A női világbajnok Franciaország és az olimpiai, valamint vb-ezüstérmes Magyarország találkozójával méltóképpen avatták fel a sportolók a Papp László Arénát, amelyben decemberben a női Európa-bajnokság helyosztóit és éremcsatáit rendezik meg.
Az Athénra készülő franciák és a mieink szerdán Veszprémben, a sportág férfiszakágának világhírű fellegvárában már megmérkőztek (31-31), és megmutatták a szakértő közönségnek a női kézilabda több szépségét, de főleg harcosságát. A fordulatos ütközetből mindkét csapat - és a két híres szövetségi kapitány, Olivier Krumbholz és Mocsai Lajos is - okult. A mesterek a veszprémi csata után arról beszéltek, hogy csak egy-két mozzanattal voltak elégedettek, és azt várták tanítványaiktól, hogy a csütörtöki budapesti viszavágón pontosabb, frissebb játékkal rukkolnak elő.
A magyar kapitánynak külön gondja volt, hogy a 16-os kertetét 15 tagúra kell csökkentenie: szombatig választania kell, hogy Kindl Gabriella vagy Tóth Tímea utazik-e Athénba. Mocsai Lajos elmondta, ebben a döntésben részben a franciák elleni két találkozón látottak is befolyásolják, de az utolsó szót a csapat szombati utolsó edzésén, a Körcsarnokban mondja ki. (Hasonló cipőben jár Olivier Krumbholz is, aki 16 játékossal érkezett Magyarországra, és pénteken hirdeti ki az utazó 15 névsorát.)
A találkozó előtt Szabó Melinda, a franciák vezéregyénisége elmondta, ezúttal kimarad a csapatból. "A szövetségi kapitány mellettem Vogeint is kihagyta ma, hogy lehetőséget adjon azoknak, akikről még nem döntötte el, bekerülnek-e az athéni keretbe - mondta a Metz csillaga. - Pillanatnyilag mi, játékosok is csak találgatunk, hogy négy-öt társunk közül kinek lehet helye az utazó keretben."
Viharos iramban kezdett a magyar együttes, amelyben Ferling, Kulcsár és Radulovics góljainak tapsolt a közönség. A franciák az elején csak szórványosan válaszolgattak (5-2), ám a folytatásban csapatkapitányuk, Cano vezérletével átvették a kezdeményezést (8-9). A mieinknél egyelőre pihent Kirsner, akinek a helyén a bal szélen Siti, az irányító játszott. Dr. Tállay András csapatorvos szerint a keret valamennyi tagja egészséges, ezért valószínűleg taktikai oka volt Mocsai mester ezen húzásának. Legjobbjaink rendre egyenlítgettek, Lovász és a góllal bemutatkozó Kirsner révén viszont már 13-11 lett az állás. A közepes iram, valamint a vendégek több támadási hibája kedvezett Radulovicséknak.
Feltűnően hiányzott a franciáknál Szabó, aki főleg támadásban nélkülözhetetlen. Dudziak kapus nem védett bravúrosan, ugyanakkor látszott, hogy ismeri a mieink lövőrepertoárját. Gyors indításból egyik csapat sem lőtt sok gólt, a felállt védőfalak pedig nem voltak kellően határozottak, erőszakosak. A kilences környékén alig-alig ütköztek a védők a támadókkal.
A második félidőt Pálinger kezdte a kapuban, támadásban és védekezésben pedig két-három játékost cserélt Mocsai Lajos. Wendling és Pecqueux góljaira jószerivel csak Radulovics válaszolt, valamint Lovász érdemelt dicséretet igyekezetéért (25-22). Igazi tesztmérkőzést látott a közönség, amelyet olykor Kulcsár és Görbicz egy-egy látványos találata hozott tűzbe. A csapatok több taktikai variációval kísérleteztek, és úgy tűnt, néha alárendelik ennek az eredményt, amelynek persze a tekintélyük megőrzése miatt mégis volt jelentősége.
A felkészüléshez csak a hajrában csatlakozó Pálffy megmutatta, hogy a Dunaferrben is jól dolgozott az alapozó időszakban, illetve Raduloviccsal - Lovásszal együtt - igen jól összeszokott. Ebben az időszakban - Görbicz és Kirsner kivételével - a dunaújvárosi soré volt a főszerep, és a bajnokcsapat tagjai nem is okoztak csalódást (27-23). A csata legjobbja Radulovics volt, aki egyben a világ legjobbja is az IHF-voksolás szerint. A Dunaferr kézilabdazsenije újra, immár sokadszor káprázatos játékkal örvendeztette meg a szurkolókat és társait.
A franciák Pecqueux vezérletével remek hajrát nyitottak (30-30), ám a több friss erőt pályára küldő, fantasztikusan lelkes Mocsai-csapat - és főleg Radulovics - mindent megtett a sikerért. Fél perccel a vége előtt támadhatott Magyarország, és már csak két másodperc volt a végéig, amikor Kirsner belőtte a győztes gólt.
A magyar válogatott pénteken és szombaton a Körcsarnokban gyakorol, majd pihenőt kap, és kedden utazik Athénba. ----
Ha minden jól alakul, akkor Petô Tamás az ôsszel a Feyenoordban is labdába rúghat (Fotó: M. Németh Péter)
Támadásban sokkal jobban játszottunk, mint védekezésben. Akcióink főleg a második játékrészben voltak elfogadhatóak. Védekezési hibáink mellett meg kell említenem, hogy kapusainkkal sem lehettem teljesen elégedett. A franciákkal mindig presztízscsatát vívunk, vagyis ezek a találkozók többet jelentenek egyszerű tesztmérkőzésnél. Ellenfelünk hatalmas küzdő, de ezzel az erénnyel mi is dicsekedhetünk.
