A soron következő hétvége jelenti majd a fedett pályás atlétikai idény csúcspontját, hiszen március 14. és 16. között rendezik meg Birminghamben a kilencedik tető alatti világbajnokságot, amelynek függetlenül az adott szám végeredményétől bizonyosan lesz egy fájdalmasan szép pillanata.
Jackson rekordnak számító négy Eb-gyôzelme közül a harmadik Budapesten született
Jackson rekordnak számító négy Eb-gyôzelme közül a harmadik Budapesten született
Vasárnap helyi idő szerint 16.45-kor Colin Jackson odatérdel a 60 méteres gátfutás döntője előtt a rajtvonalhoz. A 60 méteres (7.30) és a 110 méteres gátfutás (12.91) világcsúcstartója élete utolsó futamán vesz majd részt a hazai közönség előtt, és pontot tesz tizennyolc éves nemzetközi pályafutása végére. Az 1967. február 18-án született walesi származású futó először 1985-ben, a junior Európa-bajnokságon mutatta meg tudását a nagyvilágnak. Akkor honfitársa, Jon Ridgeon diadalmaskodott. Az már az élet furcsasága, hogy egykori legyőzője ebben az esztendőben a február 21-i birminghami gála műsorvezetője volt, s a férfi 60 méteres gátfutás előtt levetítette Jackson 110 gátas világcsúcsát a csarnok óriásképernyőjén. Talán ez volt az a pillanat, amikor hősünk elkezdett nosztalgiázni. "Mostanában számba veszem, milyen sok ellenfelemmel csatáztam egykor, s hogy azóta mi lett velük. Most rajtam a sor, ez kétségtelen. Igaz, a búcsú mindig fájdalmas, és az athéni olimpia sincs túl messze, de én végérvényesen döntöttem, Birminghamben indulok utoljára. Nem, nem hiányzik az olimpiai aranyérem, még akkor sem, ha csak egy ezüst jött össze az ötkarikás játékokon, és Athénig kevesebb mint másfél év van hátra. Nekem már a civil életben kell megállnom a helyem.”
Az amerikai a végletek csapata lesz
BIRMINGHAM. A legnépesebb, 51 tagú csapattal az amerikai küldöttség képviselteti magát a vb-n. Bár a legnagyobb sztárok – például Tim Montgomery, Maurice Greene, Marion Jones – nem lesznek ott Angliában, bôven lesz, aki pótolja ôket. Terrence Trammell például a korábban példa nélküli duplázásra készül (60 méter, 60 gát), a korábbi összes fedett pályás vb-jét megnyerô Stacy Dragila most is esélyes, mint ahogy az 1500 méteren a világon elsôként 4 percen belül futó Regina Jacobs is. A 39 éves futó ellentéte a mindössze 17 esztendôs Allyson Felix, aki 200 méteren próbál szerencsét.
Elhunyt az elsô kenyai olimpiai bajnok
NAIROBI. Hosszú betegség után elhunyt Naftali Temu, Kenya elsô olimpiai bajnoka. A sportember január 1-jén ünnepelte 60. születésnapját. Temut december óta kórházban kezelték, de az orvosok nem tudták megállapítani, mitôl szenved. Az atléta 12 évvel országa olimpiai bemutatkozása után, 1968-ban Mexikóvárosban lett aranyérmes a 10 000 méteres síkfutásban. „Kenya elveszített egy legendát. Hazafit gyászol az ország” – mondta David Okeyo, az atlétikai szövetség fôtitkára. Temunak voltak követôi Mexikóvárosban, Amos Biwot 3000 méteres akadályfutásban és Kipchoge Keino 1500 méteren aranyérmet vehetett át. „Nagyszerű ember és sportoló volt. Mindenkinek hiányozni fog” – méltatta kortársát Keino.
