Egymillió dolláros éjszaka

MARIK BALÁZSMARIK BALÁZS
Vágólapra másolva!
2003.09.05. 22:41
Címkék
Az élet néha furcsa dolgokat produkál, ha az ember beül egy taxiba. A brüsszeli délutáni csúcsforgalomban a Baudouin-stadion felé araszolgatva beszédes sofőrünk ugyanis elárulta, hogy éppen a tudósító előtt szállította a Sheraton Hotelból a hatodik Golden League-versenynek otthont adó arénába Maria Mutolát, az egymillió dolláros fődíj egyetlen várományosát.
Maria Mutola fölényesen utasította maga mögé a nôi 800 mezônyét, így az övé lett a Golden League idei fôdíja, az egymillió dollár
Maria Mutola fölényesen utasította maga mögé a nôi 800 mezônyét, így az övé lett a Golden League idei fôdíja, az egymillió dollár
Maria Mutola fölényesen utasította maga mögé a nôi 800 mezônyét, így az övé lett a Golden League idei fôdíja, az egymillió dollár
Maria Mutola fölényesen utasította maga mögé a nôi 800 mezônyét, így az övé lett a Golden League idei fôdíja, az egymillió dollár
Maria Mutola fölényesen utasította maga mögé a nôi 800 mezônyét, így az övé lett a Golden League idei fôdíja, az egymillió dollár
Maria Mutola fölényesen utasította maga mögé a nôi 800 mezônyét, így az övé lett a Golden League idei fôdíja, az egymillió dollár
A kérdésre, hogy a mozambiki atléta mennyire tűnt idegesnek, azt válaszolta a tekintélyes bajusszal megáldott, a hatvanas éveiben járó taxis, hogy egyáltalán nem, bár nem is volt túl beszédes kedvében. "Viszont, ha az utcán találkozom vele, és nem tudom, kicsoda, biztosan adok neki néhány eurót” – tette hozzá a derék belga.
Nos, igen. A nyomorból az olimpiai és világbajnoki címig jutó egykori focistalány volt az egyetlen, akinek esélye maradt a GL fődíjára Brüsszelben. Az idei 12 GL-számból csak egyben, a női 800 méteren volt képes minden versenyen ugyanaz a sportoló diadalmaskodni. Így aztán Maria Mutola az egymillió dollár egyedüli várományosaként készülődhetett a számra.
Brüsszel nem lenne Brüsszel, ha a szervezők nem próbálták volna ezt megfejelni egy újabb nagy dobással: a Párizsban 10 000 méteren ezüstéremig jutó Haile Gebrselassie világcsúcskísérletet jelentett be kedvenc távján!
Erre a próbálkozásra tíz perccel Mutola fellépése után került sor, de ne szaladjunk ennyire előre, hiszen a program a női gerelyhajítással kezdődött, és ebben a számban Szabó Nikolett révén mi is érdekeltek voltunk. A minapi vb-n 12. helyezett atléta tavaly diadalmaskodott a belga fővárosban, így presztízskérdés volt számára ez az este. Első kísérletekor 57.43 méter szerepelt az eredményjelzőn. Majd jött a hivatalos megnyitó, amelynek során a főszereplők – Mutola, Gebre, el-Guerrouj és a többiek – a közönséget, a világsztárokat meg Albert monacói herceg köszöntötte. Szabó később javított, és végül 58.41-gyel zárt, ami a harmadik helyre volt elegendő. "Nagyon boldog vagyok, hiszen, bár erről eddig nem beszéltem, a párizsi döntő második sorozatában megsérült a vállam. A körülmények ismeretében az 58.41 méter nagyon jó, és a harmadik helynek is nagyon örülök. A következő hét végén még elindulok a monte-carlói Világdöntőn, de utána befejezem az idei szereplésemet” – mondta Szabó az eredményhirdetést követően.
Az első futószámban, a női 400 méteres gátfutásban Julija Pecsonkina javíthatott. A szám orosz világcsúcstartója Párizsban mindössze harmadik lett, holott legjobb eredménye (52.34) legalább egy másodperccel jobb volt ellenfelei egyéni csúcsánál. Csakhogy a vb-n jócskán lehűlt a levegő, mire a döntőre került a sor, márpedig az orosz rekorder szerint a hidegfront szörnyű fejfájást és alacsony vérnyomást idéz elő nála. Ilyesmiről ezúttal szó sem lehetett, ez meg is látszott a teljesítményén, hiszen fölényesen diadalmaskodott, még ha az utolsó 40 méteren a vb-n előtte végző amerikai Sandra Glover kissé meg is közelítette őt.