Mocsai Lajos a magyar válogatott szövetségi kapitányaTovábbra sem vagyok elégedett a védekezésünkkel, és ezúttal Dudziak kapus sem védett olyan jó formában, mint egy nappal korábban Veszprémben. A támadásainkat akadályozta, hogy néhány játékosunk teljesítménye és formája elmaradt a várakozástól. Hiányzott Szabó Melinda, valamint a többi átlövő is sokat hibázott. Ennek ellenére is nyerhettünk volna. Elégedett vagyok a magyarországi két mérkőzéssel, mert kiderült, a védekezésünket még össze kell raknunk az athéni torna rajtjáig.
Olivier Krumbholz a francia vélogatott szövetségi kapitánya ----
Radulovics Bojana: - Kemény, nagy küzdelmet vívtunk, jobbat, mint egy nappal korábban. A védekezésünknek még javulnia kell, de remélem, felfelé megyünk.
Pálinger Katalin: - Jó, hogy szoros mérkőzéseket tudtunk játszani a világbajnokkal. Önmagammal elégedetlen vagyok, mert sok labda bepattant rólam. A világbajnokság előtt is ilyen szerény formában voltam, aztán a tétmérkőzéseken javult a játékom.
Lovász Zsuzsa: - Remek felkészülési meccset vívtunk, örülök, hogy százszázalékos az erőnlétem, és jó a formám. Remélem, Athénban lesz tökéletes.
Kulcsár Anita: - A franciákkal ismét forró hangulatú presztízscsatát vívtunk. A hajrá bizonyította, hogy jó úton járunk. Bízom benne, hogy Athénban még ennél is jobbak leszünk.
Farkas Ágnes: - Szó szerint ütős mérkőzés volt. Meglepett, hogy milyen harciasan küzdöttek a franciák, akikkel jó a kapcsolatunk. Megmutattuk a magyar közönségnek, hogy együttesünk jó úton jár.
Pigniczki Krisztina: - A végén könnyelműsködtünk, de győzelmünk önmagáért beszél. Veszprémben és Budapesten is láthatta a közönség, hogy a hajrában is a helyén van a szívünk és az eszünk. ----
Török Bódog, az 1965-ben világbajnokságot nyerő együttes szövetségi kapitánya: - A magyarok a világ legjobb három csapata közé tartoznak, és Athénban is a dobogón kell végezniük. A franciák még kissé bizonytalanok.
Ignácz Ilona, az 1965-ben világbajnokságot nyerő csapat játékosa: - Remélem, nemcsak edzeni, hanem nyerni is megtanultak a magyarok. A franciák éremesélyesek.
Tóth Harsányi Borbála, volt válogatott átlövő: - Kiemelkedően erős a keretünk. Remélem, harmadszor nem követjük el ugyanazt a hibát a döntőben. A franciákkal vívjuk a finálét.
Vass Károly, a MOB alelnöke: - Mindkét csapat érmes lesz, és elképzelhető a magyar-francia döntő.
Hajdu János, az MKSZ szakmai igazgatója: - Az olimpiai döntőben találkozik a két csapat.
Szabó Edina, a válogatott volt játékosa, a francia csapat menedzsere: - Magyarország az olimpia nagy esélyese, a franciák pedig szeretnének érmet nyerni, de akadnak náluk esélyesebbek is.
Borsos Attila, egykori válogatott játékos: - Nehogy a negyeddöntőben összekerüljön a két csapat… A magyaroknak csak azzal a céllal szabad kiutazniuk, hogy aranyéremmel térnek haza.
Ránky Mátyás kosárlabdaedző: - A négy között végez mindkét együttes. Ott pedig a jobb idegállapot döntheti el a végső sorrendet. ---- Hosszú, és a mieink szempontjából fényes története van a francia és a magyar női csapat összecsapásainak. A két válogatott először 1956. december 15-én Zágrábban találkozott, s a mieink 11-2-re győztek. A csütörtökig lejátszott 35 mérkőzésük (benne a szerdai veszprémi találkozó) mérlege: 24 magyar és 10 francia győzelem, egy döntetlen.
Franciaország hat vb-n szerepelt. A legjobb eredményei:
2003-ban aranyérmes, 1999-ben második lett. Két alkalommal jutott ki Eb-re, 2002-ben bronzérmet szerzett, s ezzel kivívta a jogot a 2004-es Magyarországon megrendezendő kontinensviadalon való szereplésre is, amelyen a mieinkkel azonos csoportban játszik. Sydneyben az olimpián a hatodik helyen végzett.
Tavaly a vb-re készülve és a horvátországi tornán összesen ötször játszott egymás ellen a két válogatott, amely szívesen gyakorol egymás ellen. Nekünk a legfájdalmasabb a december 14-én Zágrábban lejátszott vb-döntő volt, amelyet a hosszabbításban 32-29-re nyert meg Franciaország.
Az idén a Franciaországban portyázó Mocsai-csapat július 25-én Bayonne-ban találkozott Olivier Krumbholz mester világbajnok tanítványaival, és a félidőben 12-9-re vezetett, majd 24-23-ra győzött. Akkor visszavágott az elvesztett vb-döntőért, és ebben Mehlmann (6 gól), Görbicz (5), Kulcsár (4), Tóth T. (3) és Siti E. (3) játszott főszerepet.