IAAF gyaloglóverseny, Tijuana
Férfiak. 50 km gyaloglás: 1. J. A. García (mexikói) 3:46:46, 2. Barrett (új-zélandi) 3:51:15, 3. G. Sánchez (mexikói) 4:04:11
Alphen aan den Rijn (20 km). Férfiak: 1. Hoff (dél-afrikai) 58:33, 2. L. Kibet (kenyai) 58:34, 3. F. Kibiwott (kenyai) 58:34. Nôk: 1. J. Chepchumba (kenyai) 1:06:58, 2. Gemechu (etióp) 1:07:49, 3. Renders (belga) 1:08:57 Jacksonville (15 km). Férfiak: 1. Keflezighi 43:29, 2. Adbirahman 43:57, 3. Ch. Johnson 44:37. Nôk: 1. Drossin 47:13, 2. Runyan 48:40, 3. De Reuck 49:27. (Mindannyian amerikaiak.)
Az 1988-as szöuli ezüst még sikernek számított Roger Kingdom mögött. Négy évvel később Barcelonában az előfutamok során 13.10 másodpercet ért el úgy, hogy a végén kiengedett, a középfutamban bordasérülést szedett össze, s így a döntőben csak hetedik lett. Atlantában Allen Johnson is megtréfálta, ám jellemző, hogy az aranyolimpia bajnoka, minden idők második legjobb eredményének birtokosa úgy tartja, Colin Jackson a szám valaha élt legnagyszerűbb alakja. Ha olimpiát nem is, vb-t és főként Európa-bajnokságot sikerült nyernie a szám egyik, ha nem a legnagyobb alakjának. A világ leggyorsabb 110 gátas eredményét az 1993-as stuttgarti vb-n érte el. Fél évvel később tető alatt brillírozott, Sindelfingenben 7.30 másodpercnél állt meg az óra. Ezt az eredményt azóta sem tudták még csak megközelíteni sem. A német város az idén is fontos szerepet játszott Jackson életében. Március 7-én itt állt rajthoz a legutóbb, és bár a rendezők jó szívének köszönhetően idei legjobbját (7.49) érte el, igazság szerint ki kellett volna zárniuk, hiszen az új rajtszabályok értelmében ez a másodikként kiugró atléta sorsa. Eredményét utólag törölték, s bár mint mindig, a futam után most is széles mosollyal nyilatkozott a német televízió riporterének, az eset számára elgondolkodtató kell legyen. Számtalan budapesti fellépéseinek egyike előtt a kérdésre, hogy a programban szereplő 50 vagy 60 méter közül melyiket szereti jobban, nemes egyszerűséggel azt felelte: "mindkettőt utálom, mert olyan rövid a táv, hogy gyakorlatilag nincs idő a javításra”. Persze akkor is mosolygott… Oka bőven volt rá, hiszen négy Európa-bajnoki szereplése alkalmával négyszer akasztottak aranyat a nyakába. Korábban három sem jött össze másnak, ebben is rekorder tehát. A sérüléseit tekintve is díj járna neki: hatszor műtötték, főként a térdei nem bírták a strapát. Ám újra és újra visszatért, hogy gyorsaságával és széles jókedvével megint meghódítsa a közönség szívét. Érjen el bármilyen eredményt Birminghamben, a hazaiak (és gyaníthatóan az atlétika szerelmesei világszerte) hosszasan fogják ünnepelni a 71. válogatottsága alkalmával búcsúzó csillagot. Pedig nem ő a favorit, sokkal inkább a két évvel ezelőtti bajnok, az amerikai Terrence Trammell, a már említett Allen Johnson vagy Sydney és a tavalyi edmontoni vb bajnoka, a kubai Anier García. Csakhogy Jackson nem adja fel egykönnyen, ezt már számtalan esetben bebizonyította. Nem véletlen, ha úgy véli, az aranyért folyó harcban vele is számolniuk kell ellenfeleinek: "Ez a győzelem igazán sokat jelentene a számomra, hiszen korábban sohasem győztem hazai földön nagy világversenyen. Úgy érzem, nagyszerű formában vagyok. Ha fogadnom kellene, magamat tenném meg, hiszen az örökranglistán nem sok ember volt képes olyan eredményre, amilyet most én szeretnék futni utolsóra.”