A Szolnok nyerte a férfi kosár NB I szombati rangadóját, és hibátlan maradt a Falco is

FAZEKAS ZOLTÁNFAZEKAS ZOLTÁN
2024.10.26. 20:02
Fontos győzelmet ünnepelhetnek a szolnokiak (Fotó: Kovács Péter)
Három csapat is hibátlan mérlege megtartása reményében lépett pályára a férfi kosárlabda NB I 6. fordulójában: a szombati játéknap rangadóján a Szolnok hazai pályán 96–87-re felülmúlta az Alba Fehérvárt, míg a címvédő Falco fölényesen nyert Oroszlányban (102–69), így mindkét nyertesnek megvan a hatodik sikere, ellenben az NKA Universitas Pécs elszenvedte első vereségét – az eddig botladozó Körmend győzte le 96–87-re. A játéknap negyedik meccsén a ZTE a második félidőben fordított a PVSK ellen (101–72).

KIS TÚLZÁSSAL 15 pontos hátrányban kezdte az Alba Fehérvár elleni rangadót a Szolnok a férfibajnokság 6. fordulójában, mert az eddig átlagban 14.8 pontot szerző Marcus Lewis nem játszhatott. A piros-feketék 32 éves amerikai bedobója szerda este megsérült a PAOK elleni FIBA Európa-kupa-vereség során Szalonikiben (a bordája zúzódott és nem is repülhetett, személyautóval hozták vissza Szolnokra, miután a második félidőben a helyi kórházba vitték kivizsgálásra), így ki kellett hagynia az élvonal egyik legnagyobb presztízsű összecsapását.

Ez nyilván érzékenyen érintette az első öt fordulót veretlenül lehozó Tisza-parti együttest, amely az előző tíz meccséből hatszor kikapott a szintén a negyedik számú európai kupasorozatban szereplő riválisától. Lewis kiesése kapcsán megkérdeztük Oliver Vidint fél órával a feldobás előtt, de az Olaj szerb edzője nem ment bele a részletekbe, csak annyit mondott, valahogy megpróbálják így is megnyerni a találkozót, amelynek kiemelt fontossága lehet az alapszakasz végén, mert az eddig látottak alapján valószínűsíthető, hogy a két gárda versenyben lehet az első három hely bármelyikéért, a sorrendről pedig akár az egymás elleni meccsek is dönthetnek majd.

Gyors akciókkal kezdődött az összecsapás, ami inkább a fehérváriaknak kedvezett, ezt gondolhattuk, de nem így történt, 16–9-re elhúzott a pályaválasztó. Időt is kértek a vendégek, rendezték soraikat, s két perc múlva 17–16-ra Vojvoda Dávidék vezettek. A válogatott klasszis továbbra sem népszerű már a Tiszaligetben, pedig hat évet játszott az Olajban, de olaszországi fél idénye után az Albához tért haza, emiatt még mindig haragszanak rá Szolnokon… A kék-fehérek játékosai nem cifrázták: amint valaki dobóhelyzetbe került, már tüzeltek is. A 11. percben még 30–25-re a kék mezesek vezettek, ám az Olaj futott egy 15–3-as etapot, s a 18. percben már 12 ponttal jobban állt, a túloldalon viszont sok gyermeteg hibát láttunk a vendégektől.

Az első félidőben fordulatos, lendületes, jó meccs a harmadik negyedben dőlt el: ezt a periódust 17 ponttal hozta a Szolnok. Közben Andrew Smith izomból kirúgta a pályáról kipattanó labdát a közönség közé – meg is kapta az amerikai a technikai hibát ezért, a szenzációsan játszó Lukács Norbert (ex-Alba…) vezetésével 22-re növelte előnyét a ragyogó csapatjátékot mutató Olaj. A 28. percben Alejandro Zubillaga megint időt kért, azonban már késő volt, szétesett a csapata. Zengett a csarnok, dalolt a B-közép, tapsoltak a hazai drukkerek, s noha a hajrában kiengedett a piros-fekete gárda, a végeredmény a vendégekre hízelgő, hiszen a 2024-es Magyar Kupa-győztes 31 gólpasszt jegyezve, 15-tel több lepattanót szerezve magabiztosan győzött és maradt így hibátlan.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I, ALAPSZAKASZ
6. FORDULÓ, szombati mérkőzések
NHSZ-SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ–ALBA FEHÉRVÁR 96–87 (25–27, 28–21, 31–14, 12–25)
Szolnok, 2000 néző. V: Cziffra, Makrai, Nyilas
SZOLNOK: SZ. JOVANOVICS 13/3, Pallai 9/3, LUKÁCS N. 26/12, SZUBOTICS 18/3, AIMAQ 15/3. Csere: Peringer 2, Rudner 6/6, Horváth Á., Krnjajszki 7/3, Arabo. Edző: Oliver Vidin
FEHÉRVÁR: Nichols 16/6, VOJVODA 16, Filipovity 11/9, Horne 13/9, A. Smith 8. Csere: THOMAS 12/6, Krivacsevics 5, Fazekas M. 3, Kass 3/3. Edző: Alejandro Zubillaga
Az eredmény alakulása. 4. perc: 13–9. 8. p.: 21–23. 14. p.: 40–35. 18. p.: 51–42. 23. p.: 69–56. 28. p.: 80–60. 34. p.: 90–67. 38. p.: 92–79
Kipontozódott: Kass (40. p.)
Oliver Vidin: – Határozottan és jól játszottunk. Külön kiemelném Lukács Norbert játékát, aki hetvenhét százalékkal dobott a mezőnyből és adott öt gólpasszt is. Természetesen társainak is jár a dicséret, hiszen nagyon jó teljesítményt nyújtottak harmincöt percen át. A hajrában azt hittük, vége a meccsnek, engedtük felzárkózni a vendégeket, kemény lecke volt, ezt nem engedhetjük meg magunknak.
Alejandro Zubillaga: – Az első félidőben az egy egy elleni védekezésünkbe sok hiba csúszott. A harmadik negyedben pedig nem tudtuk tartani a lépést a hazaiakkal. A szolnoki csapat közel negyven percen át figyelmesen és nagy koncentrációval játszott, megérdemelte a győzelmet.

MVM-OSE LIONS–FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY 69–102 (18–23, 23–25, 22–30, 6–24)
Oroszlány, 1139 néző. V: Praksch, Nagy V., Szilágyi
OROSZLÁNY: Ruják A., BURTON 21/6, Illés 3/3, KENICS 10/3, Dickerson 8. Csere: Wilson 19/6, Csuti 8, Takács Zs., Werner, Szabadfi, Czermann. Edző: Váradi Kornél
SZOMBATHELY: Váradi 7/3, Diggs 13/9, Clark 3/3, TIBY 9, POPOVICS 10. Csere: PERL 26/6, KELLER Á. 13, PONGÓ MARCELL 13/6, Bognár K. 6, Kovács B. 2, Sövegjártó, Verasztó. Edző: Milos Konakov
Az eredmény alakulása. 3. perc: 0–7. 5. p.: 7–10. 8. p.: 11–19. 10. p.: 18–19. 11. p.: 20–28. 14. p.: 21–34. 17. p.: 30–40. 18. p.: 37–40. 23. p.: 43–55. 26. p.: 53–66. 30. p.: 63–75. 32. p.: 63–85. 37. p.: 69–96
Kipontozódott: Illés (38. p.)
Váradi Kornél: – Az első félidőben kellő agresszivitással játszottunk, ami a támadójátékunkra is pozitívan hatott. A másodikban már puhábbak voltunk, a Falco is feljebb kapcsolt egy fokozattal, innentől pedig már fokozatosan nyílt az olló. A Falco folyamatosan rotált, mindegyik játékosát tűzben tartotta. A két tábor előtt le a kalappal!
Milos Konakov: – Egyrészt mindig öröm itt, ebben a remek hangulatban játszani, másrészt viszont nem könnyű, mert ez az atmoszféra erőt ad a hazaiaknak. Ez volt a jellemző a meccs elejére is. Nálunk nem járt jól a labda, tiszta dobásokat hagytunk ki. Aztán a második félidőben ezekből már betaláltunk, ezért tudtuk hamarabb lezárni a meccset. Ugyanakkor a védekezésünk intenzitása és a nyomásgyakorlásunk hozta meg a győzelmet.

NKA UNIVERSITAS PÉCS–EGIS KÖRMEND 87–96 (16–24, 22–28, 26–15, 23–29)
Pécs, 1000 néző. V: Montgomery-Tóth, Söjtöry T., Földesi Á.
PÉCS: Nikolic 14/6, Brbaklics 4, ABELL 24/6, MELEG 16, Bacsovics 11. Csere: Kerpel-Fronius G. 5, SCHERER 13/9. Edző: Csirke Ferenc
KÖRMEND: R. WILLIAMS 20/9, KOUNTZ 33/6, Kiss B. 4/3, Pipiras, VUCKOVIC 18. Csere: Gáspár, FERENCZ 10/6, DURÁZI 9, Kiss M., Doktor 2. Edző: Forray Gábor
Az eredmény alakulása. 3. perc: 2–8. 7. p.: 13–19. 13. p.: 26–29. 17. p.: 32–37. 19. p.: 38–41. 22. p.: 42–54. 25. p.: 49–56. 28. p.: 57–64. 32. p.: 68–72. 35. p.: 72–77. 38. p.: 82─80
Kipontozódott: Gáspár (33. p.)
Csirke Ferenc: – Érthetetlen, ha egy csapat ilyen energiákkal tud játszani a második félidőben, akkor miért ilyen puhán kezdi a mérkőzést. Háromszor jöttünk vissza a mérkőzésbe, át is vettük a végén a vezetést. Köszönöm a szurkolóknak a biztatást.
Forray Gábor: – Le a kalappal a játékosaim előtt, ahogy beleálltak ebbe a mérkőzésbe, az mutatja sportemberi tartásukat, valamint az is, hogy a Pécs fordítása után is meg tudtunk újulni. A Pécs masszív, jól védekező csapat, kilencvenhat pontot dobtunk neki idegenben, ez is bizonyítja a győzelem értékét. Köszönjük szurkolóinknak a biztatást, hazai pályát teremtettek.

ZALAKERÁMIA ZTE KK–PVSK-VEOLIA 101–72 (21–21, 18–26, 27–8, 35–17)
Zalaegerszeg, 1374 néző. V: Mészáros, Györfy, Kapusi
ZTE: Takács Martin 7, Keller I. 14/3, BIGELOW 16/3, W. Garrett 13/6, Tóth Á. 4. Csere: Takács Milán 2, BROWN 18/6, LEDAY 24/9, Sitku M. 3/3, Gyimes, Szalay, Csizmadia. Edző: Matthias Zollner
PÉCS: ARCHIBALD 20/6, Frank 2, Molnár Mátyás, Payton 16/3, DZSELETOVICS 16/3. Csere: Merkl, Plézer, Mokánszki 7/3, Radó, Antóni 11/9. Edző: Szrecsko Szekulovics
Kipontozódott: Tóth Á. (35. p.), Mokánszki (36. p.)
Matthias Zollner: – Tudtuk, hogy nem lesz egyszerű meccs, nagy erőket mozgósított az ellenfél. Az első játékrészben egy kicsit elaludtunk, a térfélcsere után viszont már a saját játékunkat játszottuk. Kijött az is, hogy hosszabb a kispadunk, a Pécs pedig elfáradt.
Szrecsko Szekulovics: – A minőségkülönbség döntött. Az első félidőben helytálltunk, a harmadik negyedben viszont nem volt válaszunk a ZTE remek játékára. Maximális erőbedobással dolgozunk, most ez húsz perc tisztességes helytállásra futotta.