A férfi 3000 méteres akadályfutás mezőnyében tűnt fel az első párizsi győztes. A Szaif Szaid Sahinként katari színekben versenyző exkenyai, Stephen Cherono célja saját Ázsia-csúcsának megdöntése volt. Sikerült is megjavítania a nemrég Zürichben elért 8:02.48-at. A közönség, no meg az évek óta a verseny egyik legüdébb színfoltjaként jegyzett afrikai dobosok szinte belehajszolták Sahint a rendkívül erős iramba. Egy apró gond azért adódott menet közben, igaz, nem vele. Az iramért felelős John Lagat az első alkalommal kis híján elrohant a vizesárok mellett… Sahin ezúttal szinte végig egyenletesen futott, nem úgy, mint a világ egyik legfurcsább versenyeként jegyzett párizsi vb-döntőn, amelyen szakemberek szerint is legalább három alkalommal tűnt úgy, hogy kicsúszik a kezéből a győzelem.
Férfi 100 méteren a legnagyobb nevek (Tim Montgomery, Maurice Greene, Kim Collins) nem szerepeltek a rajtlistán, de a közönség cseppet sem bánkódott emiatt. Na persze, hiszen a győztes idő így is 10.02 volt. A jamaicai Asafa Powellnek némi elégtételt jelenthetett, hogy az emlékezetes párizsi középdöntőt követően – amelyben őt is kizárták a nagyszájú Jon Drummonddal együtt – győzött egy ilyen rangos viadalon, ráadásul egy kiugrást követően másodszor is remekül rajtolva!
Férfi 800 méteren elképesztő iramban kezdett a mezőny. Az első kör végén 50.15 másodpercet mutatott a tájékoztató tábla. Ezt még betudhattuk volna a kezdeti lelkesedésnek, a túlfűtött hangulatnak, csakhogy az iram a továbbiakban sem akart visszaesni. A győztes Wilfred Bungei mostani futása ismeretében sajnálhatja csak igazán, hogy betegség miatt nem indulhatott a kenyai bajnokságon, így nem sikerült kiharcolnia a vb-részvétel lehetőségét. A 1:43.05-tel korábban is ranglistavezető atléta ezúttal 1:42.52-t futott, vagyis lassan már közelíti az ezúttal negyedik helyen végző egykori honfitársa, a dán Wilson Kipketer 1:41.11-ét.
Női 100 méteren Kelli White fellépését várta a legjobban a Baudouin-stadion 45 ezer nézője. A telt házas publikumnak nem kellett csalatkoznia, hiszen az amerikaiak Párizsban 100-on és 200-on is diadalmaskodó sprintere – aki állítása szerint június óta krónikus fáradékonyságban szenved – most is megmutatta a világnak, milyen remekül ki lehet gyógyulni ebből a roppant kellemetlen betegségből. Élete második legjobb eredményével, 10.87-tel előzte meg a legjobbját futó Christe Gainest, és hogy három amerikai álljon a dobogóra, arról Torri Edwards gondoskodott a maga 11 másodpercen belüli száguldásával.
Női 1500 méteren Varga Juditért szoríthattunk. Igaz, hogy országos csúcstartónk számára nem úgy sikerült a vb-szereplés, mint azt szerette volna, de azóta eltelt néhány nap, és reméltük, hogy vashiányát sikerült pótolnia. Nos, ezzel már nem is volt gond, így idei második legjobb eredményét elérve nyolcadik lett a roppant erős mezőnyben. "Ha nem lett volna olyan sikeres a tavalyi évem, mint amilyen volt, most elégedett lennék – kezdte az eredményét a számítógép monitorján böngésző Varga. – De a párizsi vébé, amelyen nem sikerült a döntőbe jutnom, mély nyomokat hagyott a lelkemben. Ezek után elégedett vagyok mostani teljesítményemmel. Remélem, ezzel a futással sikerült biztosítanom a helyemet a jövő heti monte-carlói gálára. Brüsszel előtt a tizenegyedik voltam a rangsorban, tizenketten indulhatnak. Biztosat csak szombaton tudok mondani, de nagyon reménykedem.” A futamot egyébiránt Süreyya Ayhan nyerte meg, aki Párizsban nagy meglepetésre kikapott.
Férfi 1500 méteren az embernek az volt az érzése, hogy a vb-döntő visszajátszását látja – élőben. Hicham el-Guerrouj úgy vágtatott az élen, mint néhány napja Párizsban, a francia Mehdi Baala pedig ott loholt a nyakán, ugyanúgy, mint Párizsban. No és persze a vége is ugyanaz lett, a 3:28.40-nel a világ idei legjobbját futó marokkóit ezúttal sem lehetett megelőzni. Úgy tűnik, Baala veszi át a korábban el-Guerrouj mögött örökös második kenyai Bernard Lagat helyét – aki bár betegségre hivatkozva lépett vissza a párizsi szerepléstől, valójában doppingolás miatt nem indulhatott.
