Kis Sándor bravúrja után a mai szakasz törölve

KEMENCZKY ZOLTÁNKEMENCZKY ZOLTÁN
2005.01.07. 11:09
A versenybíróság törölte a mai, Tisit és Tidzsikdzsa közötti, 520 km-es gyorsasági szakaszt a 27. Dakar-ralin. A döntés oka az, hogy a mezőny nagy része reggelig még mindig nem fejezte be a 7. szakaszt. A magyarok közül az autós Kis Sándor, Palik László és Szalay Balázs, valamint a motoros Varga Ákos nem tartozik ezek közé, mindannyian sikeresen célba értek, Kis ráadásul a 13. helyen zárt.
Kis Sándor eddigi legjobb eredményét érte el a Dakar-ralin, miután a tegnapi, maratoni hosszúságú (660 km-es) gyorsasági szakaszon - még éjfél előtt célba érve - a 13. helyen zárt, 3 óra, 46 perc 39 mp-vel elmaradva a szakaszgyőztes Stephane Peterhansel mögött. Az összetettben Peterhansel vette át a vezetést. A Palik László, Darázsi Gábor kettős a 24., a Szalay Balázs, Bunkoczi László duó a 27. helyre futott be.

Kis Sándor gyorsasága már a legutóbbi esztendőben nyilvánvaló volt, akkor azonban nem tudta befejezni a versenyt. Most már a viadal első napjaiban visszavetette a váltócsere és az ebből adódó késés miatti jelentős, 7 óra 14 perc időbüntetés, de nem szegte a kedvét az, hogy hátulról kell felkapaszkodnia.

Kis Sándor rálépett a gázra a 7. szakaszon(KATTINTSON A KÉPRE, ÉS NÉZZE MEG GALÉRIÁNKAT!)

A Nissan Pickuppal versenyző Kis Sándor és navigátora, Czeglédi Péter olyan klasszisokat utasított maga mögé tegnap, mint az 1993-ban a Dakart megnyerő Bruno Saby, illetve a prológon győztes, amerikai Robby Gordon, akikről tudni kell, hogy mindketten a Volkswagen gyári pilótái.

Kis ezt a bravúrt azon a gyorsaságin hajtotta végre, amelyről a címvédő, szakaszgyőztes - és az összetettben is vezető - Stephane Peterhansel azt mondta, pályafutása legnehezebb erőpróbája volt.

"Messze ez volt a legkeményebb szakasz, amióta csak versenyzem - mondta a francia. - Az utolsó kettőszázötven kilométer tele volt homokdűnékkel és tevefűvel, az autó több ütést is kapott, ami miatt ma nehéz napunk lesz. Nem volt egy kéjutazás, az biztos."

Nos, azóta kiderült, hogy sem Peterhanselnek, sem a többi versenyzőnek nem kell aggódnia a mai nap miatt, a versenybíróság ugyanis reggel 9.30-kor keltezett döntésével törölte a 8. gyorsasági szakaszt. Ennek az az oka, hogy addig mindössze 90 motorkerékpáros, 53 autós egység és 25 kamionos csapat ért be Tisítbe, a 7. szakasz céljába.

A szervezők tegnap éjszaka már hoztak egy döntést arról, hogy az 520 km-esre tervezett 8. gyorsasági szakaszt 130 km-esre rövidítik le, és a rajtot későbbre halasztják. Ennek az volt az oka, hogy - a hivatalos közlés szerint - a 7. szakaszon a mostoha időjárás miatt a kilenc helikopterből hét nem tudott felszállni a második ellenőrző pontról, azaz ottragadt.

Az autósok között szereplő Liszi László, Rack György párosról (Mitsubishi Pajero) a legutóbbi információ az volt, hogy a cél előtt néhány kilométerrel vesztegel egy félszáz egységből álló csoportban, több autóból ugyanis kifogyott az üzemenyag. Az első biztos magyar kieső a motorkerékpáros Hermann Henrik, aki csütörtökön már nem rajtolt el Zuirátból.

Örömteli, hogy a kaminosoknál a Darázsi Zsolt, Tagai Róbert, Szalai Norbert (MAN) és a Szaller Zoltán, Farkas Nándor, Keresztesi Péter (Mercedes) trió is célba ért, méghozzá 17. és a 18. helyen. Darázsiék 6:31:15 órás, Szallerék 7:16:54 órás hátránnyal zárták a szakaszt. Előbbiek az összetettben a 23., utóbbiak a 28. helyen állnak.

A motorosoknál azonban egyelőre sem a célba érkezettek, sem a kiesettek listáján nem szerepel Nagy Péter (KTM) neve. A mai rajtlistán azonban hatvanadikként az indulók közé sorolják, úgyhogy valószínűleg versenyben van, közvetlen információnk azonban nincs róla.