IFFHS: Harminc óra gól nélkül

G. P.G. P.
2004.01.19. 22:05
Honlapján (www.iffhs.de) újabb érdekes összesítést tett közzé a labdarúgás történetével és statisztikáival foglalkozó szervezet. A legfrissebb rekordot az "élvonalbeli kapusok által gól nélkül átvészelt időszak" témakörben állapították meg, s összeállították az első 249 helyezett listáját.
A névsor elején, némi meglepetésre, nem mondjuk olasz vagy német, hanem brazil hálóőr áll, mégpedig elképesztő mutatóval. Geraldo Pereira de Matos Filho (művésznevén: Mazarópi) 1977-ben és 1978-ban megszakítás nélkül 1816 pályán töltött percen át nem engedte maga mögé a labdát a riói pontvadászatban. Érdemes utánaszámolni, ez húsz teljes mérkőzést és egy negyedórát jelent, s akkor még nem szóltunk a minden meccs végén megszokott hosszabbításról (amit természetesen nem lehet figyelembe venni ilyen statisztikában).A példátlan széria java része az 1977-es idényre esett, amikor is a rekorder klubja, a Vasco 69–5-ös gólkülönbséggel nyerte meg a 28 meccses állami bajnokságot. Mazarópi hálója az első szakasz utolsó két összecsapásán, valamint a teljes második szakaszban, plusz a Flamengo elleni döntőben érintetlen maradt! (Itt jegyzendő meg, a Fla ellen abban az évadban úgy úszott meg gól nélkül háromszor kilencven percet, hogy a piros-feketéknél ott játszott a 27 találattal gólkirályi címet szerző Zico.) A nevezetes eredménysor a következő: Americano 3–0, Botafogo 2–0, Campo Grande 2–0, Portuguesa 3–0, Bonsucesso 3–0, Americano 2–0, Flamengo 0–0, Goytacaz 5–0, Botafogo 2–0, América 2–0, Sao Cristovao 1–0, Madureira 2–0, Olaria 3–0, Volta Redonda 0–0, Bangu 2–0, Fluminense 2–0, Flamengo 0–0 – ehhez jött még három ütközet a következő évadból. Mazarópi egyébként később Libertadores-, majd – a Hamburg ellen – Világkupát nyert, de már a Gremio színeiben.A döbbenetes teljesítménynek, mint sejthető, a közelébe sem tudtak férkőzni a kollégák. Az IFFHS-listán Danny Verlinden, az FC Bruges jelenleg is aktív kesztyűse a második, 1390 perces góltalan periódusával, vagyis a hátránya több mint hét óra. Két jól ismert kapus fért még be az első tízbe: a szintén brazil Zetti (Palmeiras) az ötödik, míg a portugál Vítor Baia (Porto) a hetedik, 1242, illetve 1191 perccel. A közelmúlt két nevezetes Bundesliga-sorozatának birtokosa, Timo Hildebrand (VfB Stuttgart) és Oliver Kahn (Bayern München) jóval hátrébb található: a 885, valamint 803 perc mindössze a 69. és a 106. pozícióra volt elég. Szégyenkezniük azért nem kell, mert minden idők legjobb hálóőrei közül hiába keresnénk Gordon Bankst, Lev Jasint vagy Sepp Maiert.Nyilvántartják ellenben négy honfitársunk produkcióját: Bodnár Lászlóét (Pécsi MFC, 732 perc), Szamossy Antalét (Ferencváros, 727), Fatér Károlyét (Csepel, 714) és a két sorozattal jegyzett Babócsy Andrásét (Haka, 882, 696).