21.25 perckor eljött az igazság pillanata Maria Mutola számára. A mozambiki olimpiai és világbajnok rendkívül jó formában volt, hiszen három nappal korábban – mintegy Brüsszel főpróbájaként – a világ legjobb eredményét megközelítve nyert Liege-ben 600 méteren. A kubai Ana Quirot 1:22.87-es eredményétől mindössze fél másodperccel maradt el. "Liege-ben kicsit tartalékoltam – vallotta be Mutola. – No de ki tett volna másként a helyemben?”
Az ezúttal 200 méterrel hosszabb táv végén kellett elsőnek lennie. Egymillió dollár volt a tét. Nem csoda, ha a máskor mindig rendkívül nyugodt és önbizalommal teli Mutola a bevezetéskor a taxisofőrünk állításával szemben mégis kissé idegesnek tűnt. Pedig az idén az összes versenyét megnyerte, teremben, szabadtéren, előfutamban, világbajnoki döntőben. Nos, elképesztően gyors első kör után ismét legendás hajrájával fordította a maga javára a versenyt, a célegyenesben szinte állva hagyott mindenkit, így övé lett az egymillió dollár! Ha taxisofőrünk a repülőtérre fuvarozza, lehet, hogy kér tőle – legalább egy aláírást.
Egy ideig úgy tűnt, még világcsúcs is születhet Brüsszelben, hiszen Haile Gebrselassie az általa előre bejelentetthez híven óriási tempóban futott, a "nyulak” is becsülettel tették a dolgukat. Azonban hét kilométer után megszűnt az összhang. Addigra elfogytak az etióp klasszis segítői, másokat érthető okokból csak a győzelem foglalkoztatott, "Gebre” pedig magára maradt. A rekord végül elmaradt, Gebrselassie a győzelemmel vigasztalódhatott, a világrekordtól csaknem hét másodperccel elmaradt, miután 26:29.24-gyel zárt.

Golden League-viadal, Brüsszel
Férfiak. 100 m (+0.8):
1. A. Powell (jamaicai) 10.02, 2. Gatlin (amerikai) 10.09, 3. Williams (amerikai) 10.10, 4. J. Capel (amerikai) 10.13, 5. Aliu (nigériai) 10.17, 6. Lewis-Francis (brit) 10.20, 7. Chambers (brit) 10.22, 8. Boldon (trinidadi) 10.26. 200 m (–0.1): 1. Gatlin (amerikai) 20.04, 2. B. Williams (amerikai) 20.17, 3. Crawford (amerikai) 20.18, 4. Patton (amerikai) 20.30, 5. Brunson (amerikai) 20.55, 6. R. Williams (jamaicai) 20.65, 7. Miller (amerikai) 20.90. 400 m: 1. Van Branteghem (belga) 45.02, 2. Canal (spanyol) 45.64, 3. Laursen (svéd) 45.74, 4. Sambu (kenyai) 45.83, 5. Diagana (francia) 45.85, 6. Swillims (német) 46.14, 7. Barberi (olasz) 46.36, 8. De Baerdemaeker (belga) 46.68. 800 m: 1. Bungei (kenyai) 1:42.52, 2. Mulaudzi (dél-afrikai) 1:42.89, 3. Sepeng (dél-afrikai) 1:43.12, 4. Kipketer (dán) 1:43.28, 5. Mutua (kenyai) 1:43.52, 6. Borzakovszkij (orosz) 1:43.68, 7. Bucher (svájci) 1:44.23, 8. Som (holland) 1:44.46. 1500 m: 1. el-Guerrouj (marokkói) 3:28.40, 2. Baala (francia) 3:28.98, 3. Korir (kenyai) 3:30.72, 4. Rono (kenyai) 3:31.33, 5. Kipchirchir (kenyai) 3:31.42, 6. Higuero (spanyol) 3:31.61, 7. Kipkurui (kenyai) 3:32.58, 8. Sabunyin (orosz) 3:32.63. 3000 m: 1. Szaidi-Szief (algériai) 7:30.79, 2. Kipchoge (kenyai) 7:30.91, 3. Kibowen (kenyai) 7:32.01, 4. Limo (kenyai) 7:33.13, 5. Kwalia (kenyai) 7:35.53, 6. Kipkosgei (kenyai) 7:37.64, 7. Chebii (kenyai) 7:43.85, 8. Espana (spanyol) 7:56.21. 