NS Hosszabbítás: a kiradírozott edző

nemzetisport.hu nemzetisport.hunemzetisport.hu nemzetisport.hu
Vágólapra másolva!
2017.12.08. 19:11
A Nemzeti Sport szombati számában megjelenő Hosszabbítás-mellékletből ajánljuk.

„Az ablakában lévő szovjet zászlót letépte és meggyújtotta, közben azt a kijelentést tette, hogy »minden kommunista így lesz megsemmisítve«” – szólt a kemény vád Varga Károly ellen az 1957-es trencséni túra után. Az edzőnek rövidesen távoznia kellett, a Győri Vasas ETO női kézilabdacsapata már nélküle nyerte meg a bajnoki címet, nevét kitörölték a győri kézilabdázás történetéből. Hatvan év után megpróbáltuk kideríteni az elhallgatott igazságot.

Néhány hete vaskos küldemény érkezett a Nemzeti Sport szerkesztőségébe, benne levéltári iratok, fekete-fehér fényképek, szigorúan titkos dokumentumok másolatai. Kísérő levelében a feladó, Varga Péter kemény állítást tett: a mellékelt anyagok alapján bizonyítottnak látta, hogy édesapja, Varga Károly volt az 1957-ben országos bajnok Győri Vasas ETO női kézilabdacsapat edzője, nevét azonban szánt szándékkal, politikai okokból eltüntették a forrásokból.

Kollégánk, Csillag Péter az igazság kiderítése érdekében levéltári dokumentumokat tanulmányozott, találkozott az 1958 márciusában letartóztatott, és négy hónapot előzetesben töltő edző fiával, valamint három volt játékosával, sőt, a kiradírozott edző helyén a kézilabda-krónikákban feltüntetett tréner, Stéger László lányával is.

Az alapos kutatómunka eredményét a Nemzeti Sport szombati, Hosszabbítás című mellékletében olvashatják.

És a Hosszabbításban még olvashatnak arról is, hogy…
…miért kívánta azt Michelisz Norbert csapattársa, a portugál Tiago Monteiro a tesztbalesete után, hogy az orvosok vágják le a fejét? A túraautó-világbajnokság pontversenyét szeptember 8-i balesetekor még vezető, a világbajnoki címről így lecsúszó Monteiro megrendítő nyíltsággal nyilatkozott Tóth Anitának.
…mi a neve Budapest első, kifejezetten sportcélra épített létesítményének. Hogy miért kell most mégis búcsúznunk a 121 éves – műemléki védettségű – Millenáris Sportpályától, az Németh Andrea írásából derül ki.
…ki lőtte minden idők legszemtelenebb gólját. Az ikonikus magyar gólokat összegyűjtő sorozatunk 5. részében Sinkovics Gábor idézi fel Bene Ferenc varázslatos estéjét.

Legfrissebb hírek

A fiatalos lendület repítette férfi vízilabda-válogatottunkat Szingapúrban; Az MTK tartotta a lépést a bajnok Fradival

E-újság
20 órája

Az idény eleji forma ára – Borsos László jegyzete

Labdarúgó NB I
20 órája

Béla bácsi cáfolata – Malonyai Péter publicisztikája

Vízilabda
20 órája

Varga Zsolt: Ezzel a szenvedéllyel nagy dolgokra képes a csapat; Sima újpesti sikerrel kezdődött az idény

E-újság
2025.07.25. 23:55

Elek Gábor: Az elmúlt két évben minden bejött; Vámos Márton első magyar vízilabdázóként lehet háromszoros világbajnok

E-újság
2025.07.24. 00:05

Bartha Csaba: Sokan nem értékelik kellőképpen, hogy ősszel megnyertük a klubvilágbajnokságot; Boczkó Gábor: Egy éremnek is tudnék örülni

E-újság
2025.07.21. 23:30

Rasovszky Kristóf: Felállok innen is!; Kenya büszkesége magyar színekben: új csillag születhet távfutásban

E-újság
2025.07.18. 23:30

„Panyenkázók” figyelmébe – VIncze András jegyzete

Európa-liga
2025.07.18. 23:02
Ezek is érdekelhetik