Rossi, a csodák csodája

HEGYI ANDRÁSHEGYI ANDRÁS
2002.07.14. 21:48
100 futamból 46 gyôzelem – ez Rossi imponáló mérlege a gyorsasági motorsportban
A vasárnapi Brit Nagydíj győzteseinek névsorát böngészve, első látásra egyetlenegy meglepetést sem találhatunk. Arnaud Vincent az egyik legnagyobb esélyese a 125-ös vb-címnek, a 250-es Marco Melandri és a MotoGP-beli Valentino Rossi vezeti az összetett ponttáblázatot. S hogy miért állítjuk mégis, hogy mindhármuk győzelme szenzációszámba ment? Az idei második diadalát arató Vincent a 16. rajtkockából nyert, a szezonbeli ötödik sikerét megszerző Melandri csak az utolsó előtti kanyarban bemutatott látványos előzésének köszönhetően tette biztossá elsőségét, míg az idényben hetedszer megdicsőülő Rossi… Nos, akik követték előző napi beszámolóinkat, azok tudják, hogy az olasz pénteken akkorát esett, hogy tíz percre elvesztette az eszméletét. Valójában már szombaton csodát tett az edzés megnyerésével, ám azt csak a legbátrabbak gondolták, hogy a 23 éves bukósisakos első lesz a vasárnapi versenyen is, méghozzá könnyedén. Pedig így történt!
Ez volt Rossi 1996-ban kezdődött pályafutásának 100. GP-je, úgyhogy az olasz hiába szédelgett a vasárnapi ébredés után, szó sem lehetett arról, hogy ne induljon. A warm-upra már rendben volt, magabiztosan lett első. A versenyen is ugyanilyen magabiztos volt: a 4. körben előbb megjavította a yamahás Simon Crafar 1998-ban felállított verseny közbeni körrekordját, majd a második helyen haladva, nagyon okosan kifárasztotta és idegileg teljesen tönkretette az első helyen motorozó Carlos Checát. "Egy pillanatig sem hagyott nyugton! A túlságosan rövid féktávok miatt előbb kificamítottam a jobb csuklómat, majd belehajszolt a bukásba is”– mondta a spanyol yamahás, akinek a 100. királykategóriabeli vb-futama a 18. körben pecsételődött meg. A 30 éves barcelonai a célegyenesre ráfordító kanyarban kicsúszott – itt esett el pénteken Rossi is –, így addigi üldözőjének az utolsó 12 kör már gyerekjáték volt. A pályafutása 46. győzelmét elkönyvelő Rossi útját tekintélyt parancsoló számok kísérik: a királykategóriában 50 százalékosra tornászta fel magát, az eddigi negyven versenyén hússzor intette le elsőként a kockás zászló; az idei első nyolc versenyből hetet megnyert, ilyenre eddig csak a két 500-as legenda, a nyolcszoros kategóriabeli világbajnok Giacomo Agostini és az ötszörös világelső Michael Doohan volt képes (ez a statisztika azokra a szezonokra érvényes, amelyek legalább tíz versenyből álltak); más szempontból meg is előzte Agostinit és Doohant, 16 futamos vb-t ugyanis még senki sem kezdett 195 ponttal!

Brit Nagydíj, a gyorsasági
motorkerékpáros vb 8. futama,
Donington Park

125 kcm (26 kör, 104.598 km): 1. Vincent (francia, Aprilia) 42:57.387 (146.098 km/óra), 2. Pedrosa (spanyol, Honda) 0.193 mp h, 3. Poggiali (San Marinó-i, Gilera) 0.699, 4. Azuma (japán, Honda) 13.482, 5. Jenkner (német, Aprilia) 13.643, 6. Olive (spanyol, Honda) 14.073, …20. Tóth Imre (Honda) 1:32.295 p h
250 kcm (27 kör, 108.621 km): 1. Melandri (olasz, Aprilia) 42:55.728 (151.815 km/óra), 2. F. Nieto (spanyol, Aprilia) 0.717, 3. Elias (spanyol, Aprilia) 3.493, 4. Battaini (olasz, Aprilia) 3.934, 5. Rolfo (olasz, Aprilia) 4.407, 6. De Puniet (francia, Aprilia) 19.852
MotoGP (30 kör, 120.690 km): 1. Rossi (olasz, Honda) 46:32.888 (155.567 km/óra), 2. Biaggi (olasz, Yamaha) 2.371, 3. Barros (brazil, Honda) 5.533, 4. Abe (japán, Yamaha) 22.036, 5. Jacque (francia, Yamaha) 28.087, 6. Gibernau (spanyol, Suzuki) 28.400

Az állás
125 kcm: 1. Poggiali 147 pont, 2. Pedrosa 131, 3. Vincent 128, 4. Cecchinello (olasz, Aprilia) 91, 5. Jenkner 80, P. Nieto (spanyol, Aprilia) 54, …31. Talmácsi Gábor (Honda) 1
250 kcm: 1. Melandri 145, 2. F. Nieto 132, 3. Rolfo (olasz, Honda) 107, 4. Battaini 80, 5. Elias, De Puniet 76-76
MotoGP: 1. Rossi 195, 2. Ukava (japán, Honda) 108, 3. Biaggi 89, 4. Barros 87, 5. Abe, Checa (spanyol, Yamaha) 72-72
Következik: Német Nagydíj (Sachsenring), július 21.
A 250-ben is nyerhetett volna egy olyan pilóta, aki Rossihoz hasonlóan a 100. nagydíját teljesítette a Donington Parkban: a 24 éves argentin Sebastian Porto 13 körön át Rossiéhoz hasonló teljesítményt mutatott be. A dél-amerikai eddig egyetlen éremmel sem rendelkezik, azonban vasárnap, a privát Yamahájával majdnem csodát tett. A rajt után az élre állt, és a gyári apriliások, Melandri és Fonsi Nieto még csak megközelíteni sem tudták. A 13. körben azonban "beállt” a meglepetésember YZR 250-ese, ami után a két apriliás előtt megnyílt az út a győzelem felé. Melandri élt a lehetőséggel, és sikerével Rossi, valamint Max Biaggi magasságába emelkedett: csak ők hárman tudtak Aprilián egymás után négyszer győzni.