Úgy tűnik, az idei világversenyeket eddig nagy ívben elkerülő Paula Radcliffe az utcai futóversenyeken remekel. Kezdődött azzal, hogy a brit futónő február 23-án San Juánban 30:21 perccel minden idők legjobb országúti 10 kilométeres eredményét érte el, majd ezt követte április 13-án az a felejthetetlen londoni maratoni, amelyen 2:15:25 órára javította a táv legjobb eredményét. Az atlétatársadalom nagyon várta, mire megy Radcliffe az afrikai futók ellen a párizsi vb-n, ám ő gyenge formájára hivatkozva távol maradt a nagy eseménytől.
Paula Radcliffe, legyen bármilyen asztmás is, az idén halmozza a rekordokat
Paula Radcliffe, legyen bármilyen asztmás is, az idén halmozza a rekordokat
Hogy nem lehetett nagy a baj, arra fényes bizonyíték a Newcastle-ben elért félmaratoni rekordja. A brit klasszis idei harmadik versenyén harmadszor ért el világraszóló eredményt. Ezúttal 1:05:40 óra alatt teljesítette a 21.097 kilométeres távot. Az eddigi legjobb idő Ingrid Kristiansen nevéhez fűződött. A norvég futó még 1987. április 5-én érte el ezt az eredményt. A férfiaknál is rendkívül jó eredmények születtek ezen a viadalon. Az örökös vesztesnek elkönyvelt Handrick Ramaala ezúttal győzött, ám egy másodperccel kicsúszott az egyórás időből, holott a szervezők ezért nem kevés pluszpénzzel jutalmazták volna. Ha nem is ekkora sikerekről, de azért örömteli eredményekről számolhatunk be a magyar hosszútávfutónők kapcsán. Kálovics Anikó megnyerte az 5 kilométeres számot a prágai Mattoni Grand Prix-n. A Haladás-Perfect Média versenyzője 15:40 perc alatt teljesítette a távot. Ezen a viadalon a második helyen is magyar futó, Papp Krisztina ért célba. Az UTE atlétája 16:03 percet futott. Az Amszterdamban 10 mérföldön rajthoz álló Rakonczai Beáta is alaposan kitett magáért, hiszen egy erős mezőnyben a tanzániai Restitutia Joseph mögött másodikként végzett. Rakonczai eredménye 53:39 perc. Befejeződött a többpróbások Világkupa-sorozata. A franciaországi Talence-ban a hazaiak jeleskedtek, főként a nagy ígéretnek számító Laurent Hernu. A 27 éves francia idei legjobb eredményével, 8219 ponttal győzött tízpróbában. Ez egy ponttal több, mint az egy hónappal ezelőtti vb-ötödik helyet eredményező 8218 egysége. Az örök ígéret kategóriából kitörni készülő Hernunek nincs már túl sok ideje a nagy kiugrásra, hiszen fiatalabb már ő sem lesz. De az biztos, hogy az olimpiai felkészülését nagyon magas szintről kezdheti meg, és ez jövőre Athénban kamatozhat neki. Persze, ha képes lesz megvalósítani a többpróbázók legnehezebben kivitelezhető feladatát, jelesül: hogy nem sérül meg a hosszú és minden más számnál összetettebb és keményebb felkészülés során. Hernu ráadásul azért is boldog lehetett, mert a többpróbázók Világkupa-sorozatában ezzel az eredménnyel feljött a harmadik helyre a fedett pályán és szabadtéren is világbajnok amerikai Tom Pappas és a cseh világcsúcstartó Roman Sebrle mögé. A nőknél az öszszetett végeredményén már nem változtatott a talence-i viadal. Az idén cseppet sem meglepő módon Carolina Klüft végzett az élen, utána a német Sonja Kesselschläger és a litván Austra Skuyte következik.
Nemzetközi félmaratoni, Newcastle Férfiak: 1. Ramaala (dél-afrikai) 1:00:01 (a világ idei legjobbja), 2. J. Koech (kenyai) 1:00:05, 3. Lebid (ukrán) 1:01:49 Nők: 1. Radcliffe (brit) 1:05:40 (a világ legjobb eredménye, régi: 1:06:40, Ingrid Kristiansen, norvég, 1987), 2. B. Adere (etióp) 1:07:32, 3. S. Chepkemei (kenyai) 1:07:51