Doohan csapatfőnök lesz?

HEGYI ANDRÁSHEGYI ANDRÁS
2002.07.17. 19:54
Helytálltak a magyarok
GYORSASÁGI MOTOR. A Salzburgringen tartották az elmúlt hét végén a német bajnokság 10. futamát, amelyen a 125 köbcentis kategóriában három magyar versenyzô révén voltunk érdekeltek. Pontosabban ketten voltak akik el is rajtoltak, Sövegjártó Petra ugyanis a szombati második idômérésen elesett, és agyrázkódást kapott. Lénárt Péter és Magda Attila azonban ott volt a rajtnál – elôbbit negyedik, utóbbi tizedik lett.

Gyorsasági motoros német
bajnokság, 10. futam, Salzburgring

125 kcm. Az élcsoport: 1. Lüthi (svájci, Honda), 2. Unger (német, Honda), 3. Klein (német, Honda), 4. Lénárt Péter (magyar, Honda), ...10. Magda Attila (magyar, Honda)

Bár a MotoGP-ben a Brit Nagydíj után elmaradt a győztes Valentino Rossi tiszteletköre – a Donington Park-i vb-futam szervezői a mugellói és az asseni pályán történt szurkolói túlkapások miatt nem engedték meg a pilótáknak a pályán való ünneplést –, az olasz zseni mégsem mégsem volt letörve. Kilencvenezer néző skandálta a nevét, a boxban pedig legendás motorosok sora gratulált a 23 éves pilótának.
Először a technikai igazgatójával ölelkezett össze Rossi: az ausztrál Jeremy Burgess az olasznak köszönhetően a Donington Parkban begyűjtötte a 100. GP-sikerét. Burgess az amerikai Mamolával ötször, a szintén amerikai Spencerrel hétszer, az ausztrál Gardnerrel 14-szer, az ötszörös világbajnok Doohannel 54-szer, míg Rossival eddig 20-szor nyert a királykategóriában.
Burgess után két brit legenda, Geoff Duke és Phil Read fejezte ki az elismerését Rossinak, aki egyből viszonozta a gratulációkat, hiszen a két egykori nagyság a hét végén bebocsátást nyert a gyorsasági vb halhatatlanjainak csarnokába, ahol Hailwood, Agostini, Doohan, Ubbiali, Nieto, Spencer és Roberts mellett foglalhat helyet a két egykori csillag.
A 79 éves Duke – aki a második világháborúban motoros gyorsfutár volt – lett az első sztárja a gyorsasági vb-nek. Ô volt az első pilóta, aki előbb háromszor, majd ötször tudott egymás után félliteres vb-futamot nyerni. Duke a karrierje alatt 33-szor győzött – az 500-as kategóriában négyszer, a 350-es géposztályban pedig kétszer jutott fel a csúcsra.
A 63 esztendős és 52 győzelemmel büszkélkedő Read tavalyig az egyetlen volt, aki a 125-ös, a 250-es és az 500-as kategóriában is világbajnok tudott lenni. (2001-ben Rossi állította be Read rekordját.) A hétszeres brit világelső – a 125-ben egyszer, a 250-ben négyszer, az 500-ban kétszer volt a világ legjobbja – volt az első yamahás világbajnok és az utolsó négyütemű világelső. (Rossi valószínűleg idén ezt a címet is elveszi tőle.)
Rossi mentora, Michael Doohan csak telefonon keresztül gratulált az olasznak, mivel vasárnap a szuperbike-vb amerikai futamán volt. Doohan megfigyelőként vett részt a Laguna Seca-i versenyen, ahol elsősorban a 20 esztendős amerikai Nicky Haydenre koncentrált. "Nagyon szeretném, ha jövőre az amerikai pilóta bemutatkozhatna a MotoGP-ben, mert hatalmas tehetségnek tartom” – mondta Doohan, aki nem tagadta, hogy jövőre egy hondás alakulat csapatfőnöki állására pályázik. Amely csapatban Hayden társa Valentino Rossi lenne.