November 19-én kezdődik az év legnagyobb hazai sporteseménye, a debreceni szerenkénti tornász-világbajnokság. A Nemzeti Sport kiemelt médiatámogatóként a verseny közeledtével igyekszik bemutatni a sportág egykori hazai és külföldi klasszisait, illetve a jelen kiemelkedő egyéniségeit, akik esélyesként lépnek majd a Főnix-csarnok pódiumára. Emellett megpróbálunk széles körű tájékoztatást nyújtani az esemény előkészületeiről, a világbajnoksággal kapcsolatos friss információkról.
Fekete Levente lólengésben okozhat kellemes meglepetést a világbajnokságon
Fekete Levente lólengésben okozhat kellemes meglepetést a világbajnokságon
Kezdjük a közepével! Vagyis jelentsük ki, hogy tulajdonképpen Nathalie Tenand "tehet” az egészről! A francia hölgy négy évvel ezelőtt egy franciaországi edzőtáborozás során "rabolta el” Fekete Levente szívét, aminek az lett a vége, hogy a magyar tornász tavaly decemberben összecsomagolt, és Lyonba költözött barátnőjéhez. Persze, ez már a második fejezet volt az életükben. Hiszen az azt megelőző időszakban Nathalie két évet töltött Magyarországon, ám mivel az egyetemi vizsgái hazaszólították, a huszonnégy esztendős fiatalember is utazott vele. És igazából ezt nagyon jól tette! Lyonban ugyanis a francia válogatott edzőközpontjában helyezkedett el, ahol természetesen edzője, Fazakas Csaba és Vereckei István szövetségi kapitány edzéstervei alapján végezte a munkát, ám rengeteget számított, hogy kiváló tornászok között mozoghatott és rendkívül profi körülmények között készülhetett a novemberi világbajnokságra. – Mondhatjuk azt, hogy ez a lyoni "kiruccanás” fordulópontot hozott az életében? – Tulajdonképpen fordulópontnak tekinthető, főként azért, mert egy egészen más rendszerbe kerültem – válaszolta Fekete Levente, aki az idei párizsi Világkupán harmadik lett lólengésben és jó esélye van rá, hogy Debrecenben a legjobb nyolc közé kerüljön ezen a szeren. – Rendkívüli körülmények között tudok edzeni, a csapattársaim egytől egyig profi szemléletű versenyzők, és bevallom, sokkal nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb az életem, mint itthon volt. – Könnyű volt beilleszkednie? – A franciával nem volt problémám, már az elutazás előtt letettem a középfokú nyelvvizsgát, ma pedig már ott tartok, hogy gyakorlatilag mindent megértek a filmekből, a beszélgetésekből. – Nathalie-val magyarul vagy franciául beszélgetnek? – Is-is. Ô Budapesten letette az alapfokú nyelvvizsgát és egyre jobban fejlődik magyarból, ami azért is jó, mert igazából megbeszéltük, hogy Magyarországon akarunk letelepedni.
Névjegy
FEKETE LEVENTE Született: 1980. augusztus 27. Klubja: Honvéd-Steffl Edzôje: Fazakas Csaba Legjobb eredményei: Vk-3. lólengésben (2002, Párizs), ifjúsági Eb-3. csapatban Hobbija: olvasás, történelem
– Ha jól tudom, ő is tornász volt. Szokta önt kritizálni vagy esetleg segíteni? – Kritizálni ritkán szokott, hiszen tudja, hogy a végén úgy is vita lesz belőle. Segítséget meg inkább a felkészülés pszichés részében szokott nyújtani. Például hogyan pihenjek két edzés között, hogyan relaxáljak a versenyek előtt, mit egyek, meg ilyesmik. Ehhez nagyon ért, hiszen ezt tanulja az egyetemen. – Itt lesz egyébként a világbajnokságon? – Természetesen, semmiképpen sem hagyná ki, és nekem is sokat segít majd a jelenléte. – Ezt már tapasztalhattuk az októberi párizsi Világkupán, ahol élete eddigi legnagyobb sikerét érte el azzal, hogy lólengésben harmadik lett. – Igen, nagyon feldobott, hogy ő is és a barátaink is eljöttek a Bercy-be szurkolni. Más érzés úgy odaállni, hogy értük is versenyzem. – Debrecenben több mint hatezer emberért versenyez majd. – Izgulok is emiatt, de bevallom, inkább feldob, mint elrémiszt ez a tudat. Annak is nagyon örülök, hogy a családom is átjön Erdélyből, vagyis gyakorlatilag a debreceni világbajnokság lehetőséget teremt arra is, hogy újra együtt legyen a család.
Hétfôtôl lesz jegy a gálára
Debrecen. Sokan felkapták a fejüket arra, hogy Szeged helyett Debrecen rendezi meg a 3. szerenkénti világbajnokság november 25-i gáláját is. A miértekrôl Forgács Róbertet, a szervezôbizottság ügyvezetô elnökét kérdeztük meg. – A cserének egyszerű okai vannak – magyarázta Forgács. – Szegeddel korábban szóbeli megállapodást kötöttünk, ám az érintettek az aláírás elôtt jelezték, hogy nem tudják állni a gála költségeit. – Amelyek bizonyára jelentôsek. – Nem elenyészôek, hiszen a csarnokbérlet, a műsorköltség mellett ilyenkor a világbajnoki érmeseknek pénzdíjat fizetnek a fellépésért. Debrecen szívesen vállalta el a gála rendezését, ráadásul ezzel megkíméljük a versenyzôket az utazástól, ami négy nappal a stuttgarti Világkupa-döntô elôtt nyilván könynyebbséget jelent a számukra. – De mi lesz a szegedi nézôkkel? Gondolom, már elkezdték a jegyek árusítását. – Nem, így igazából senki sem károsult. A jegyeket hétfôn kezdik el árusítani Debrecenben, így aki a döntôkre nem tud eljutni, a gálán megtekintheti a világsztárokat.
– Térjünk át egy kicsit a szakmai részre. Köztudott, hogy gyűrűn és lólengésben is erős gyakorlata van. Melyik szeren számít jobb szereplésre? – Inkább lólengésben. – Pedig korábban gyűrűn volt jó. – Ez nem teljesen igaz. Korábban nagyon jó lovas voltam, ám amikor az olimpia után megtörtént a szabályváltozás, nehezebben tudtam változtatni ezen a szeren. Talán most jutottam el oda, hogy ismét kezdek erősebb lenni lólengésben. Persze, ez nem azt jelenti, hogy a gyűrűt elhanyagolom, csak hát ott nehezebb labdába rúgni. Mert szerencsére van egy Csollány Szilvesztere Magyarországnak. – Vagyis azzal nem is számol, hogy gyűrűn a fináléba lehet. – Maradjunk abban, hogy mind a két szeren szeretnék a legjobb tizenhat közé bekerülni. Aztán majd meglátjuk, mellém szegődik-e a szerencse. – Azért azt kijelenthetjük, hogy Gál Róbert mellett ön a magyar torna egyik nagy reménysége. – Ez jólesik, de rengeteget kell még fejlődnöm. A szerenkénti világbajnokságon túl, a kisagyunkban már ott van az olimpiai kvalifikációs világbajnokság, amelyen már az athéni csapatrészvétel a tét. – Ha már a jövőről beszélünk, ismét Lyonban kezdi meg a felkészülést? – Igen, a világbajnokságot követően még részt veszek egy New York-i viadalon, aztán visszamegyek Lyonba, de azt nem tudom, hogy meddig maradok, hiszen ezt még nem egyeztettük Vereckei István szövetségi kapitánnyal. Én szívem szerint májusig ott készülnék, majd nyár elején csatlakoznék a válogatotthoz. De most nem ezen kell törnöm a fejem, sokkal inkább a debreceni szereplésen.