Első helyet érő, tiszta munka

Vágólapra másolva!
2002.06.12. 21:09
Címkék
Raúl pillanatokon belül ellopja a labdát Arendsétôl, és megszerzi a vezetô gólt
Raúl pillanatokon belül ellopja a labdát Arendsétôl, és megszerzi a vezetô gólt
Raúl pillanatokon belül ellopja a labdát Arendsétôl, és megszerzi a vezetô gólt
Raúl pillanatokon belül ellopja a labdát Arendsétôl, és megszerzi a vezetô gólt
Raúl pillanatokon belül ellopja a labdát Arendsétôl, és megszerzi a vezetô gólt
Raúl pillanatokon belül ellopja a labdát Arendsétôl, és megszerzi a vezetô gólt
"Én hiszek a futball tisztaságában.”
A fenti idézet Fernando Hierrótól, a spanyol válogatott egyik legjobbjától származik. Azt kérdezik, a természetesnek tűnő szavak miért érdemelnek egyáltalán említést? Nos, ahhoz, hogy a választ megkapjuk, négy évvel forgassuk vissza az idő kerekét.

Szóval: 1998, Franciaország, labdarúgó-világbajnokság. A D jelzésű kvartettben Nigéria, Spanyolország, Paraguay és Bulgária viaskodott. Két kör után biztossá vált, hogy az addigi összecsapásait sikerrel megvívó afrikai gárda elsőként léphet tovább, ám a szintúgy továbbjutást érő második helyre hárman is pályáztak, ki kisebb, ki nagyobb eséllyel. Röviden a lényeg: az utolsó fordulóban a hispánok hiába vágtak hatot a bolgároknak, miután Paraguay meglepő (vagy inkább gyanús…) módon legyűrte Nigériát, a dél-amerikai együttes ünnepelhetett.
Fair play díjjal azért nem gazdagodott.

Ahogy a filmekben szokás: négy évvel később…
A B-csoportba Szlovénia és Dél-Afrika mellett Spanyolország és Paraguay kapott besorolást. A helyzet viszonylag egyszerűnek tűnt két kör elteltével: José Antonio Camacho legénysége, az addig begyűjtött hat pontjának köszönhetően, már a legjobb tizenhat között érezheti magát, a kérdés csak az, kit "vigyen” magával a negyeddöntőbe, Afrika vagy Dél-Amerika képviselőjét. A pletykák persze megindultak a kezdés előtt. Raúlék leikszelnek Jomo Sono együttesével, és így bosszút állhatnak a paraguayiakon – szólt a leggyakrabban emlegett verzió. Naná, hogy odaátról is üzentek, érdekes, ebben az a José Luis Chilavert járt az élen, aki korábban nem győzte szapulni Morienteséket. "Bízom a spanyolok korrektségében, elvégre egy anyanyelvet beszélünk” – hízelgett a paraguayiak jó húsban lévő kapusa.

Ôk mondták
José Antonio Camacho: – Spanyolország tökéletes csoportkört zárt, a válogatott mindhárom alkalommal nyerni akart, és nem tervezgette az eredményt. Eddig négy gólt kaptunk, mert fôleg a támadásokra helyeztük a hangsúlyt, ezért hátul jobban kinyíltunk, de ez csak azt takarja, hogy gyôzelemre törtünk. Dél-Afrika ellen sem volt ez másképp, hiszen ha visszavettünk volna a ritmusból, ellenfelünk biztosan legyôz minket. Elég egy kis figyelmetlenség, és máris a vb-n kívül találod magadat. Itt az ideje, hogy elkezdjünk gondolkodni az írek elleni nyolcaddöntôn, hiszen ôket csak sokkal több futással és szerencsével tudjuk legyôzni.

Jomo Sono: – Szerencsétlenség számunkra, hogy Paraguay megverte Szlovéniát, de elsôsorban azért bûnhôdtünk, mert három buta gólt engedtünk be a kapunkba. A mai mérkôzésen egyébként jól játszottunk, egy szavam sem lehet a játékosaimra. Természetesen le vagyunk törve, amiért bánatot okoztunk a szurkolóinknak és az országunknak, fôleg azután, hogy megvolt a remény egy sokkal szebb folytatásra. Most mehetünk haza, de ez is a játék része.

Raúl González: – A világbajnokság valójában négy nap múlva kezdôdik. Az elsô helyen akartunk továbbjutni, ezt a célt teljesítettük is, de innentôl már egyáltalán nem hibázhatunk. Éppen ezért továbbra is a megkezdett úton kell haladnunk, és fontos, hogy az eddigi alázatunkat megôrizzük, mert az elbizakodás vereséghez vezethet. Bebizonyosodott, hogy nagyon sokat kell dolgozni egy-egy mérkôzés megnyeréséért, és hogy nincsenek gyenge ellenfelek. Franciaország és Argentína a saját bôrén tapasztalta, hogy aki nincsen tökéletesen felkészítve, az veheti a kalapját. Remélem, ez végre a spanyol válogatott világbajnoksága lesz.

Quinton Fortune: – A spanyolok számára minden adott ahhoz, hogy világbajnokok legyenek, de nem bízhatják el magukat, mert egy vébén nagyon nehéz nyerni. Gratulálok és a legjobbakat kívánom nekik. Megtiszteltetés volt számomra, hogy Raúl ellen játszhattam, aki szerintem a világ legjobb játékosa.
Választ csupán Hierrótól kapott: "Én hiszek a futball tisztaságában…”
Az előzményekhez tartozik még, hogy Camacho már napokkal a meccs előtt kijelentette, egy-két ászát pihenteti, és lehetőséget ad a feltörekvő, felettébb ígéretes generáció néhány tagjának. Az egy-két ászból aztán nyolc lett…

Aki azt hiszi, hogy a tartalékok (illetve dehogy tartalékok…) bevetésével gyengült a hispán alakulat, az téved. Sőt: a spanyol "B” jobban kezdett, mint az "A” szokott. Ennek eredményeképpen a 4. percben az idáig "pihentetett” Gaizka Mendieta (aki élete egyik legfontosabb mérkőzésének titulálta a szerdait) adott gólpasszt Raúlnak, bár a kanadai táblázaton helyesebb lenne a dél-afrikai kaput őrző Andre Arendse neve mellé bevésni egy pontot. A 16-os számú dresszben védő kapus ugyanis egyszer már megkaparintotta Mendieta átadását, ám a következő pillanatban kiejtette a labdát – legnagyobb bánatára éppen Raúl elé, aki előbb az üres kapuba gurított, majd szép szokásához híven jegygyűrűjére nyomott egy csókot. Egy perc múlva hasonló szituáció alakult ki Arendse portája előtt, ám az előreívelt labdát, ha remegő kézzel is, de megkaparintotta a kapus…

keretes2 align=right>Ettől aztán olyannyira megnyugodtak az első világbajnoki győzelmüket múlt szombaton, Szlovénia ellen elérő afrikaiak, hogy a mezőnyben abszolút méltó riválisai voltak a nem titkoltan a Világkupára aspiráló spanyol válogatottnak. A tizedik percben például a magyar bajnokságot is megjárt MacBeth Sibaya akart messziről gólt lőni, maradjunk annyiban, hogy csak akart… A következő tíz perc két említést érdemlő momentuma: a 12.-ben Mendieta a góllövők közé is felíratkozhatott volna, ha Aaron Mokoena nem ment Arendse helyett; a 20.-ban pedig Sibusiso Zuma lőtt húsz méterről, maximum húsz centit tévedve.

Pontosan a találkozó egyharmada telt el, amikor az "egyszer fent, egyszer lent” elv alapján Arendse védett egy akkorát, hogy azt még nagypapa korában is büszkén emlegetheti: Fernando Morientes hatméteres stukkolását piszkálta ki a jobb felső sarokból. Amíg ő hátul, addig Benedict McCarthy elöl parádézott: a Porto csatára a 31. percben egyenlített. Hogy a szünetig nem maradt a papíron mindkét társulat számára elfogadható 1–1, az kinek, na, kinek az érdeme? Az első felvonás utolsó utáni percében egy szabadrúgást ritka pontosan végrehajtó Mendietáé. No meg egy picit az elmélázó Arendséé…

Az 1–2 ellenére a pihenőben korántsem letört afrikai labdarúgók huppantak le a padokra, hiszen mire beértek az öltözőbe, már értesültek a jó hírről: pár száz kilométerrel odébb Szlovénia negyvenöt perc alatt egyet rúgott Paraguaynak, miközben egyet sem kapott.
És ez még semmi! Az 54. percben egy beívelést követően Enrique Romero kobakjáról Lucas Radebe fejére pattant a labda, onnan meg Iker Casillas kapujának jobb oldalába (hogy előbbi a spanyol, utóbbi a dél-afrikai együttes tagja, az most mellékes). A szerencsétlen eset nyomán a fejét fogó Romerót Raúl segítette ki három perccel később, amikor a Barcelona és a Real Madrid kívánságlistáján is szereplő, napjainkban még a Betist erősítő Joaquín Sánchez centerézését stukkolta a gólért kivételesen nem hibáztatható Arendse hálójába.

Ekkor szűk fél óra volt még hátra, gondoltuk, az addig bevált koreográfiát követve csak idő kérdése, mikor szerez gólt Sono csapata. A forgatókönyv azonban ezen a ponton változott, az egy pontot érő egyenlítés elmaradt. Csakúgy mint a váratlan és páratlan bravúrral felérő továbbjutás. Az elismerés ellenben kijár Dél-Afrika legjobbjainak.
A spanyolok pedig csoportelsőként és "tisztán” léphettek tovább.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik