A-csoport: Görögország–Jordánia 107–63
A visszatérő Vaszilisziosz Szpanulisszal felálló hellének irdatlan nagy verésben részesítették az egész mezőnyből láthatóan kilógó Jordániát, már az első negyedben 33–12-es vezetésre tett szert Iliasz Zurosz csapata, a 14 pontig jutó Soobzokov húzta ázsiaiak teljesen inkompetensek voltak ebben a csatában, ami a két ország kosárkultúrái közti különbséget tekintve meglepőnek viszont nem mondható. A 12-es keretében 4 idei (Olimpiakosz) és 3 tavalyi (Panathinaikosz) Euroliga-győztes játékost felvonultató Görögország látványos passzjátékkal és hihetetlen önbizalommal igázta le első riválisát. Mindent elmond a jordánok védekezéséről, hogy 76,3(!) százalékkal hagyták dobni a kétpontosakat Fociszéknak, a tavalyi Eb-n leszereplő társaság összesen 62,9 százalékkal tüzelt, ha a hárompontosokat is számításba vesszük.
A 19-et szóró Papanikolau fémjelezte győztes gárda eléggé látható módon épített az idén görög bajnokságot és Euroligát nyerő Olimpiakosz támadójátékára, gyakorlatilag a Szpanulisz, Printezisz, Papanikolau trió volt a tengely, a többiek pedig szépen illeszkedtek a rendszerbe és nagyon összeszokott játékot hozva simán értek célba a nyitónapon. Ezzel gyakorlatilag ott is vannak Vasziliadisziék a legjobb 8 között, ma pedig végignézhetik, ahogy Jordánia feltehetőleg matematikailag is búcsút int a negyeddöntőknek a Puerto Rico elleni derbi végén.
Görögország legjobb dobói: Papanikolau 19, Printezisz 15, Mavroidisz 15
Jordánia legjobb dobói: Soobzokov 14, Abbas 11, Alawadi 10
Pihenő volt: Puerto Rico
B-csoport: Venezuela–Nigéria 71–69
A nap záró meccse sikeredett a legforróbb hangulatúra, ami érthető is volt, hiszen a rendező fogadta azt a Nigériát, mely korántsem zökkenőmentes felkészülés után érkezett Caracasba és messze sem a legerősebb keretével állt ki erre a tornára. Az így is 9(!) az USA-ban született játékossal felálló Nigéria támadásban hihetetlen szétesettséget mutatott és egyáltalán nem tudta kihasználni, hogy olyan profikat vonultathat fel, mint a New Orleans Hornets bedobója, Al-Farouq Aminu vagy testvére, a Chalonnal francia bajnokságot nyerő és EuroChallenge döntőt játszó Alade Aminu. Ám mivel hihetetlenül látványos dobásblokkolások hadával a légi elhárítás működött, ezért meccsben maradt az első félidőben a 14 pontos, 10 lepattanós Ike Diogu vezette Nigéria, ez köszönhető volt annak is, hogy a hazaiak legnagyobb ásza, Greivis Vasquez a szép ponttermés (24) mellett folyton oda kellett, hogy figyeljen a személyi hibák elkerülésére.
A fordulás után aztán fokozatosan lépett el az Oscar Torres személyében egy egykori NBA-s, illetve a CSZKA Moszkvában is légióskodó veteránt felvonultató vendéglátó, de az utolsó percekben képtelen volt lezárni a meccset Venezuela, hiszen sorra rontottak játékosai a büntetővonalról. Al-Farouq Aminu extra tripláinak köszönhetően szépen lopta a távolságot Nigéria, majd meg is teremtette az esélyét annak fél perccel a lefújás előtt, hogy egyenlítsen, de ahogy az egész mérkőzés alatt, úgy ez alkalommal is hiányzott játékukból a tudatosság és hibáztak. Mivel a csoport legerősebbje, Litvánia pihent ezen a napon, talán ki is lehet jelenteni, hogy Nigéria majdnem reménytelen helyzetbe került a továbbjutást illetően, Venezuela pedig a második játéknapon matematikailag is biztosíthatja továbbjutását a legjobb nyolc közé, amennyiben borítja a papírformát és megveri a balti kosárnemzetet, sőt, ez esetben a csoport elsőség is garantált lenne Eric Musselman tanítványai számára.
Venezuela legjobb dobói: Vasquez 24, Cubillan 13, Romero 10
Nigéria legjobb dobói: Diogu 14, Ibekwe 12, Skinn, Al-F. Aminu 10
Pihenő volt: Litvánia
C-csoport: Oroszország–Dél-Korea 91–56
A venezuelai torna nyitómeccsén teljesen egyértelműek voltak az esélyek és a sansztalan, összesen 3(!) két méter feletti játékossal rendelkező ázsiaiak alapos verésbe is futottak bele, ám mégis azt mondhatjuk, hogy egy élvezetes, látványos derbivel rajtolt el a 12 csapatos torna. Dél-Korea szerencsére bátor játékkal, extrém módon sok triplakísérlettel operált az első negyedben, s az első periódusban 7(!) labdát eladó oroszok hathatós segítségével bizony a pontokat is termelni tudták. A közte 10 hamar meglett, ám továbbra is döcögött az irányítóposzton láthatóan jelentős gondokkal küszködő európaiak támadójátéka, több alkalommal a félpályán sem tudták áthozni a sérült Bikov hiányában egyes poszton a klubcsapatában a 12-es keretbe(!) sem sokszor beférő Anton Ponkrasovval a kezdőben felálló Blatt-tanítványok. Az első két negyed legkellemesebb meglepetése a 18(!) esztendős Szergej Karaszev bátor és eredményes játéka, de a Triumpj Ljuberci ifjonca is követett el ki nem kényszerített hibákat.
A félidőben ennek ellenére már 19 volt a különbség, a dél-koreaiak – írd és mondd – 19 százalékkal dobták a kétpontosokat az első 20 percben, majd a 23. minutum végén 26 dobott ponttal álltak (tehát be sem találtak akkor még a negyedben) és a mezőnymutatójuk leromlott a valószínűleg minden vonatkozó rekordot megdöntő 14(!) százalékra. Támadásban azért némileg magára talált a honosított amerikai játékosa (Eric Sandrin) révén egy igazán kiemelkedően jó képességű kosárlabdázóval is rendelkező ázsiai éremrekorder, de az ő egyedüli 15 pontja kevés volt ahhoz is, hogy emelt fővel tudjon levonulni a parkettről a végül 21,3 százalékos mezőnyözéssel záró (61 kísérletből 13 találatot elérő) Dél-Korea. Az első nap pihenő Dominikai Köztársaság is játszhat egy „felhozómeccset" ma a csak otthon játszó játékosokra építő vesztessel, majd ne feledjük, holnapután jön az orosz-dominikai csúcstalálkozó!
Oroszország legjobb dobói: Kirilenko 16, Monya 14, Kaun, Mozgov 12-12
Dél-Korea legjobb dobói: Sandrin 15, H. Yang, Oh, Choi 6-6
Pihenő volt: a Dominikai Köztársaság
D-csoport: Angola–Macedónia 88–84
A torna első jelentősebb meglepetése a tavaly csodaszámba menő Eb-szereplést produkáló, s a kontinensviadalon végül 4. helyezést elérő, első világszintű tornáján résztvevő Macedónia és a világranglista 15.(!), ám játékoskeretét tekintve "ismeretlenekre" építő Angola találkozóján született meg. Persze Olimpio Cipriano és Edurado Mingas nevét már megismerhettük a korábbi világversenyekről, hiszen az afrikai ezüstérmes az utóbbi 5 világbajnokságon jelen volt, s ez a két ász azért mutatott már korábban is szép, eredményes dolgokat. Ahogy azt már korábban is fejtegettük, a dél-szlávok ráfázhatnak arra, hogy négy sztárjukat, Bo McCalebbet, Pero Anticsot, Vlado Ilijevszkit és Todor Gecsevszkit csak jóval a többiek után vonták be az aktív felkészülésbe, a tavalyi sikerkapitányt, Marin Dokuzovszkit váltó Marjan Lazovszki ugyanis ennyi idő alatt még csak hasonló csapatjátékot sem tudott összerakni tanítványainak, mint elődje a litvániai Eb-n 10 hónappal ezelőtt.
Az első negyedben hihetetlennek számító 6 triplát szórt be 8 kísérletből az összesen 4 távolit értékesítő Morais húzta angolai gárda, amivel alaposan meglepték a macedónokat, vezettek is 11 ponttal 10 perc után. Az európaiak aztán elkezdtek még jobban kapkodni, az afrikai vetélytárs pedig nem lassított, már 17 is volt a differencia a második játékrész derekán, Ciprianóék első 12 hárompontos kísérletükből 9-et értékesítettek, s 10 felett tartották a különbségek a félidő végén is.
A fordulást követően már egyszer sem talált be távolról Angola, ám így is célba ért, mivel Anticsék hiába lopták közelebb magukat több alkalommal is, a "momentumot" szépen ölte az afrikai alakulat, s rendre vissza tudta állítani az előnyét 12-14 pontosra. Végül mégis marad szemernyi esély, de magabiztosan büntetőzött a 24 egységig jutó Mingas vezette Angola, s megérdemelten diadalmaskodott. Ezzel a vereséggel Bo McCalebb és társai borzasztóan nehéz helyzetbe kerültek, hiszen ha tovább is mennek a csoportból másodikként ma Új-Zéland legyőzésével, akkor valószínűleg a torna topfavoritját, az orosz válogatottat kapják a negyeddöntőben. Az afrikaiak nagy tettet hajtottak végre, amit egy pihenőnap után majd a megszokottnál gyengébb kerettel érkező új-zélandiak elleni potenciális sikerrel tehetnek teljessé.
Angola legjobb dobói: Mingas 24, Cipriano 23, Morais 18
Macedónia legjobb dobói: McCalebb 21, Antics 17, Ilijevszki, V. Sztojanovszki 12-12
Pihenő volt: Új-Zéland