10000 m: 1. Gebrselassie (etióp) 26:29.22, 2. Kemboi (kenyai) 26:30.03, 3. Hasszan (katari) 26:38.76, 4. Limo (kenyai) 26:56.63, 5. Yuda (tanzániai) 26:09.83, 6. S. Kipketer (kenyai) 27:13.42, 7. Mosop (kenyai) 27:13.66, 8. Beerhanu (etióp) 27:14.61. 3000 m akadály: 1. Sahin (katari) 8:00.06, 2. P. Koech (kenyai) 8:00.42, 3. Vroemen (holland) 8:09.18, 4. Nyamu (kenyai) 8:10.33, 5. Kemboi (kenyai) 8:12.87, 6. Ezzin (marokkói) 8:13.31, 7. Tahri (francia) 8:14.44, 8. el-Uardi (marokkói) 8:14.81. 110 m gát (+0.3): 1. A. Johnson (amerikai) 13.16, 2. Liu Hsziang (kínai) 13.19, 3. Phillips (amerikai) 13.29, 4. Trammell (amerikai) 13.39, 5. Bramlett (amerikai) 13.69, 6. Inocencio (brazil) 13.70. Rúd: 1. Jurcsenko (ukrán) 580, 2. Brits (dél-afrikai) 580, 3. Mesnil (francia) 570, 4. Markov (ausztrál) 570, 5. Lobinger (német) és Mack (amerikai) 570-570, 7. Gibilisco (olasz), Hysong (amerikai) és Duval (belga) 560-560. Gerely: 1. Henry (német) 84.33, 2. Varnik (észt) 82.78, 3. Blank (német) 82.26, 4. Nicolay (német) 81.43, 5. Thorkildsen (norvég) 80.41, 6. Trafas (lengyel) 79.25, 7. Hecht (német) 78.37, 8. Ivanov (orosz) 77.74
Nők. 100 m (–0.1): 1. K. White (amerikai) 10.87, 2. Gaines (amerikai) 10.88, 3. Edwards (amerikai) 10.98, 4. Sturrup (bahamai) 11.01, 5. Block (ukrán) 11.12, 6. Hurtis (francia) 11.12, 7. Kiszlova (orosz) 11.31, 8. Anim (ghanai) 11.32. 200 m (+0.7): 1. Gevaert (belga) 22.72, 2. Anim (ghánai) 22.90, 3. Ottey (szlovén) 23.08, 4. Maduaka (brit) 23.10, 5. Mothersill (kajmán-szigeteki) 23.11, 6. Mayr-Krifka (osztrák) 23.17. 800 m: 1. Mutola (mozambiki) 1:57.78, 2. Kruscseljova (orosz) 1:58.53, 3. A. Ait Hammu (marokkói) 1:58.66, 4. Holmes (brit) 1:58.69, 5. Ceplak (szlovén) 1:58.99, 6. Cummins (kanadai) 1:59.45, 7. Macharia (kenyai) 1:59.68, 8. Cszao (orosz) 2:00.51. 1500 m: 1. Ayhan (török) 3:55.33, 2. Zadorozsnaja (orosz) 4:00.12, 3. Rozenberg (orosz) 4:00.58, 4. Maranga (kenyai) 4:01.22, 5. Mugo (kenyai) 4:01.80, 6. Jordanova (bolgár) 4:01.83, 7. Babcock (kanadai) 4:01.99, 8. Varga Judit (magyar) 4:02.67. 5000 m: 1. Derartu Tulu (etióp) 14:44.22, 2. Ochichi (kenyai) 14:47.70, 3. Masai (kenyai) 15:06.64, 4. Joseph (tanzániai) 15:07.39, 5. el-Kams (marokkói) 15:11.78, 6. Uaziz (marokkói) 15:13.14, 7. Kwambai (kenyai) 15:14.68, 8. Chojecka (lengyel) 15:24.29. 400 m gát: 1. Pecsonkina (orosz) 53.49, 2. Glover (amerikai) 53.87, 3. Tirlea (román) 54.83, 4. Blackett (barbadosi) 54.85, 5. Terescsuk-Antipova (ukrán) 55.06, 6. Taylor (amerikai) 55.28, 7. Febbraio (dél-afrikai) 55.57, 8. Torsina (kazah) 55.91. Magas: 1. Cloete (dél-afrikai) 203, 2. Sztyopina (ukrán) 198, 3. Jeleszina (orosz) 198, 4. Palamar (ukrán) és Veneva (bolgár) 198-198, 6. Kupcova (orosz) 195, 7. Vlasic (horvát) 195, 8. Acuff (amerikai) 195. Hármas: 1. Lebegyeva (orosz) 15.14, 2. Aldama (kubai) 15.00, 3. Martínez (olasz) 14.70, 4. Mbango (kameruni) 14.65, 5. Hovorova (ukrán) 14.42, 6. Gavrila (román) 14.36, 7. Ndoyé (szenegáli) 14.35, 8. Pjatih (orosz) 14.24. Gerely: 1. Sikolenko (orosz) 61.36, 2. Nerius (német) 60.68, 3. Szabó Nikolett (magyar) 58.41, 4. Zabruszkova (orosz) 57.68, 5. Stas (belga) 51.43, 6. Lewis (brit) 50.14
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik