Videó: a budai lakás, ahová Alberttől Mészölyig a fél NB I feljárt fröccsözni

CSILLAG PÉTERCSILLAG PÉTER
Vágólapra másolva!
2020.12.03. 10:25
null
A Császár és a Tanár úr: Albert Flórián és dr. Lakat Károly
Vannak utcák Budapesten, amelyeknek a neve összefonódik az emlékezetben egy-egy híres lakóéval. Ilyen a Rózsadomb aljában található rövid utcácska, a Tizedes utca is, Lakat Károly valamikori birodalma. Folytatódik a Budapesti futballmesék, ez már a 11. rész.

A Ferencváros korábbi kiváló futballistája, későbbi kétszeres bajnok edzője, a magyar olimpiai válogatottat 1964-ben és 1968-ban is olimpiai aranyéremhez segítő mesteredző a II. kerületben élt 1953-tól három és fél évtizeden keresztül. A Tizedes utca titkait fiával, Lakat T. Károly újságíróval igyekszünk megfejteni.

„Személyesítsük meg a szobát: ha valaki elmondhatja magáról, hogy maga a futballtörténelem, és hogy a futballtörténelemnek egy része volt, akkor ez a szoba tényleg az. Ezt úgy kell elképzelni, hogy akkoriban a labdarúgásban a hétfő volt a teljes szünnap. Szombaton és vasárnap lementek a fordulók, hétfőn ki se mentek a futballisták a pályára. Aki akart, elment fürdőbe vagy gyúratni, ezt leszámítva azonban teljes futballszünet volt. Apámtól is mindig aznap kaptam a pofonokat, akkor számolt el az intőkkel és minden heti gazemberségemmel. De megvolt ennek a jó oldala is: apám itthon hétfőnként fogadóórát tartott. A játékosok, a fradisták közül Novák, Albert, Szűcs, Varga Zoli, Rákosi, Géczi, Katona Sanyi, a vasasosok közül Mészöly, Farkas, az újpestiek közül Bene Feri, Göröcs Jancsi – együtt, a legkevésbé sem ellenségként – azt mondták hétfőnként, hogy menjünk fel a Tanár úrhoz, kérdezzük meg tőle, mi a helyzet. És biztosan van egy jó fröccse is. Volt...”

A sorozat korábbi darabjai:
10. rész– Lehetett-e Csoszogi, az öreg suszter ihletője Sebes Gusztáv édesapja?
9. rész – Egy meghökkentő terv nyomában, nemzeti stadion az Arany-hegybe vájva
8. rész – A tornaterem égői bánták az első magyarországi futballedzést
7. rész – A mámoros reggel, amelyen tízezrek felejtettek el munkába, iskolába menni
6. rész – Ádám és Éva paradicsomi rangadója a Gellért-hegy tetején
5. rész–IX. kerület, Springer dinasztia – zöld-fehér vér az erekben
4. rész – Felkerestük a helyet, ahol a magyar labdarúgás született
3. rész – Zsebben talált szemüveg és óra segített azonosítani az edzőmártírokat
2. rész – Filmgyári ködgéppel varázsoltak Puskáséknak Londont a Nagyréten

1. rész – Ahol Krúdy Gyula meccstudósítást írt a világháború után

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik