Három csapat, a Newcastle United, a Schalke és a Dnipro már egy hete elfoglalta a helyét a legjobb 32 között, és biztosan lesznek követőik az UEFA-kupa szerda-csütörtöki negyedik játéknapja után. Olyan egykori nemzetközi kupagyőztesek harcolhatják ki a tavaszi folytatás jogát, mint a Feyenoord, a Benfica vagy éppen a Sporting. Közülük a rotterdami társulatra vár a legnevesebb rivális, a német Bundesliga második helyén álló Schalke.
Egy holland-német párharc már önmagában garancia a különlegességre, de ha hozzátesszük, hogy Rotterdamban az UEFA-kupa 2002-es győztese az 1997-es nyertest fogadja, el lehet képzelni, mekkora harc lesz a Feyenoord-Schalke találkozón. Bár a vendég gelsenkircheniek már továbbjutottak, és Ralf Rangnick edző minden, kisebb sérüléssel bajlódó játékosának pihenőt ad, a rotterdamiak így sem könyvelhetik el előre a három pontot. Pedig égetően nagy szüksége lenne Ruud Gullit együttesének a sikerre, hiszen a közelmúlt eredményei hatására már a szurkolók is bírálják a csapatot. A kikötővárosiak a legutóbbi három bajnokijukon (Ajax, Groningen, Heerenveen) összesen két pontot szereztek, már több mint három győzelemmel vannak elmaradva az éllovas PSV-től, ami, ismerve a hollandiai erőviszonyokat, behozhatatlannak tűnik. Gullit is érezte a bajt, a Groningen elleni hazai vereséget követően változásokat ígért, de a korábbi biztos kezdők közül eddig csak egy játékos, Babos Gábor került a kispadra, a többiek legfeljebb a rotációs rendszer miatt kaptak pihenőt. A magyar kapus viszont alighanem az őszre elfelejtheti a kezdőcsapatot, Gullit szerint néhány mérkőzés pihenőre van szüksége, így szerdán is Patrick Lodewijks véd majd.
Dirk Kuyt a legutóbbi négy holland bajnokiján gólt szerzett, ha a Schalkénak is betalál, akár tovább is juthat a Feyenoord
A mezőnyben viszont csak a kényszer hozhat változásokat, igaz, akár kettőt is. Karim Szaidi a combját fájlalja, a karmester Ono Sindzsi pedig a bokáját, kettőjük közül inkább csak az előbbi felépülésére van remény. Gullit Ono távollé-tében sem mond le a támadásokról, igaz, most nem a szezon elején erőltetett szárnytámadásokra helyezi a hangsúlyt, hanem az egyetlen előretolt támadó, Dirk Kuyt mögötti sorra. A legutóbbi négy bajnokin rendre betaláló Kuytöt ugyanis a Romeo Castelen, Thomas Buffel, Bart Goor trió támogatja, közülük egyiküknek sem a védekezés a fő profilja… Főképp az ő segítségükkel tarthatja meg a Feyenoord a német csapatokkal szembeni remek otthoni mérlegét (10 győzelem, 4 döntetlen, 2 vereség). Szintén a Feyenoord mellett szól, hogy Ralf Rangnick, a Schalke trénere már jelezte, többen is extrapihenőt kapnak az Arminia Bielefeld elleni találkozót követően. Marcelo Bordon játéka szinte kizárt, de azon sem lepődne meg senki, ha Lincoln is legfeljebb a kispadon kapna helyet. És hozzájuk jönnek még a sérültek, így például Gustavo Varela, Thomas Kläsener és Darío Rodriguez… "Alaphelyzetben mindegyiküknél el lehetne gondolkozni a játékon - ismerte el Rangnick. - De ezután rögvest meg lehet kérdezni, hogy nincs-e több értelme, ha friss játékosokat dobok harcba. Azt a csapatot akarom pályára küldeni, amelyikben a leginkább benne van a jó eredmény lehetősége." A Schalkénak elsősorban azért lenne fontos a pontszerzés, mert így már-már zsebben érezhetné a csoport első helyét, ami az egyenes kieséses szakasz sorsolásakor nem lenne hátrányos. A csoportelsőknek jutnak ugyanis a harmadik helyezettek, míg az "ezüstérmesek" kénytelenek a Bajnokok Ligájából érkező társulatokkal farkasszemet nézni. "Nézegettem a tabellákat, és arra jutottam, nem biztos, hogy jobban járunk, ha egy frusztrált BL-harmadikkal játszunk, mintsem csoportelsőként mondjuk a Sportinggal vagy a Middlesbrough-val" - mondta Rangnick.
Távkapcsolóval a kézben Sport1. Szerda: Ferencváros-FC Basel (20.45, élő); csütörtök: Beveren-Benfica (20.45). ARD. Szerda: Feyenoord- Schalke (20.45). Eurosport. Szerda: összefoglaló (23.30); csütörtök: összefoglaló (22.45) ---- E ---- A