Férfi kosár Euroliga: idegenben verte meg a Real a ligaelsőt

K. Zs.K. Zs.
2022.12.03. 00:46
A Real Madrid nyerte meg a hét rangadóját a  férfi kosárlabda Euroligában: a spanyol csapat magabiztosan, szinte végig vezetve győzött a tabellát vezető Fenerbahce otthonában a 11. forduló pénteki játéknapján. A csütörtöki csúcsmeccsen a címvédő Anadolu Efes remek hajrával verte meg az Olympiakoszt. Folytatta jó sorozatát a Panathinaikosz, a Barcelona és a Crvena zvezda, hatalmas csatát nyert meg Belgrádban a Valencia.

FENERBAHCE–REAL MADRID 71–85FENERBAHCE–REAL MADRID 71–85

Voltak hiányzói a Real Madridnak is – Rudy Fernández, Guerschon Yabusele és Hanga Ádám sem tarthatott a csapattal Isztambulba –, de a Fenerbahce játékán látszott meg jobban egy fontos szereplő távolléte: Scottie Wilbekin a Galatasaray elleni török bajnoki derbin térdsérülést szenvedett, néhány hétig nem játszhat. A madridiak gyorsan jelentős előnyt építettek, remek védekezésre alapozva magabiztosan őrizték is azt, és sorozatban immár hatodszor nyertek. Dzanan Musa 18 pontot ért el a vendégeknél, Walter Tavares – hibátlanul dobva a duplákat (7/7) – 17-ig jutott, négy-négy assziszttal és blokkal kiegészítve, Gabriel Deck 12 ponttal, 8 lepattanóval zárt. Johnathan Motley 20 pontot dobott a Fenerben. A vereség ellenére a török publikum nagy tapssal díjazta az előadást.

ZALGIRISPANATHINAIKOSZ 67–81

A két jó formában lévő zöld csapat csatáját nagyszerűen kezdte a Panathinaikosz, többek keze is elsült az első negyedben, gyorsan jelentősre nőtt az előny. S bár a harmadik negyedben nagyszerű közönsége támogatásával – bravúrkosarakkal sem fukarkodva – négy pontra feljött a Zalgiris (58–62), ott elfogyott a lendület. Derrick Williams remek napot fogott ki, 26 pontot szerzett a most fehérben játszó vendég zöldeknél, Dwayne Bacon 19-cel támogatta meg a hadműveletet. A Zalgiris eddig hibátlan volt otthon (4/4) ebben a kiírásban, a rossz rajt után feljavuló PAO most megtréfálta – és zsinórban harmadszor nyert.

CRVENA ZVEZDABOLOGNA 83–74

Még mindig nem tört meg Dusko Ivanovics varázsa: a vezetőedző kinevezése óta sorozatban a negyedik meccsét is megnyerte a Zvezda. A Virtus a első félidő nagy részében vezetett, aztán fordult az állás, és a harmadik negyedtől Ognjen Dobrics vezetésével a hazaiak kinyitották az ollót. Dobrics 20 pontjából 14-et az utolsó 13 percben szerzett

ANADOLU EFES–OLYMPIAKOSZ 82–71

Három negyeden keresztül úgy tűnt, az Olympiakosz visszavág a tavaszi elődöntőben elszenvedett drámai vereségért, aztán a hazaiak futottak egy igen remek utolsó tíz percet, és behúzták sorozatban negyedik győzelmüket. Will Clyburn, a liga legjobb dobója 24 pontot szerzett a címvédő soraiban, Rodrigue Beaubois öt triplát bevágva 19-ig jutott, míg a tavaszi végjáték hőse, Vaszilije Micics kis híján tripla duplát ért el (18 pont, 9-9 lepattanó és assziszt). Szasa Vezenkov 18 pontot szórt a vendég pireusziaknál.

ALBA BERLIN–FC BARCELONA 86–88

Ahhoz képest, hogy ez sorozatban már a nyolcadik veresége a berlini csapatnak, igencsak éles volt a végjáték. Az Alba kétszer is visszakapaszkodott tetemes hátrányból, másodszor éppen az utolsó percekre, de akkor már nem sikerült fordítania. A Barcelonában öt hónap után újra játszott, méghozzá sokat ígérően a legutóbbi MVP, az Achilles-sérüléséből felépülő Nikola Mirotic: 19 pontjából három kulcsfontosságút az utolsó kilenc másodpercben büntetőzött össze. A Barca a legutóbbi hét mérkőzéséből hatot megnyert.

ASVEL–MONACO 75–84

A lyoniak három negyeden át kiválóan tartották magukat a francia derbin, de a végén aztán a papírforma felé billent a mérleg nyelve: a 17 begyűjtött támadólepattanó, az ellenfél 21 labdaeladására épülő gyors indítások meghozták a tabella élbolyához tartozó Monaco győzelmét. Tony Parker csapata sorozatban ötödször kapott ki.

BASKONIA–MILAN 78–62

Az utolsó helyezett Milannak sikerült elkerülnie a Baskonia vendégeire általában zúduló pontesőt, ezzel együtt fikarcnyi esélye sem volt a győzelemre. A baszkok végig vezettek, az első negyed végén egy 13–2-es rohammal megléptek, a harmadik negyedben futottak még egy ugyanilyet, és magabiztosan győztek. Darius Thompson 15, Daulton Hommes 11 pontot szerzett a sorozatban az ötödik hazai meccsét megnyerő Baskoniában, Brando Davies 23 ponttal és 12 lepattanóval zárt az immár hetes vereségszériában kínlódó olasz csapatban.

PARTIZAN–VALENCIA 96–100

Három vereséggel a háta mögött lépett pályára a Valencia a vendégcsapatoknak mindig nagy kihívást jelentő belgrádi arénában, és bár a Partizant a szokásos hangorkán támogatta, a spanyolok behúzták a végig nagyon szoros, hosszabbításba torkolló meccset. Jasiel Rivero 22 ponttal vezette a spanyol lőlapot, de tíz fölé jutott James Webb (18), a három labdaszerzést is produkáló Xabi López-Arostegui (17), valamint Jared Harper (14), aki a rendes játékidő és a hosszabbítás végén egyaránt kulcsfontosságú pontokat szerzett. A remek idényt futó Mathias Lessort 22 ponttal, 10 lepattanóval finiselt a szerb csapatban.

BAYERN MÜNCHENMACCABI 98–89

Nem Lorenzo Brownon múlt, hogy ezúttal sem született meg a Maccabi első idegenbeli győzelme: az amerikai hátvéd 36 pontig jutott, egy híján beállította a tel-avivi klub Euroliga-rekordját, de nem voltak kellően hatékony társai. Ezen a végig nagyon szoros meccsen többet ért a Bayern jó csapatszelleme, illetve az, hogy a bajorok több fegyverből tüzeltek – soraikban hatan is elérték a tíz pontot, élen a 23-mal finiselő Cassius Winstonnal.

FÉRFI KOSÁRLABDA EUROLIGA
ALAPSZAKASZ, 11. FORDULÓ
December 1., csütörtök

Anadolu Efes Istanbul (török)–Olympiakosz Pireusz (görög) 82–71
Alba Berlin (német)–Barcelona (spanyol) 86–88
ASVEL Villeurbanne (francia)–Monaco (francia) 75–84
Partizan Beograd (szerb)–Valencia Basket (spanyol) 96–100 – h. u.

741–8200.273

A 18 csapat 34 fordulós, oda-visszavágós körmérkőzésben zajló alapszakasza (2022. október 6.–2023. április 14.) után az első nyolc helyezett bejut a playoffba, ahol négy páros mérkőzést rendeznek – azok győztesei játszanak majd a final fourban.