Két hónappal ezelőtt a szomorú esemény kapcsán emlékeztünk az egykori világklasszis csatárra, Kocsis Sándorra, júliusban halálának volt a 25. évfordulója.
Az MLSZ elnöke, Bozóky Imre (balra) és fôtitkára, Berzi Sándor a Farkasréti temetôben az Olimpiai Bajnokok Emlékfalánál helyezett el koszorút (Fotó: Meggyesi Bálint)
Az MLSZ elnöke, Bozóky Imre (balra) és fôtitkára, Berzi Sándor a Farkasréti temetôben az Olimpiai Bajnokok Emlékfalánál helyezett el koszorút (Fotó: Meggyesi Bálint)
Tegnap lett volna 75 éves, de sajnos már az ötvenediket sem ünnepelhette meg. Akik látták futballozni, nem feledik játékát. A negyvenes évek végén a Ferencváros csikócsatársorában pazar teljesítménnyel és gólokkal szórakoztatta a nézősereget. A válogatottban is nagyszerű játékkal mutatkozott be a románok ellen 9:0-ra megnyert meccsen. A találkozó első gólját Kocsis Sándor levágódó lövése után Mészáros József hanyatt vetődve lőtte a kapuba, ez később Kocsis specialitása volt. A második félidő közepén az ifjú csatár is feliratkozott a góllistára, Tóth Mátyás kiugratta, és öt méterről a kifutó kapus mellett lőtt a kapuba. Lapunkban, a mérkőzés értékelésében nem fukarkodtak a dicséretével: "Pompás volt a játéka, Takács II óta nem volt olyan jobbösszekötő, aki ennyi használható labdával látta el szélsőjét. Okos keresztlabdái sokszor hozták jó helyzetbe társait, és a kapu előtt is veszélyes volt."
Takács II József a húszas, harmincas években futballozott, Kocsis Sándor pedig 1948. június 6-án játszott először a válogatottban (a kiválóan foglalkoztatott jobbszélső pedig Egresi Béla volt, aki a nagyszerű indításokból három gólt lőtt). Persze nem mindig kápráztatta el a kritikusokat, noha így utólag az ember úgy vélné, csak dicséretre szolgált rá. A helsinki olimpia után - amelyen aranyérmet szerzett a magyar válogatott - először játszott a Népstadionban a csapat. Táblás ház előtt 5:0-ra nyert a csehszlovákok ellen, és Kocsis Sándor klasszikus mesterhármassal jelentkezett. A 27. percben fejesből, tíz perccel később lövésből, a 78. percben egy közeli lövésből talált a kapuba. A Népsport bírálata: "Teljesítménye általában jónak mondható. Időnként nagyszerű helyezkedésével és átadásaival remekül vett részt az összjátékban, néha azonban lemaradt a támadásról. Feltűnt pompás fejeseivel. Három gólja szemfülességét mutatja." Az 1954-es világbajnokság előtti euforikus hangulatot Kocsis Sándor is fokozta, amikor az angolokat a Népstadionban 7:1-re kiütötte csapatunk. A legendás játékos kétszer volt eredményes. A vb-n aztán óriási teher hárult rá, hiszen Puskás Ferenc kiesésével a védők elsősorban rá figyeltek, húzták, nyomták, lökték, ennek ellenére fantasztikus teljesítményt nyújtott, 11 góllal a vb gólkirálya lett. Az Uruguay elleni elődöntő hosszabbításában két csodálatos gólt fejelt, így nyert 4:2-re válogatottunk. A Népsportban megjelent értékelés játékáról így szólt: "A mérkőzés egyik hőse volt. Nemcsak két gyönyörű fejesgóljáért, hanem hallatlan munkabírásáért is teljes elismerést érdemel." Kocsis Sándor az ötvenes évek végén játékával a Barcelonát is meghódította, a spanyol lapok sokkal nagyobb terjedelemben áradoztak játékáról. Akárcsak itthon, ott is csaknem mindent megnyert, bajnoki cím, kupaelsőség VVK-győzelem. Ami a magyar válogatottban az 1954-es vb-döntőbeli vereség volt neki, az a Barcelonában az 1961-es BEK-döntő, amelyet a katalán csapat 3:2-re elvesztett a Benficával szemben. Kocsis Sándor beírta nevét a világ futballtörténelmébe.