Gál Róbert: Athént nem tudja feledni

LIPICZKY ÁGNESLIPICZKY ÁGNES
Vágólapra másolva!
2004.12.16. 20:52
Címkék
Képzeletben nagy volt a verseny az olimpiai hatodik helyezett Gál Róbert és az Európa-bajnoki bronzérmes Berki Krisztián között az Év legjobbja címért, ám végül a szövetség által is megszavazott Gálra esett a választásunk. Nehéz feladat ugyanis az olimpiára precízen előkészített, csúcsformába hozott világklaszszisok között kiharcolni a döntős szereplést, és még keményebb erőpróba a világbajnoki címvédő kínai Li Hsziao-penget, valamint az Európa-bajnok orosz Alekszej Bondarenkót megelőzve a hatodik helyet kiharcolni az elmúlt négy esztendő legfontosabb viadalán.
Gál Róbert
Született: 1979. március 30., Budapest
Klubja: egyesületen kívüli
Edzôje: Vereckei István
Legjobb eredményei: olimpiai 6. (ugrás, 2004, Athén); vb-4. (ugrás, 2003, Anaheim), vb-7. (talaj, 2003, Anaheim), vb-8. (ugrás, 2002, Debrecen); Eb-4. (talaj, 2004, Ljubljana), Eb-6. (ugrás, 2004, Ljubljana), Eb-7. (talaj, 2002, Patrasz); Vk-gyôztes (talaj, 2002, Cottbus)
Gál Róbert
Született: 1979. március 30., Budapest
Klubja: egyesületen kívüli
Edzôje: Vereckei István
Legjobb eredményei: olimpiai 6. (ugrás, 2004, Athén); vb-4. (ugrás, 2003, Anaheim), vb-7. (talaj, 2003, Anaheim), vb-8. (ugrás, 2002, Debrecen); Eb-4. (talaj, 2004, Ljubljana), Eb-6. (ugrás, 2004, Ljubljana), Eb-7. (talaj, 2002, Patrasz); Vk-gyôztes (talaj, 2002, Cottbus)
- Athén előtt nem nagyon beszélt erről, de azt követően már elárulta: csoda, hogy egyáltalán ott tudott lenni az olimpián.
- Így van, hiszen tavaly december utolsó napjaiban farizomszakadást szenvedtem - mesélte Gál Róbert. - Az orvosok azzal riogattak, hogy a szilvesztert is bent kell töltsem a kórházban, ám végül Halasi és Hámori doktor segítő kezeinek köszönhetően, ha kis késéssel is, de el tudtam kezdeni az olimpiai felkészülést. Elhiheti, hogy nagy volt az ijedtség.
- Ez a sérülés még érezhető volt az első Világkupa-versenyeken is.
- Igen, nehezen rázódtam bele először a munkába, aztán a versenyzésbe, ám végül jól jött ki a lépés. Főként az áprilisi ljubljanai Európa-bajnokságon, amelyen talajon és ugrásban is a fináléban szerepeltem, előbbin ráadásul a negyedik helyen zártam, ami nagy önbizalmat adott az esztendő hátralévő részéhez.

Gál Róbert az esztendô legfontosabb versenyén hozta a tôle megszokott jó formáját, Athénban beverekedte magát a döntôbe, ahol végül a hatodik helyen végzett (Fotó: Czagány Balázs)
Gál Róbert az esztendô legfontosabb versenyén hozta a tôle megszokott jó formáját, Athénban beverekedte magát a döntôbe, ahol végül a hatodik helyen végzett (Fotó: Czagány Balázs)
Gál Róbert az esztendô legfontosabb versenyén hozta a tôle megszokott jó formáját, Athénban beverekedte magát a döntôbe, ahol végül a hatodik helyen végzett (Fotó: Czagány Balázs)
- És kitartást?
- Hát igen, azzal volt egy kis probléma. Az edzőmmel, Vereckei Istvánnal májustól megkezdtük az olimpiai felkészülést. Augusztusig minden héten Tatán voltam, csak a hétvégére mehettem haza a kedvesemhez és a családomhoz, és ez az időszak nem csak fizikailag, de lelkileg is rendesen megviselt. Volt egy hét, amikor teljesen kiborultam a monoton munkától, "szerencsére" ekkor becsúszott egy kisebb sérülés, így némi levegőhöz jutottam, amire nagy szükségem volt.
- Gondolom, az olimpia kárpótolta mindenért.
- Persze, az év csúcspontja volt és noha úgy utaztam Athénba, hogy a döntő az elsődleges cél, amikor megtudtam, hogy valóban ott vagyok a világ legjobb nyolc ugrója között, hihetetlen boldogsággal töltött el.
- Lefogadom, előzetesen nem gondolta, hogy pont a világbajnoki címvédő kínai Li Hsziao-penget és az Európa-bajnok orosz Alekszej Bondarenkót győzi majd le a fináléban.
- Egy döntő előtt ilyesmit nem mérlegel az ember. Persze gondoltam, hogy valaki biztosan hibázik majd a mezőnyből, hiszen roppant feszültséggel járnak ezek a finálék - csak abban reménykedtem, hogy nem én leszek az.

Berki aranyérmes lett Chilében
Berki aranyérmes lett Chilében
Berki aranyérmes lett Chilében
- Néhány szakember azt mondta, hogy előrébb is végezhetett volna ennél a hatodik helynél.
- Szerintem is egy kicsit alacsonyabban tartották a pontjaimat, de ezek azok a dolgok, amelyeket én nem tudok befolyásolni. Újra és újra neki kell futni, meg kell próbálni, hátha egyszer nekem kedvez a szerencse.
- Ezzel arra céloz, hogy még nem szerzett érmet világversenyen?
- Világkupán már álltam a dobogón, az is nagyszerű érzés, de azért egy világ- vagy Európa-bajnoki érem más, hatalmas hajtóerőt jelent.
- Sikerülhet ez jövőre? Hazánkban rendezik ugyanis az Európa-bajnokságot.
- Nagyon bízom benne. Láttam, hogy két esztendővel ezelőtt milyen ünnepléssel fogadták Debrecenben Csollány Szilveszter aranyérmét. Felemelő lenne hasonló élményt átélni. Éppen ezért januártól rengeteget dolgozunk majd az edzőmmel, talajon és ugrásban is erősítünk, sőt szeretnék mind a hat szeren felkészülni, hogy ott lehessek majd az egyéni összetett verseny fináléjában is.

Az elmúlt 4 év győztesei
2000: Csollány Szilveszter
2001: Csollány Szilveszter
2002: Csollány Szilveszter
2003: Gál Róbert

