkre, hogy mi motiválja még, s hogy eljön-e Budapestre, egyszerű választ adott: "Hogyhogy megnyertem már mindent? A budapesti vébét még például nem nyertem meg. Persze, hogy ott leszek!"

Sorstalanság
Nagy derültséget keltett, amikor az 55 kilósok fináléjában, a Korobjov-Amojan meccsen a kapaszkodás előtt a bíró feldobta a korongot, a sorsolást eldönteni hivatott szer csak gurult, gurult…, majd lelassult és megállt az élén. Az újbóli feldobást, akárcsak a finálét az orosz nyerte meg.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik