A másfél héttel ezelőtti Újpest-Ferencváros és Videoton-Győr találkozók balhéi után szinte minden megszólaló (köztünk lapunk is) úgy kezdte mondandóját: bezzeg külföldön&! Nos, azért tőlünk nyugatra sincsen kolbászból a szurkolókat a pályától elválasztó kerítés, amit ékesen bizonyít a Bajnokok Ligája tegnapi fordulójának eindhoveni mérkőzése.
Henry éppen a harmadik Arsenal-gólt gurítja a kapuba
Henry éppen a harmadik Arsenal-gólt gurítja a kapuba
A hír röviden: a tegnap esti PSV-Arsenal BL-meccs előtt 23 randalírozó futballszurkolót tartóztatott le az eindhoveni rendőrség, a találkozón pedig a hazai közönség egy része rasszista bekiabálásokkal és apróbb tárgyak bedobálásával igyekezett megzavarni Thierry Henryt, a vendégek színesbőrű játékosát, aki két góljával és egy gólpasszával jelentős érdemeket szerzett a fölényes Arsenal-győzelemben.
– Érmékkel, öngyújtókkal és hasonló kisebb tárgyakkal dobáltak, amikor el akartam végezni egy szögletet – mondta a világ- és Európa-bajnok francia csatár. – Nem tudom, látta-e ezt valaki, vagy hallották-e, hogy miket kiabáltak nekem… Henry egyébként nem akarta részletezni a bekiabálások tartalmát, de annyi kiszivárgott, hogy a közönség rasszista szólamokkal "kedveskedett" neki. Egyvalaki pedig bizonyosan látta, hogy miket hajigáltak a holland nézők, mégpedig a játékvezető: a szlovák Lubos Michel precízen felszedegette és elrakta az Henrynak célzott objektumokat… – Nem akarok erről beszélni, mert csak a futball érdekel – tette hozzá a gall. – Ez azonban akkor is szégyen. Hallottam, amit hallottam, mégsem kiabáltam vissza. Valóban, a támadó a lehető legjobb módon válaszolt az őt ért sérelemre: rúgott két gólt, egyet pedig előkészített, szinte egymaga mért súlyos csapást a PSV-re. Mellesleg ez volt az Arsenal első idegenbeli BL-győzelme az elmúlt két évben…
Henry (balra) és Kanu: azért nem szomorkodtak
Arséne Wengernek, az angolok szintén francia szakvezetőjének is megvolt a véleménye az esetről. – Egyszerűen szörnyű volt az egész, ezt be kellene tiltani – mondta a mester. – Nem éreztük ugyan, hogy fenyegetve lennénk, de minden tömegben találni őrülteket. Az UEFA dolga, hogy fellép-e, mi mindenesetre megbízunk bennük.
Ami az európai szövetséget illeti, egyelőre megvárják a játékvezetői jelentést, és utána kívánnak állást foglalni. Ha Michel bíró a jelentés mellé az Phillips-stadion gyepéről összegyűjtögetett tárgyakat is mellékeli, akkor az egészen biztosan felkelti az UEFA figyelmét… Mike Lee szóvivő ma délelőtt már be is jelentette, hogy kivizsgálják az esetet, különösen azért, mert nem ez a PSV első ügye: 2001-ben már egy mérkőzésre betiltották a stadiont, miután a Kaiserslautern elleni UEFA-kupa meccsen a nézők betörtek a pályára. – Ha megfelelő bizonyítékokat találunk, úgy a szövetség legfelső szerve elé kerül az ügy – mondta a szóvivő. – Ez azonban nemcsak az UEFA ügye, hanem az egész labdarúgásé. A felelősség közös, a nemzeti szövetségek, a rendőrség, a szurkolók és a klubok is osztoznak rajta. Nevelésre, fegyelmezett reakciókra van szükség, hogy megelőzhessük a botrányokat. Tegyük hozzá: Lee nemcsak a PSV-mecsre utalt, a Liverpool játékosait ugyanis Valenciában, a Fulham labdarúgóit pedig Splitben, a Hajduk elleni UEFA-kupa meccsen érte verbális rasszista támadás. Az Arsenal-mérkőzés előzményeiről is essék azért pár szó: az eindhoveni rendőrség 23 személyt (12 hollandot, 11 angolt) állított elő találkozó előtt, mert a város több pontján (stadion, pályaudvar, városközpont) is összeverekedtek egymással. A meccs előtt mintegy háromnegyed órával állt csak helyre a rend Eindhoven utcáin.
Itt le is zárhatnánk a cikket, ha nem Magyarországon élnénk. Emlékszünk még a Ferencváros BL-szereplésére, amikor a holland Ajax klubvezetése nemzetközi petíciót indított a huhogó magyar szurkolók ellen? Ez az eset is bizonyítja: olykor mindenkinek illene a saját háza táján is söprögetni. A történtek persze nem tölthetik el megnyugvással a magyar labdarúgás vezetőit, hogy lám, máshol is előfordul ilyesmi, hiszen odaát még így is összehasonlíthatatlanul jobb a helyzet. Éppen ez legyen a jel arra, hogy ha külföldön is történnek botrányok, akkor nekünk még keményebben kell dolgoznunk azért, hogy nálunk ilyesmi lehetőleg ne forduljon elő.