NÉZZE MEG AZ ÉV LEGJOBBJAIT! ---- A látványos triplázó

A legeredményesebb és talán a legcsinosabb tagja a román női tornászválogatottnak. Igaz, Catalina Ponor még csak 17 esztendős, de már kész nő, és nem mellesleg háromszoros olimpiai bajnok. Athénban ugyanis tagja volt a csapataranyat szerző válogatottnak, és gerendán, valamint talajon is a legjobb teljesítményt nyújtotta a világon. A szakértők pedig csak csóválják a fejüket, hogy Octavian Belu szövetségi kapitány nem négy szeren szerepeltette a világklasszist, hiszen meglehet, hogy ebben az esetben újabb egyéni összetett aranyérmese is lenne Romániának.
Az athéni triplázásnak természetesen már előjelei voltak: 2003-ban az anaheimi világbajnokságon három ezüstérmet szerzett (gerenda, talaj és csapat) Ponor, majd az idei amszterdami Európa-bajnokság három aranyat hozott neki (ki sem találnák: gerendán, talajon és csapatban). Ennek tükrében pedig már-már elvárható volt az elsöprő olimpiai siker is.
Sokan úgy tartják, ő lesz Nadia Comaneci utódja. "Van egy fénykép a fejemben Nadiáról, és már gyerekkorom óta tudom, hogy olyan akarok lenni, mint ő" - mondta egyszer Ponor a világhírű elődről. "Igazán szeretem Catalinát, kiváló sportoló, rendkívül csinos és mindehhez nagyszerű ember is" - állította róla Comaneci. És e szavak alapján csak abban bízhatunk, hogy sokáig látjuk még őt a szerek mellett a nagy nemzetközi viadalokon. Többek között (ez itt a reklám helye) a jövő júniusi debreceni Európa-bajnokságon is. ---- Ha magyar szempontból vizsgáljuk meg az athéni olimpia történéseit, akkor egyértelműen Gál Róbert szereplésére kell helyezni a fő hangsúlyt. Nem titkolt cél volt ugyanis, hogy az akkor még ferencvárosi tornász talajon vagy ugrásban bekerüljön a fináléba. Utóbbi sikerült is neki, hiszen a selejtezőnapon a nyolcadik helyet szerezte meg, és ezzel ott lehetett ő is a nyolc versenyzőt felvonultató szerenkénti döntőben. Gál szerint a döntőbe jutás volt a legnehezebb feladat, míg a finálét afféle jutalomjátéknak tekintette, ám a 2003-as anaheimi világbajnokság eredményét (ott a negyedik lett a magyar tornász) szem előtt tartva, akár igazán fényes sikerben is reménykedhettünk. Nos, érmet ezúttal nem sikerült nyernie Gálnak, ám a hatodik hely is nagyszerű eredmény volt a részéről. A szakemberek szerint ráadásul akár megismételhető lett volna az anaheimi negyedik pozíció is, ám a bíráskodás meglehetősen részrehajló volt…
És nem csak a férfi ugrás döntőjében! Az egész olimpia alatt olyannyira katasztrofális volt a pontozás, hogy a játékok befejeztével rendkívüli ülést hívott össze Bruno Grandi, a Nemzetközi Tornaszövetség (FIG) elnöke. Nem véletlenül, hiszen a férfi egyéni összetett döntőjében szarvashibát követtek el a pontozók, a versenyben végül harmadik helyen végző dél-koreai Jang Te Jungtól ugyanis jogtalanul vontak le egy tizedpontot, amely az aranyérmébe került. A versenyt az amerikai Paul Hamm nyerte meg (emiatt három bírót is eltiltottak a pontozástól), akitől a versenyek után Grandi levélben kérte, hogy a fair play jegyében adja át aranyérmét a dél-koreai versenyzőnek. Ez természetesen nem történt meg, ahogyan a nemzetközi Sportdöntőbíróság is elutasította az ázsiai ország keresetét az eredmény felülvizsgálata ügyében. Egyébként az olimpiai tornászversenyek utolsó napja is tartogatott egy vaskos botrányt: az orosz Alekszej Nyemov gyakorlatát lepontozta a zsűri, emiatt a közönség hosszú percekig felállva tüntetett a csarnokban. A bírók ekkor szokatlan módon megváltoztatták az eredményt, ám Nyemov ezzel sem került előrébb a rangsorban. ---- MÁRCIUS
Az elnökség döntése értelmében a férfiaknál Vereczkei István helyett Fazakas Csaba, a nőknél Maráczi Márta helyett Draskóczi Imre az új szövetségi kapitány. Az FTC tornaszakosztálya nem ért egyet Fazakas kinevezésével, ezért tíz edző aláírásával ellátott tiltakozó levelet juttat el a szövetségbe, és levélben panasszal él Gyurcsány Ferenc sportminiszternél. Sőt, a zöld-fehérek vezetése kilátásba helyezi, hogy versenyzői nem vesznek részt az országos bajnokságon.

ÁPRILIS
A Rió de Janeiró-i Világkupán lólengésben diadalmaskodik Berki Krisztián, ugyanezen a szeren Fekete Levente, míg talajon Gál Róbert az ötödik . A ljubljanai férfi Európa-bajnokságon nagy siker születik, hiszen lólengésben Berki Krisztián bronzérmet szerez, a junioroknál pedig Hidvégi Vid lesz ezüstérmes. Gál Róbert talajon a negyedik, ugrásban a hatodik pozícióban végez, míg a juniorkorú Rácz Attila korláton a hetedik helyen zár.

JÚNIUS
Az országos bajnokság egyéni öszszetett versenyében a férfiaknál holtverseny születik: Gál Róbert és Király Roland állhat fel a dobogó legfelső fokára, míg a nőknél Péntek Tünde szerzi meg a bajnoki címet.

AUGUSZTUS
Gál Róbert a hatodik helyet szerzi meg ugrásban az athéni olimpián.

SZEPTEMBER
A magyarok a chilei La Serenában megrendezett Világkupa-viadalon portyáznak, és remek eredményeket érnek el. Berki Krisztián lólengésben diadalmaskodik, Gál Róbert talajon második, korláton a harmadik helyen végez, míg Fekete Levente gyűrűn vehet át bronzérmet.

OKTÓBER
A glasgow-i Világkupán Gál Róbert talajon az ötödik, ugrásban a hetedik lesz, Berki Krisztián lólengésben, míg Fekete Levente gyűrűn az ötödik

NOVEMBER
Újabb Világkupa-fordulókon lépnek a szerekhez a magyar tornászok, Gentben Gál talajon a hetedik, Berki lólengésben az ötödik, míg Fekete gyűrűn a hatodik lesz, a hó végi stuttgarti viadalon pedig Berki felállhat a dobogó harmadik fokára. Ebben a hónapban kiderül, hogy Gál Róbert (ő egyébként elhagyja korábbi klubját, a Ferencvárost) és Berki Krisztián is részvevője lehet a decemberi birminghami Világkupa-döntőnek. A mesterfokú bajnokság egyéni döntőjében Gál Róbert és a békéscsabai Korcsmáros Enikő veheti át az aranyérmet. A csapatbajnokságban a BHSE és a Hungarotel TC-Békéscsaba nyer.

DECEMBER
A birminghami Vk-döntőn Gál Róbert a harmadik helyet szerzi meg talajon.

Emlékeztető

Férfi felnőtt és junior Európa-bajnokság, Ljubljana (Szlovénia), április 12-18.
Felnőttek. Csapatverseny: 10. Magyarország (Fekete Levente, Gál Róbert, Detrői Zoltán, Berki Krisztián, Király Roland). Szerenkénti döntők. Talaj: 4. Gál Róbert. Lólengés: 3. Berki Krisztián. Ugrás: 6. Gál Róbert. Juniorok. Csapatverseny: 8. Magyarország (Bernát Gyula, Hidvégi Vid, Horváth Dávid, Kopacz Dávid, Rácz Attila). Szerenkénti döntők. Lólengés: 2. Hidvégi Vid. Korlát: 7. Rácz Attila.
Női felnőtt és junior Európa-bajnokság, Amszterdam (Hollandia), április 29-május 2.
Felnőttek. Csapatverseny: 22. Magyarország (Kiss Renáta, Gál Kitti, Péntek Tünde, Simon Ágnes. Egyéni összetett: 36. Kiss Renáta, 40. Péntek Tünde, 44. Gál Kitti. Juniorok. Csapatverseny: 18. Magyarország (Gombás Laura, Rith Barbara, Korcsmáros Enikő, Kékegyi Adrienn). Egyéni összetett: 30. Rith Barbara, 41. Gombás Laura.
XXVIII. nyári olimpia, Athén (Görögország), augusztus 13-29.
Férfiak. Talaj: 24. Gál Róbert. Ugrás: 6. Gál Róbert. Nők. Egyéni összetett: 63. Szarka Krisztina. Felemás korlát: 85. Szarka Krisztina. Gerenda: 75. Szarka Krisztina. Talaj: 81. Szarka Krisztina.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik